wto, 25 mar 2025, 10:15 CET, NY 5:15, Londyn 9:15, Tokio 18:15, WIG20 +0.48%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Kurs euro flirtuje z 4,20, schodząc nawet do najniższego poziomu od wiosny 2018 r
CMC Markets - Biznes
6 lut 2025, 9:50


Od momentu przełamania wielomiesięcznego wsparcia w rejonie 4,2450 kurs euro zmierzał na południe, aby wczoraj dotrzeć nawet na chwilę w rejon 4,1939, co oznacza najniższy kurs od wiosny 2018 r.

Wciąż na rynkach finansowych obserwujemy pozytywne nastroje wynikające z faktu, że wojna celna się nie zaostrza i co więcej, zaczęły spadać rentowności obligacji w strefie euro czy w Stanach Zjednoczonych, co z reguły jest pozytywnym zjawiskiem dla walut rynków wschodzących, w tym Polski. Zmiana rynkowego oprocentowania na zachodzie nie przekłada się za bardzo na zmianę w Polsce. Tzn. u nas nadal rentowności obligacji znajdują się relatywnie wysoko i nie spadły w ostatnim czasie tak, jak w Niemczech czy w USA, to w tym wypadku faworyzowało złotego.

Dodatkowo wciąż mamy niezmienione stanowisko RPP w sprawie stóp procentowych, które zostało potwierdzone we wczorajszym komunikacie do decyzji:

W ocenie Rady w najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych. Jednocześnie podwyższona pozostanie prawdopodobnie także inflacja bazowa. Odmrożenie cen energii w II połowie 2025 r. może przyczynić się do przedłużenia okresu pozostawania inflacji powyżej celu inflacyjnego.

W średnim okresie - przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac - inflacja powinna powrócić do celu NBP. Czynnikiem niepewności pozostaje wpływ podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową, zwłaszcza wobec spodziewanego ożywienia gospodarczego i niskiego bezrobocia. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej. W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Na tę chwilę czynniki te zdają się sprzyjać złotemu, a najbliższe wydarzenia, które mogą wprowadzić dodatkową zmienność na kursie naszej waluty, to dane z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy już w piątek. Dodatkowo nigdy nie wiemy, kiedy pojawią się nowe informacje dotyczące ceł, co jest permanentnym czynnikiem niepewności dla rynków.

(Daniel Kostecki - CMC Markets)

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie (UE) nr 596/2014) oraz Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 uzupełniającego Rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjna oraz ujawnienia interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów. Zgodnie z powyższym serwis Stooq, CMC Markets oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powielanie bądź publikowanie analizy lub jej części bez pisemnej zgody CMC Markets jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury dla Polski w III wyniósł 97,7 wobec 97,3 w II - GUS
10:13 - PAP
Siedem podmiotów ogłosiło wezwanie na 15,44 mln akcji Grupy Immobile po 1,95 zł za sztukę
10:13 - ISBnews
GUS: Produkcja węgla kamiennego spadła o 4% r/r w lutym
10:12 - ISBnews
Monitor kadrowy - zestawienie od 18 do 24 marca
10:10 - PAP
Średnia oczekiwana długość życia dla 60-latka wzrosła o 2,2 miesiąca - GUS
10:04 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z CMC Markets
EBC rozważy zmiany w bilansie i będzie kontynuować obniżki stóp procentowych?
pon, 24 mar - CMC Markets
CTA zmienią podejście do SPX? EBC rozważa działania na bilansie banku centralnego
pon, 24 mar - CMC Markets
Warunki finansowe w USA są coraz gorsze. Kryptowaluty potrzebują zwrotu w tym trendzie
pią, 21 mar - CMC Markets
Euro osłabnie przez cła Trumpa? Tak uważa C. Lagarde z EBC
pią, 21 mar - CMC Markets
Kapryśna polityka Trumpa kontra polityka monetarna Fed
czw, 20 mar - CMC Markets

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq