nie, 27 kwi 2025, 16:34 CEST, NY 10:34, Londyn 15:34, Tokio 23:34, ^SPX +0.74%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
Europejscy giganci branży lotniczej chcą stworzyć konkurencję dla amerykańskiego SpaceX
PAP - Biznes
15 mar 2025, 8:54


15.03.2025, Bruksela (PAP) - Trzy europejskie firmy planują stworzenie wspólnego podmiotu, zdolnego do konkurowania z firmą SpaceX Elona Muska - poinformował portal Politico. Celem jest zwiększenie produkcji satelitów telekomunikacyjnych. Zdaniem ekspertów jest to ważny krok w celu niezależności strategicznej Europy.

W styczniu włoska premier Giorgia Meloni skrytykowała brak europejskich alternatyw dla Starlinka, podkreślając europejskie opóźnienia w rozwoju publicznych technologii komunikacyjnych.

Jej słowa padły w kontekście opublikowania przez agencję Bloomberga informacji o potencjalnej umowie pomiędzy włoskim rządem a firmą Starlink na dostarczanie bezpiecznych usług telekomunikacyjnych dla rządu i administracji publicznej.

Negocjowana umowa miałaby mieć wartość 1,5 mld euro i obejmować dostarczenie Włochom "pełnego zakresu najwyższej klasy rozwiązań szyfrujących dla usług telefonicznych i internetowych wykorzystywanych przez rząd" - poinformował Bloomberg.

Plan zakładał również świadczenie usług łączności dla włoskiej armii w regionie Morza Śródziemnego, a także uruchomienie tzw. usług satelitarnych bezpośrednio łączących się z komórkami we Włoszech, które mają być wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych, takich jak ataki terrorystyczne lub klęski żywiołowe - poinformowali w styczniu przedstawiciele włoskich władz.

W poniedziałek, 10 marca, tygodnik "Variety" opisał w artykule poświęconym sprawie jak Elon Musk nadal, pomimo zdecydowanego oporu partii opozycyjnych, walczy o podpisanie umowy z Włochami. Jego niedawne działania wskazują na to, że chce on spotkać się z prezydentem Sergio Mattarellą, który - jak zauważyła gazeta - jest "uważany za jedną z osób, które zdecydowanie popierają rozważenie innych dostawców usług satelitarnych, tj. francusko-brytyjskiego rywala Starlink, firmy OneWeb".

"Dlaczego Włochy i Europa nie dotarły na czas w tworzeniu publicznych technologii bezpiecznej komunikacji?" - zacytował pytanie premier Włoch ze stycznia portal Politico, po czym skomentował je, stwierdzając, że "biorąc pod uwagę kapryśne podejście prezydenta USA Donalda Trumpa do polityki zagranicznej, które w zeszłym tygodniu podobno spowodowało, że amerykańska firma satelitarna odcięła Ukrainie dostęp do zdjęć na podstawie +wniosku administracyjnego+, wydaje się ono być trafne".

W artykule opublikowanym 10 marca portal Politico napisał, że trzy europejskie firmy - Airbus, Leonardo i Thales Alenia Space - w odpowiedzi m.in. na działania Muska planują stworzenie wspólnego przedsięwzięcia. Jego celem byłoby zwiększenie produkcji satelitów, zwłaszcza na potrzeby telekomunikacji na niskiej orbicie okołoziemskiej, co pozwoliłoby na konkurowanie z gigantem telekomunikacyjnym Starlink i firmą kosmiczną SpaceX, które należą do Muska.

"Ze względu na własne bezpieczeństwo kraje Europy powinny inwestować we własne technologie, szczególnie w kontekście komunikacji. Po pierwsze, zapewni to bezpieczeństwo tejże i pewność, że dane przetwarzane są zgodnie z regulacjami UE. Po drugie, ograniczy to ryzyko utraty dostępu do kluczowych kanałów komunikacji w sytuacji kryzysowej" - powiedziała PAP Aleksandra Wójtowicz, analityczka PISM.

Według Politico Włochy posiadają 30 proc. udziałów w Leonardo, które kontroluje 33 proc. Thales Alenia Space. Paryż popiera projekt, jednak Niemcy, obawiające się dominacji Francji i Włoch w sektorze kosmicznym, mogą go blokować. Jak zauważył portal "kanclerz Olaf Scholz niedawno sprzeciwił się innej fuzji, mającej na celu stworzenie paneuropejskiego giganta pomiędzy włoskim bankiem UniCredit i niemieckim Commerzbankiem".

"Decyzja podjęcia wspólnej inicjatywy przez firmy Airbus, Leonardo jak i Thales Alenia Space wynika z potrzeby połączenia istniejących kompetencji w branży kosmicznej i zawalczenia o projekty oraz programy kosmiczne na poziomie poszczególnych państw. Jest to odpowiedź na rosnącą konkurencję ze strony USA oraz Chin" - powiedział w rozmowie z PAP Paweł Fleisher, wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego. Stwierdził on również, że dotychczasowe inicjatywy europejskie w tej dziedzinie, takie jak IRIS, w swych założeniach są już nieaktualne względem współczesnych potrzeb.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen według Politico popiera projekty konsolidacji europejskich gigantów lotniczych. Stworzenie wspólnego podmiotu firmy Airbus, Leonardo jak i Thales Alenia Space nazwane "Project Bromo" wymagałoby jednak szerszej zgody UE, której zasady konkurencji ograniczają monopolizację rynków.

Wojciech Łobodziński (PAP)

wal/ mal/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
Thales
0IW5.UK234.00-7.30 (-3.03%)04-25
Airbus
0KVV.UK140.86+2.98 (+2.16%)04-25
Leonardo
0ONG.UK44.500+0.400 (+0.91%)04-25
Commerzbank AG
CBK.DE22.950-0.400 (-1.71%)04-25
UniCredit S.p.A
UCG214.450+0.450 (+0.21%)04-25
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Serbia - Syn Donalda Trumpa spotkał się w Belgradzie z prezydentem i przedstawicielami biznesu
14:09 - PAP
Poznań - Od poniedziałku zmiany w organizacji ruchu na podmiejskim odcinku A2
10:05 - PAP
PIE: polski sektor bankowy jest mały na tle Unii Europejskiej
7:30 - PAP
W niedzielę placówki handlowe otwarte dla kupujących
6:30 - PAP
Łódzkie - Rogowska wąskotorówka zaczyna sezon, ŁKA wprowadza wspólny bilet
sob, 26 kwi - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Nawrocki na Konwencji w Łodzi: jestem gotów, by stanąć na czele narodowego zrywu
nie, 16:31 - PAP
Premier po konwencji Nawrockiego: dokończymy to, co zaczęliśmy 15. października
nie, 16:22 - PAP
Zełenski: siły ukraińskie "kontynuują operacje" w obwodzie kurskim w Rosji
nie, 16:14 - PAP
Tatry: tragiczne wypadki na Rysach; dwie osoby nie żyją, trzy ewakuowano
nie, 16:05 - PAP
Warszawa: trwa piknik z okazji milenium koronacji Chrobrego
nie, 16:01 - PAP

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq