czw, 19 cze 2025, 8:57 CEST, NY 2:57, Londyn 7:57, Tokio 15:57, ^SPX -0.03%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Depesze Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Finax: Potencjał OIPE jest wciąż niewykorzystany, niezbędna europejska reforma produktu
ISBnews - Biznes
13 maj 2025, 8:58


Warszawa, 13.05.2025 (ISBnews) - Finax, który podaje, że jest pierwszym i największym dostawcą europejskiej emerytury w krajach UE, uważa, że potencjał OIPE jest wciąż niewykorzystany i apeluje do urzędników Komisji Europejskiej o reformę produktu, podała firma.

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE), będący dobrowolną, indywidualną formą inwestowania, od października 2023 r. uzupełnia trzeci filar emerytalny w Polsce. Z kolei w Unii Europejskiej jako propozycja rozszerzenia państwowych systemów emerytalnych funkcjonuje od 2022 r., a ramy produktu oparte są na unijnym rozporządzeniu z 2019 r. OIPE opracowano z myślą o zapewnieniu prostej, opłacalnej i mobilnej możliwości oszczędzania na emeryturę, przypomniano.

"Zdaniem Finax, narzędzie to ma znacznie większy potencjał, by wzmocnić bezpieczeństwo finansowe europejskich obywateli, a jednocześnie stać się atrakcyjnym dla instytucji finansowych. Jednak OIPE trapią choroby wieku dziecięcego: przeregulowanie, w tym bariery dystrybucyjne, podatkowe i prawne, a także surowe limity kosztowe hamujące jego powszechną implementację" - czytamy w komunikacie.

Finax postuluje reformę OIPE i apeluje w tej kwestii do Komisji Europejskiej.

"Nie oczekujemy rewolucji, a mądrej i sprawnej ewolucji. Wdrożenie zmian w OIPE będą kluczowe dla dalszego rozwoju tego narzędzia, mającego przecież przeciwdziałać społecznym i gospodarczym skutkom narastającej depopulacji europejskiego społeczeństwa. OIPE ma w sobie tę siłę: patrząc na fundamenty, to jeden z najciekawszych produktów finansowych, który powstał w ramach UE" - powiedział CEO Finax Juraj Hrbatý, cytowany w komunikacie.

Kontekstem do opublikowania przez Finax dokumentu opiniodawczego jest fakt, iż Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) zarekomendował w ostatnim czasie przegląd regulacji dotyczących OIPE. W ciągu najbliższych tygodni Komisja Europejska ma przedstawić nową propozycję rozporządzenia, wskazano w materiale.

"Obecny kształt OIPE uniemożliwia realizację nadrzędnego celu: budowy powszechnego systemu dobrowolnych oszczędności emerytalnych na poziomie całej Europy. Dzieje się tak przez złożoność i surowość regulacji oraz brak elastyczności" - wskazał Hrbatý.

"OIPE ma przy tym ogromny potencjał i warto o niego zawalczyć. Na bazie naszych doświadczeń i pogłębionych analiz wyciągnęliśmy szereg wniosków. Proponujemy pakiet celowanych zmian, które z satysfakcją powinny być przyjęte przez wszystkie strony. Apelujemy do organów unijnych, aby nadały OIPE nową dynamikę, przywracając pierwotną ideę nowoczesnego, dostępnego oraz konkurencyjnego narzędzia emerytalnego dla obywateli całej UE" - dodał CEO.

Finax proponuje zestaw rekomendacji i wskazuje, że korzyści z ich ponadnarodowego wdrożenia mogą popłynąć nie tylko do obywateli, ale i całej gospodarki, np. poprzez skierowanie zgromadzonego kapitału w stronę funduszy private equity, co pobudziłoby inwestycje w europejską infrastrukturę.

Kluczowe 6 propozycji Finax:

1) OIPE może być instrumentem mobilizacji europejskich oszczędności - dziś rozproszonych i często nieefektywnie zarządzanych - w kierunku europejskich akcji, private equity, projektów infrastrukturalnych czy zielonej transformacji.

2) Umożliwienie firmom negocjowania warunków OIPE dla swoich pracowników i ich automatyczny zapis (auto-enrolment).

3) Otwarcie produktu na nowoczesne formy marketingu, w tym programy poleceń i marketing afiliacyjny.

4) Limit opłat na poziomie 1% nie uwzględnia rzeczywistych kosztów dystrybucji i instrumentów bazowych. Finax apeluje o wyłączenie kosztów funduszy ETF i innych instrumentów z tego limitu lub, alternatywnie, wprowadzenie miernika efektywności, który uzależniałby poziom opłat od wyników inwestycyjnych.

5) Powszechne zrównanie ulg i zachęt z lokalnymi produktami emerytalnymi, transfer środków między OIPE a innymi formami oszczędzania oraz wykorzystanie środków z OIPE jako zabezpieczenia kredytu hipotecznego.

6) Rozszerzenie dostępnych wariantów OIPE - obecne ograniczenie do 6 wersji produktu na dostawcę uniemożliwia dostosowanie oferty do specyfiki poszczególnych krajów, wymieniono w materiale.

Robodoradca Finax powstał w Bratysławie w 2017 r., a od 2018 r. funkcjonuje na rynku słowackim jako dom maklerski regulowany przez Narodowy Bank Słowacji. Od kwietnia 2022 r. Finax w Polsce działa w formie oddziału, nadzorowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

(ISBnews)

  RSS  
Najświeższe niusy
Badanie: połowa Polaków planuje wydać na wakacje najwyżej 3 tys. zł na osobę
7:40 - PAP
PIE: przychody USA z ceł w ostatnich ośmiu miesiącach wzrosły rok do roku o 61 proc.
7:00 - PAP
Coraz więcej biletów kolejowych kupujemy online, kasy stacjonarne tracą klientów
6:43 - PAP
Warszawa - Imieniny Jana Kochanowskiego w Ogrodzie Krasińskich - w sobotę
6:11 - PAP
Hiszpania - Operator sieci energetycznej obwinia elektrownie za kwietniowy blackout
3:29 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z ISBnews
Kalendarium ISBnews
śro, 18 cze - ISBnews
Kalendarium wydarzeń makroekonomicznych na piątek
śro, 18 cze - ISBnews
Przegląd informacji ze spółek
śro, 18 cze - ISBnews
Indeks WIG20 spadł o 0,23% na zamknięciu w środę
śro, 18 cze - ISBnews
Akcjonariusze Rawlplug zdecydowali o wypłacie 0,4 zł dywidendy na akcję za 2024 r.
śro, 18 cze - ISBnews

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq