pon, 24 mar 2025, 3:39 CET, NY 22:39, Londyn 2:39, Tokio 11:39, ^SPX +0.08%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Resort klimatu planuje w 2027 r. zakończyć weryfikację potencjalnych obszarów przyszłych rezerwatów
PAP - Kraj
9 lut 2025, 11:50


9.02.2025, Warszawa (PAP) - W 2027 roku ma zakończyć się weryfikacja ponad 1,2 tys. potencjalnych terenów, które mogą zostać objęte rezerwatami przyrody - wynika z odpowiedzi resortu klimatu na pytania PAP. Do tego czasu cięcia drzew na takich obszarach mają być w praktyce wyłączone.

W połowie stycznia wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała poinformował na platformie X, że Lasy Państwowe na polecenie resortu wstrzymają cięcia w projektowanych i proponowanych rezerwatach przyrody. "Lista obejmuje ponad 1200 ekosystemów leśnych wskazanych przez przyrodników i leśników" - przekazał Dorożała.

Resort klimatu w odpowiedzi na pytania PAP zastrzegł, że "polecenie MKiŚ nie oznacza jednak, że w danej lokalizacji rezerwat zostanie docelowo utworzony", ponieważ wymagać to będzie weryfikacji.

Odnosząc się do wstrzymania cięć w projektowanych czy też planowanych rezerwatach, ministerstwo przekazało, że obowiązywać ono będzie do końca 2027 r. "W drzewostanach z gatunkiem panującym w wieku do 80 lat nadleśnictwa będą mogły wykonywać zabiegi z zakresu hodowli lasu po poinformowaniu o tym regionalnej dyrekcji ochrony środowiska i braku negatywnej opinii z jej strony. Zabiegi te nie mogą się też wiązać z wycinaniem drzew starszych niż 120 lat" - wyjaśnił resort.

Z odpowiedzi ministerstwa wynika, że w proces weryfikacji terenów pod potencjalne rezerwaty zaangażowane będą Lasy Państwowe i regionalne dyrekcje ochrony środowiska. "Wstrzymanie cięć w danej lokalizacji zakończy się po stwierdzeniu przez RDOŚ, że brak jest potencjału dla utworzenia rezerwatu w danym miejscu. Jeżeli nastąpi weryfikacja pozytywna, właściwe regionalne dyrekcje ochrony środowiska przystąpią do ustanawiania rezerwatu. To ogromne przedsięwzięcie. Jego zakończenie planowane jest w 2027 roku" - dodano.

Lasy Państwowe wskazują na swojej stronie, że rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Są one wyznaczane przez Regionalnych Dyrektorów Ochrony Środowiska, w oparciu o wnioski złożone przez wnioskodawców, a proces ten odbywa się na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody.

W Polsce jest ok. 1500 rezerwatów przyrody, a ponad 1300 z nich znajduje się na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Rezerwaty w Polsce zajmują niewiele ponad 0,5 proc. powierzchni kraju.

Zgodnie z rządową umową koalicyjną 20 proc. lasów w Polsce powinno zostać wyłączone z pozyskania drewna. Mają być to najcenniejsze obszary leśne w kraju, w tym rezerwaty, starolasy oraz lasy społeczne.

Od początku urzędowania nowe kierownictwo resortu klimatu zgłosiło kilka inicjatyw związanych z większą ochroną terenów leśnych. W styczniu ub.r. wprowadzono tzw. moratorium leśne w sprawie wstrzymania lub ograniczenia cięć drzew. Odnosiło się ono do 10 obszarów: Bieszczad, Puszczy Boreckiej, Puszczy Świętokrzyskiej, Puszczy Augustowskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Karpackiej, Puszczy Rominckiej, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a także okolic Iwonicza-Zdroju i Wrocławia. Pierwotnie miało ono obowiązywać przez pół roku, ale w połowie czerwca 2024 r. zdecydowano o jego przedłużeniu. Ministerstwo planuje też wyznaczyć tzw. lasy społeczne i cenne przyrodniczo, w których gospodarka leśna, a przede wszystkim cięcia miałyby być istotnie ograniczone.

W listopadzie ub.r. Lasy Państwowe przedstawiły propozycję objęcia większą ochroną 17 proc. terenów leśnych znajdujących się w zarządzie gospodarstwa. Plan zakłada podział tych obszarów na dwie kategorie. W grupie I wskazano ponad 564 tys. ha (7,9 proc.) lasów, które byłyby objęte całkowitą ochroną; byłby one również wyłączone całkowicie z pozyskania drewna. W grupie II miałoby się znaleźć ponad 647 tys. ha (9,1 proc.), które również byłyby objęte ochroną, choć miałaby być tam prowadzona zmodyfikowana gospodarka leśna.

W styczniu tego roku resort klimatu i środowiska informował, że starolasy mają obejmować od 2026 r. co najmniej 1 proc. powierzchni Lasów Państwowych. Leśnicy mają zabezpieczyć drzewostany oraz rozpocząć wstępną weryfikację terenową i zbieranie niezbędnych informacji do wyznaczenia takich obszarów.

Michał Boroń (PAP)

mick/ malk/ amac/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Gdynia - Przyznano Kolosy - najważniejsze polskie nagrody podróżnicze
nie, 23 mar - PAP
Pomorskie - Od poniedziałku utrudnienia na A1 między Swarożynem a Pelplinem
nie, 23 mar - PAP
Śląskie - Władze Bielska-Białej: mniej betonu w parku Słowackiego
nie, 23 mar - PAP
Premier Donald Tusk spotka się z przedstawicielami strony społecznej w sprawie deregulacji
nie, 23 mar - PAP
Beskidy - Ruszają wiosenne przeglądy kolei linowych w górach
nie, 23 mar - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Strefa Gazy: Izrael zaatakował największy szpital na południu Strefy
nie, 23 mar - PAP
Lider tureckiej CHP: w prezydenckich prawyborach oddano 15 mln głosów; jedynym kandydatem był Imamoglu
nie, 23 mar - PAP
Zełenski: rozmowy z USA owocne; musimy naciskać na Putina
nie, 23 mar - PAP
Izrael: Netanjahu rozmawiał z Rubio o wznowionej ofensywie w Strefie Gazy
nie, 23 mar - PAP
Turcja: dziesiątki tysięcy demonstrantów ponownie na ulicach Stambułu
nie, 23 mar - PAP

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq