czw, 19 cze 2025, 17:23 CEST, NY 11:23, Londyn 16:23, Tokio 0:23, WIG20 -0.23%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
W GIG zainaugurowano studia podyplomowe dot. adaptacji kopalń do nowych funkcji
PAP - Biznes
24 maj 2025, 14:03


24.05.2025, Katowice (PAP) - Nowe studia podyplomowe, mające kształcić kadry pod kątem adaptowania infrastruktury kopalń węgla kamiennego do nowych funkcji, zainaugurowano w sobotę w Głównym Instytucie Górnictwa - PIB. Przy przedsięwzięciu GIG współpracuje m.in. z Politechniką Śląską.

Studia podyplomowe "Adaptacja kopalń do pełnienia nowych funkcji - uwarunkowania prawne, techniczne, społeczne i środowiskowe" będą prowadzone w katowickiej siedzibie Instytutu przez kadrę GIG i Politechniki Śląskiej oraz zewnętrznych ekspertów.

Jak ocenił w sobotę dyrektor GIG Jarosław Zagórowski, rozpoczynające się studia wynikają z potrzeby czasów. "Mówimy o sprawiedliwej transformacji, którą to politykę realizuje Ministerstwo Przemysłu i marszałek woj. śląskiego. Jako Instytut postanowiliśmy się wpisać w te potrzeby" - wskazał dyrektor.

"Żeby ten proces sprawiedliwej transformacji został przeprowadzony dobrze, z pożytkiem dla społeczeństwa lokalnego, z poszanowaniem kompetencji, tradycji, z dobrym wykorzystaniem tego majątku górniczego, który służył przez dziesiątki lat - chcemy, żeby ten majątek posłużył do przyszłej działalności i żeby racjonalnie wykorzystać kompetencje pracowników górnictwa" - wyjaśnił Zagórowski.

Dlatego studia kierowane są do pracowników zakładów górniczych, przedsiębiorców, potencjalnych inwestorów zainteresowanych terenami pokopalnianymi i przedstawicieli samorządów. Do pierwszej edycji zapisano 25 osób - reprezentujących te różne grupy.

Program, przygotowany przy inspiracji rozwiązaniami z Nadrenii Północnej - Westfalii, jest interdyscyplinarny: ma dostarczać wiedzę i umiejętności niezbędne w procesie "inteligentnego" zamykania kopalń. Obejmuje uwarunkowania prawne, techniczne, społeczne, środowiskowe i zarządcze. Studenci poznają metody rekultywacji, rewitalizacji, oceny ryzyka czy techniki monitoringu terenów pogórniczych. Częścią programu mają być wyjazdy studyjne.

Uczestnikom studiów zapewniono możliwości nawiązywania kontaktów z profesjonalistami z branży i wymiany doświadczenia. GIG zamierza też zaznajamiać studentów m.in. z efektami już zakończonych i trwających projektów - zgodnych z założeniami programu.

Prowadzące podyplomówkę Centrum Rozwoju Kompetencji GIG ma status niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego. Poza kursami, które realizuje w Instytucie, ma uprawnienia do organizacji studiów podyplomowych. Przy organizacji tej nowej oferty współpracuje z Wydziałem Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.

Zakres programowy dwusemestralnych studiów (ze 160 godzinami zajęć dydaktycznych) obejmuje: zagadnienia prawne związane z likwidacją zakładu górniczego czy smart closure/ inteligentne zamykanie kopalń (scenariusze, nowe modele biznesowe, zielona energia, wodór).

Kolejne zagadnienia programowe to: odmetanowanie i wykorzystanie metanu na powierzchni, gospodarka wodami gruntowymi i kopalnianymi w czynnych i zamykanych kopalniach, geomechanika, zagrożenia sejsmiczne i wpływ na powierzchni, rekultywacja zakładów górniczych, monitoring terenów pogórniczych czy zarządzanie strategiczne w transformacji sektora górniczego.

W zakresie programowym są również: restrukturyzacja terenów pogórniczych, komunikacja społeczna i negocjacje, ocena efektywności ekonomicznej i społecznej przedsięwzięć, technologie kognitywne w zarządzaniu organizacją, zagrożenie radiacyjne, finansowanie działań adaptacyjnych, zarządzanie projektami, a także studia przypadków: wizyty terenowe.(PAP)

mtb/ amac/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
ICE Rotterdam Coal - ICE
LU.F106.75-0.60 (-0.56%)06-18
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Towary umacniają się w połowie roku, gdy rośnie popyt na twarde aktywa
16:55 - Saxo Bank
Premier Hiszpanii sprzeciwia się wydatkom na obronność na poziomie 5 proc. PKB
16:48 - PAP
mBank o wyroku TSUE ws. kredytów frankowych: to uproszczenie zasad i szybsze zakończenie sporów
16:07 - PAP
Minister obrony Izraela: Chamenei "nie może dłużej istnieć"
15:21 - PAP
Sikorski: ewakuacja polskich obywateli z Bliskiego Wschodu pokazuje, że Polska działa sprawnie
15:16 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Prezydent Ukrainy: dokonaliśmy kolejnej wymiany jeńców z Rosją
czw, 14:20 - PAP
Putin i Xi podczas godzinnej rozmowy telefonicznej potępili izraelskie ataki na Iran
czw, 13:47 - PAP
W Zakopanem zniszczono i obrabowano bankomaty na Gubałówce; policja szuka sprawców
czw, 13:38 - PAP
Minister spraw zagranicznych Iranu: w piątek spotkam się z szefami dyplomacji W. Brytanii, Niemiec, Francji i UE
czw, 13:30 - PAP
Rodzina Bussów sprzedaje większościowy pakiet w Los Angeles Lakers
czw, 12:59 - PAP

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq