wto, 8 kwi 2025, 12:35 CEST, NY 6:35, Londyn 11:35, Tokio 19:35, WIG20 +1.23%
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
Badanie: gdy brakuje pieniędzy Polacy wolą opłacić czynsz i media niż alimenty
PAP - Biznes
31 mar 2025, 6:10


31.03.2025, Warszawa (PAP) - Gdy wypłaty nie starcza na pokrycie wszystkich opłat to czynsz i media są dla Polaków ważniejsze niż np. internet i telefon oraz alimenty. Na dalszy plan schodzą nawet zaległości względem najbliższych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Ponad połowa ankietowanych twierdzi, że nie ma długów.

Około 40 proc. respondentów zadeklarowało, że akceptuje opóźnienia w spłacie zobowiązań. Z kolei co trzecia osoba uważa, że można nie rozliczyć się na czas z firmą lub instytucją, jeśli występują poważne problemy osobiste, np. choroba.

Ponadto 26 proc. osób wskazało, że gdy nie posiada środków na uregulowanie wszystkich zobowiązań to w pierwszej kolejności opłaca czynsz i media, takie jak gaz, prąd i woda. Kolejne są kredyty, pożyczki i leasingi (24 proc.), a na jeszcze dalszy plan schodzą należności za telefon i internet, ubezpieczenia i zaległości względem rodziny i znajomych (każdy po 5 proc.).

Należności alimentacyjne wskazało 4 proc. badanych, a kary za jazdę bez biletu - 1 proc. "Co ciekawe, rozkład hierarchii spłacalności zobowiązań nie różni się znacząco patrząc przez pryzmat płci, czy określonej grupy wiekowej" - zauważyli autorzy badania.

Gdy badanych spytano jakie należności powinny być odzyskiwane przez wierzycieli w pierwszej kolejności, to alimenty okazały się być najczęstszą odpowiedzią. Wskazywało na nie 42 proc. respondentów. Następnie deklarowali kredyty, pożyczki i leasingi (17 proc.) i zaległości czynszowe (13 proc.). Z kolei na opóźnione rachunki za media wskazywało 11 proc. ankietowanych, a jeszcze mniejszy odsetek (4 proc.) na zaległości względem rodziny i znajomych. W przypadku niezapłaconych ubezpieczeń odsetek wyniósł 3 proc., a kar za jazdę bez biletu - 2 proc. Z kolei po 1 proc. badanych wskazywało na zaległości za telefon i internet oraz za telewizję.

Autorzy badania dodali, że kary za jazdę na gapę miały większy priorytet - jeśli chodzi o ich egzekucję - w grupie osób do 24 roku życia, gdzie wskazało na nie 10 proc. osób. "Z kolei kobiety częściej niż panowie wskazują na zaległości alimentacyjne, bo też problem przeważnie ich dotyczy - 48 proc. kobiet vs. 34 proc. mężczyzn" - zauważyli autorzy.

Ponad połowa (60 proc.) uważa, że nie posiada długów, a pozostali przyznają się do opóźnień w spłacie kredytów i pożyczek (27 proc.). Kolejne 6 proc. wspomina, że ma zaległości w opłatach za telefon i internet oraz względem rodziny i znajomych. Mniejszy odsetek (5 proc.) deklarował nieopłacone czynsze i kary za jazdę bez biletu, a 4 proc. przyznało się do nieopłaconych rachunków za media.

BIG IngoMonitor zauważył, że w ubiegłym roku zmalała liczba nierzetelnych płatników wpisanych w Rejestrze Dłużników prowadzonym przez firmę. Ubyło z niego 129 tys. osób (4,8 proc. ogółu) i to w każdej grupie wiekowej. Firma zwróciła uwagę, że w przypadku zaległości alimentacyjnych zarówno kwota, jak i liczba dłużników rosną.

Autorzy badania podali, że na koniec stycznia br. długi Polaków wyniosły 85,6 mld zł. Zadłużonych było ponad 2,5 mln osób. Dodali, że w ujęciu rocznym łączna kwota długu zwiększyła się o blisko 1,3 mld zł. Są to m.in. niespłacane na czas kredyty i pożyczki, czynsze, kary za jazdę bez biletu, rachunki za telefon i internet oraz alimenty.

Badanie "odzyskiwanie długów i nastawienie do płacenia" zrealizował ARC, na próbie 1090 dorosłych Polaków, techniką wywiadów telefonicznych, w IV kwartale 2024 r. (PAP)

jls/ mmu/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Cła ciągle numerem jeden
12:30 - InternetowyKantor.pl
Michał Obiegała zastąpi Bogdana Kucharskiego jako prezes bp w Polsce od 1 maja br.
12:21 - ISBnews
GPW ogłosiła zakończenie Exceptional Market Conditions
12:21 - PAP
UKNF: 71 proc. inwestujących na rynku Forex w 2024 r. poniosło straty
12:15 - PAP
Warmińsko-mazurskie - U padłych kur wyrzuconych w lesie potwierdzono ptasią grypę
12:08 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w rocznicę śmierci Jana Pawła II
wto, 12:23 - PAP
NIK negatywnie oceniła wykonywanie zadań oraz nadzór nad RARS
wto, 12:12 - PAP
Litwa sfinansuje "mur dronów" z budżetu państwa
wto, 11:59 - PAP
PZU zawiadomiło prokuraturę ws. odszkodowania dla fundacji Lux Veritatis
wto, 11:44 - PAP
Gdańsk - Miasto ogłosiło przetarg na wyburzenie kładki na Zaspie
wto, 11:37 - PAP

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq