pią, 25 kwi 2025, 14:00 CEST, NY 8:00, Londyn 13:00, Tokio 21:00, WIG20 -0.22%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Firma Panek zawiesza usługę carsharingu od 29 marca
PAP - Biznes
17 mar 2025, 16:08


17.03.2025, Warszawa (PAP) - Firma Panek poinformowała o zawieszeniu od 29 marca br. usługi carsharingu (współdzielenia pojazdów) polegającej na wynajmowaniu samochodów na bardzo krótki czas i pobieraniu opłaty wyłącznie za przejechane kilometry. Jako przyczynę zawieszenia operator wskazał wysokie koszty tej działalności.

Jak podano, zawieszenie usługi carsharingu to kolejny etap restrukturyzacji spółki, której od 2000 roku głównym filarem działalności jest wypożyczanie samochodów na doby, na czym firma ma się koncentrować w Polsce i Europie w najbliższych latach. Jako kluczowe powody odejścia od usługi współdzielenia pojazdów Panek wskazał bardzo wysokie szkody związane z nieprawidłowym użytkowaniem pojazdów przez wynajmujących, brak ulg dla usługodawców oferujących carsharing, a także wysokie koszty ubezpieczeń współdzielonych pojazdów.

"Zarząd Panek S.A. już w zeszłym roku zaczął analizować zawieszenie carsharingu. Jako jeden z głównych powodów firma wskazuje wysoką szkodowość użytkowników tej usługi. Dodatkowe koszty ponoszone przez firmę, związane m.in. z uszkodzeniem pojazdów czy kradzieżami wyposażenia, w przeliczeniu na jeden samochód wynosiły w wybranych miesiącach nawet ok. 3000 złotych - przy flocie 2700 samochodów w szczytowym momencie funkcjonowania Panek CarSharing" - przekazała spółka w komunikacie.

Firma zaznaczyła, że z jednej strony musiała płacić za samochody współdzielone wyższe składki ubezpieczeniowe od tych, które obowiązują w samochodów przeznaczonych na wynajem w tradycyjnej formie. Wskazała też, że problem stanowi również udowodnienie klientom przyczynienia się do powstałej szkody.

"Istotną rolę w zawieszeniu carsharingu miał również brak ulg w strefach płatnego parkowania dla firm prowadzących tę działalność. Koszty parkowania każdego pojazdu w 100 proc. ponosił operator. Dodatkowym czynnikiem były wysokie ceny paliwa, którego zakupu dokonuje operator usługi oraz wzrost stóp procentowych, zwiększający koszty utrzymania floty" - podała spółka.

Firma przypomniała, że wprowadziła usługę carsharingu w lipcu 2017 roku, początkowo w Warszawie, a potem w 250 innych miastach. Przychody uzyskiwane z tej usługi zaczęły maleć od czasu pandemii COVID-19, co według przedstawicieli Panka dotknęło większość firm oferujących współdzielenie pojazdów w Polsce. Z kilkunastu podmiotów działających przed 2022 rokiem, oprócz Panka, aktywnych pozostało tylko dwóch. Od ponad pięciu lat żaden nowy operator nie zdecydował się też na wprowadzenie w Polsce usługi współdzielenia pojazdów.

"Dla dobra spółki i klientów planujemy więc skupić się na tym obszarze biznesu, w którym rozpoczęliśmy działalność już ponad 25 lat temu, a więc wynajmie samochodów na doby i powiązanych z tą działalnością dodatkowych usługach" - wskazał cytowany w komunikacie prezes firmy Maciej Panek.

Firma oferuje obecnie usługi wynajmu dobowego aut w Polsce, Austrii, na Litwie, Łotwie i na Słowacji. Od lutego 2024 roku spółka znajduje się w restrukturyzacji, której celem jest poprawa jej sytuacji finansowej. Przedstawiciele firmy poinformowali, że do problemów finansowych Panka doprowadziła m.in. "sprzedaż przez niektórych byłych menedżerów aut poleasingowych po zaniżonych cenach". Spółka przekazała, że sprawa od ponad roku znajduje się w prokuraturze.

Firma Panek S.A. została założona w 2000 roku w Lubinie na Dolnym Śląsku jako lokalna wypożyczalnia samochodów. W ciągu 25 lat spółka przekształciła się w jednego z ogólnopolskich i środkowo-europejskich operatorów oferujących usługi wynajmu pojazdów na minuty, wynajmu krótkoterminowego oraz długoterminowego. Obecnie Panek koncentruje się na wynajmie dobowym pojazdów, m.in. na lotniskach, we współpracy z sieciami dealerskimi czy w branży HoReCa. Spółka prowadzi swoją działalność także na rynkach międzynarodowych, m.in. w Austrii, na Litwie, Łotwie, w Niemczech i na Słowacji. (PAP)

gkc/ malk/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Zestawienie cen paliw w ostatnich dniach i prognozy na kolejny tydzień
13:59 - PAP
KNF wpisała Zenith Partners na listę ostrzeżeń publicznych
13:49 - PAP
PGE: podpisano umowę na badania geofizyczne dla projektu MFW Baltica 9
13:49 - PAP
PGE Baltica ma umowę na badania geofizyczne dla projektu MFW Baltica 9
13:49 - ISBnews
Citi Handlowy: Wojna celna może wywołać szok dezinflacyjny w UE i w Polsce
13:48 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Watykan: około 150 tysięcy osób oddało hołd zmarłemu papieżowi
pią, 13:58 - PAP
Kalisz - Wzrost opłat za wodę i ścieki - od 1 maja
pią, 13:34 - PAP
Diagnostyka rozmawia ws. M&A z małymi i średnimi firmami; wzrost cen badań nie wpłynie na retencję klientów
pią, 13:32 - PAP
PGE Baltica ma umowę z Geofizyką Toruń na wykonanie badań geofizycznych dla projektu MFW Baltica 9
pią, 13:31 - PAP
Austria - Od maja komunikacja miejska w Salzburgu bezpłatna dla turystów
pią, 13:29 - PAP

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq