pią, 4 kwi 2025, 12:27 CEST, NY 6:27, Londyn 11:27, Tokio 19:27, WIG20 -4.46%
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
PIE: Unia Europejska powinna stworzyć fundusz cyberbezpieczeństwa
PAP - Biznes
30 mar 2025, 7:00


30.03.2025, Warszawa (PAP) - Unia Europejska przeznacza za mało środków na cyberbezpieczeństwo - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) i zaproponował m.in. utworzenie funduszu wzmacniającego krajowe systemy cyberbezpieczeństwa, a także platformy inwestycyjnej wspierającej unijne firmy z tej branży.

Polski Instytut Ekonomiczny zaproponował w raporcie "Policy Paper PIE" stworzenie europejskiego funduszu finansowanego ze środków UE, którego celem byłoby wzmocnienie krajowych systemów cyberbezpieczeństwa. Alternatywnie cyberbezpieczeństwo mogłoby zostać określone jako priorytetowy cel w ramach jednego z istniejących lub planowanych programów, wraz ze znacznym zwiększeniem finansowania na ten cel - dodano w komunikacie prasowym. PIE rekomenduje też ustanowienie platformy inwestycyjnej, "funduszu funduszy", specjalizującego się we wspieraniu projektów i firm działających w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Kolejnym działaniem, według Instytutu, powinno być uwzględnienie w nowych unijnych Wieloletnich Ramach Finansowych określonej proporcji środków na działania związane z cyberbezpieczeństwem. Komisja Europejska powinna również zostać zobowiązana do opracowania odpowiedniej metodologii szacowania takich wydatków - wskazał PIE. Obecnie trwają przygotowania do tworzenia ram finansowych w kolejnej perspektywie finansowej 2027-2034, a wzrost inwestycji w cyberbezpieczeństwo jest konieczny - podkreślono.

"Inwestycje w cyberbezpieczeństwo, w tym wydatki publiczne, mają kluczowe znaczenie dla zwiększenia odporności, ograniczenia strat wynikających z cyberataków oraz przyciągnięcia prywatnych inwestorów. Światowe Forum Ekonomiczne, powołując się na Cybersecurity Ventures, prognozuje, że globalne koszty cyberprzestępczości będą rosły o 15 proc. rocznie, osiągając 10,5 bln USD do 2025 roku. Ponadto publiczne inwestycje w badania i rozwój w sektorze obronnym wzmacniają inwestycje prywatne poprzez efekt crowding-in, w którym prywatni inwestorzy są bardziej skłonni angażować środki, gdy sektor publiczny wykazuje zaangażowanie" - wskazał cytowany w komunikacie Ignacy Święcicki, kierownik Zespołu Gospodarki Cyfrowej w PIE.

Jak wskazali eksperci, obecnie Wieloletnie Ramy Finansowe (2021-2027) przewidują z funduszy unijnych około 2,9 mld euro na wzmacnianie cyberbezpieczeństwa, co stanowi prawie 200 proc. wzrost w porównaniu z poprzednimi Ramami (2014-2020). Do tego dochodzą przynajmniej 2 mld euro ze środków państw członkowskich, choć jak podkreślił PIE, te szacunki pochodzą z początku obecnej dekady i prawdopodobnie są zaniżone.

Biorąc pod uwagę rosnące zagrożenia środki te są "niewystarczające" - ocenili eksperci i dodali, że skalę problemu pokazuje porównanie z wydatkami USA na cyberbezpieczeństwo. Stany Zjednoczone wydają na ten cel około 13 mld dol. przez agencje cywilne, nie uwzględniając wydatków wojskowych - wskazano w komunikacie. Dodatkowo północnoamerykańskie firmy przeznaczają na cyberbezpieczeństwo ponad dwa razy więcej środków niż przedsiębiorstwa europejskie.

Ta różnica wynika nie tylko z większego sektora IT w Stanach Zjednoczonych, ale także z większej intensywności wydatków (6,7 proc. całkowitych nakładów w Ameryce Północnej, w porównaniu do 5,6 proc. w UE) - podkreślili eksperci. Wskazali, że luka w podaży kapitału wysokiego ryzyka w Europie w obszarze cyberbezpieczeństwa wynosi rocznie 1,75 mld euro. (PAP)

mbl/ mmu/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
UE nie musi odpowiadać USA na cła tą samą bronią - francuski minister gospodarki
12:25 - PAP
W IV kw. Polska zaimportowała z Arabii Saudyjskiej 60 proc. ropy, najwięcej w UE
12:25 - PAP
NBP: Udział UK w eksporcie rolnym wzrósł do najwyższego poziomu od Brexitu w IV kw.
12:24 - ISBnews
Spadek eksportu branży moto obniżył dynamikę eksportu w IV kwartale o 2,6 pkt. proc. - NBP
12:22 - PAP
NBP: Spadki w eksporcie automotive nieco złagodził eksport w branży lotniczej w IV kw.
12:19 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
W IV kw. '24 wartość importu towarów konsumpcyjnych 67,4 mld zł, najwięcej w historii
pią, 12:17 - PAP
Szef MS odwołał zastępcę sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Przemysława Radzika
pią, 12:14 - PAP
URE: pierwsza promesa koncesji na wytwarzanie energii dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power
pią, 12:13 - PAP
Kosiniak-Kamysz: UE i NATO będą silniejsze, gdy będziemy wydawać więcej na obronność
pią, 12:13 - PAP
Transfery z Polski od pracujących imigrantów w IV kw. wyniosły 5,5 mld zł, 0,8 mld mniej rdr - NBP
pią, 12:07 - PAP

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq