nie, 30 mar 2025, 10:10 CEST, NY 4:10, Londyn 9:10, Tokio 17:10, ^SPX -1.97%
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
Polska Grupa Górnicza powołała zespół ds. zagrożeń aerologicznych i górniczych
PAP - Biznes
24 mar 2025, 13:20


24.03.2025, Katowice (PAP) - Udoskonalenie profilaktyki metanowej i pożarowej w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej będzie celem powołanego przez spółkę zespołu specjalistów z zakresu zagrożeń aerologicznych i górniczych - podała w poniedziałek PGG.

W skład zespołu, który spotkał się po raz pierwszy w piątek, weszli naukowcy-eksperci oraz doświadczeni praktycy. Jak wyjaśniła PGG, impulsem do utworzenia zespołu były wnioski komisji powołanej przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego po wybuchu metanu w kopalni Pniówek z kwietnia 2022 r., gdzie życie straciło 16 górników.

Od tamtej katastrofy w polskim górnictwie węgla kamiennego doszło do siedmiu niebezpiecznych zdarzeń z udziałem metanu - w tym do styczniowego zapalenia się gazu w kopalni Szczygłowice z pięcioma ofiarami śmiertelnymi.

Trzy z tych zdarzeń, bez skutków śmiertelnych, miały miejsce w Polskiej Grupie Górniczej (pozostałe - w Jastrzębskiej Spółce Węglowej). Były to: zapalenie metanu w ruchu Halemba w maju 2022 r., pożar podziemny po zapłonie metanu w kopalni Sośnica w lipcu 2022 r. oraz pożar endogeniczny z zapłonem metanu w ścianie ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek w październiku 2022 r.

Po katastrofie w Pniówku komisja powołana przez prezesa WUG zaleciła przedsiębiorcom górniczym utworzenie zespołów eksperckich, które będą kontrolowały, analizowały i weryfikowały projekty techniczne eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu prowadzenia ścian i likwidacji wyrobisk przyścianowych.

Cytowany przez PGG prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa pogratulował spółce inicjatywy. "O monitorowaniu i zwalczaniu zagrożeń naturalnych rozmawiamy od bardzo dawna, ale dziś sytuacja wygląda inaczej niż 20-30 lat temu, schodzimy z wyrobiskami coraz głębiej" - zaznaczył Litwa.

Prezes WUG zasugerował, aby zespół szczególnie zwrócił uwagę na bezpieczne zasady organizacji pracy i racjonalne projektowanie wydobycia w ścianach. Zaapelował też o intensyfikację szkoleń oraz kursów, aby do minimum ograniczyć ryzyko ludzkich błędów pod ziemią.

Wiceprezes PGG ds. finansowych Bartosz Kępa zwrócił uwagę, że oprócz wzrostu zagrożeń związanych z fedrowaniem coraz głębiej, refleksji wymagają zmiany generacyjne w górnictwie.

"Spotykamy się z nowym pokoleniem pracowników, a wiemy, że przed dziesięciu czy dwudziestu laty inne były przyzwyczajenia i sposób pracy, ludzie inaczej podchodzili do takich kwestii, jak przestrzeganie procedur. Zmiany w tym zakresie wymagają na pewno poszukiwania nowych metod i standardów" - podkreślił Kępa.

Nadzorujący prace zespołu wiceprezes PGG ds. produkcji Marek Skuza przypomniał, że w tym roku w kopalniach spółki rozpoczyna się instalowanie nowego systemu lokalizacji pracowników w podziemnych wyrobiskach. "Oprócz wyznaczenia, że ktoś nie powinien przebywać w określonym wyrobisku, musimy jeszcze umieć monitorować to w skuteczny sposób. System lokalizacji będzie wprowadzany także po to, żeby zakorzenić pewne zwyczaje" - wyjaśnił Skuza.

"To bardzo istotne, bo zmiany pokoleniowe w górnictwie dotyczą także kadry. Rozmawiając z ludźmi na dole, często osobiście spotykałem się z tym, że wiedza, która dla starszych górników była oczywista, wcale nie jest już taka powszechna, jak kiedyś. Nie dla wszystkich oczywiste są związki przyczynowo-skutkowe, od których zależy często bezpieczeństwo pod ziemią" - przyznał Skuza.

Przewodniczącym nowego zespołu został dyrektor biura produkcji i zagrożeń naturalnych PGG Damian Borgieł, a jego zastępcą - szef zespołu zagrożeń naturalnych w spółce Grzegorz Płonka. Prace mają wspierać naukowcy, wśród nich Eugeniusz Krause (GIG), Nikodem Szlązak (AGH), Stanisław Trenczek (GIG) i Dariusz Musioł (Politechnika Śląska).

Wśród najważniejszych bieżących zadań zespołu będą: analiza i weryfikacja projektów technicznych ścian prowadzonych obecnie w III-IV kategorii zagrożenia metanowego lub prowadzonych w warunkach zagrożenia wyrzutami metanu i skał oraz ocena i weryfikacja założeń projektów technicznych ścian nowo uruchamianych w III-IV kategorii zagrożenia metanowego w perspektywie lat 2025-26.

W swojej pracy zespół ma brać pod uwagę m.in. tektonikę i rodzaj skał wpływających na zawały stropów czy pokłady, warstwy oraz zroby w sąsiedztwie eksploatowanych pokładów.

Analizowane będą: prognozy wydzielania się metanu, dobór systemów odmetanowania, przewietrzania, sposób zabezpieczenia gazometrycznego, założenia profilaktyk metanowych, pożarowych i zwalczania wybuchem pyłu węglowego, sposób likwidacji wyrobisk przyścianowych, czynniki organizacyjno-techniczne, ilość zatrudnianych pracowników oraz koordynacja robót w rejonach i wyrobiskach.(PAP)

mtb/ pad/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
ICE Rotterdam Coal - ICE
LU.F101.40+1.45 (+1.45%)03-28
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Belgia - W poniedziałek z powodu strajku odwołane loty z i do Brukseli
8:56 - PAP
PFR: w 2024 r. polski eksport towarów wysokich technologii był najwyższy w historii
8:33 - PAP
PIE: po ogłoszeniu niemieckich planów fiskalnych polska giełda wzrosła
8:00 - PAP
PIE: Unia Europejska powinna stworzyć fundusz cyberbezpieczeństwa
7:00 - PAP
Jemen - Samoloty brytyjskiego RAF wspólnie z USA brały udział w nalotach na Huti
4:21 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Węgry: rząd Orbana wykorzystuje powrót Trumpa do walki z opozycyjnymi mediami
nie, 8:18 - PAP
Szef Pentagonu: sojusz z Japonią niezmiennie "kamieniem węgielnym" bezpieczeństwa w regionie
nie, 8:17 - PAP
Prezydent Trump zamierza kupować w Finlandii lodołamacze
nie, 7:35 - PAP
USA - Trwają protesty przed salonami Tesli przeciwko działaniom Elona Muska
nie, 5:57 - PAP
USA - Katastrofa lotnicza w Minnesocie
nie, 5:33 - PAP

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq