wto, 14 sty 2025, 21:16 CET, NY 15:16, Londyn 20:16, Tokio 5:16, ^SPX -0.33%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (PAP)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Siemoniak: premier podpisał rozporządzenia zmieniające dokumentowanie kontroli operacyjnej
PAP - Kraj
13 gru 2024, 18:24


13.12.2024, Warszawa (PAP) - Wniosek o kontrolę operacyjną będzie musiał być znacznie szerszy niż do tej pory - poinformował szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Podał, że premier Donald Tusk podpisał rozporządzenia w tej sprawie. W Dzienniku Ustaw opublikowano już te dotyczące CBA, ABW i SKW.

Siemoniak w piątek na platformie X ocenił, że decyzja premiera podnosi poziom ochrony praw i wolności obywatelskich.

"Prokuratorzy i sędziowie będą mieli teraz pełną wiedzę na temat narzędzi i zakresu kontroli operacyjnej prowadzonej przez służby specjalne" - podkreślił.

Szef MSWiA i minister koordynator służb specjalnych podał, że z rozporządzeń wynika, iż wniosek o kontrolę operacyjną będzie musiał być znacznie szerszy niż do tej pory.

"To wnioski z kontroli NIK, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2014, prac komisji ds. Pegasusa i opinii sędziów. Na sądy zostaje także nałożony obowiązek uzasadnienia decyzji zarządzającej kontrolę, a nie - jak było do tej pory - tylko odmownej" - napisał na X.

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano trzy rozporządzenia zmieniające w sprawie sposobu dokumentowania kontroli operacyjnej prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.

Wcześniej - w czwartek i piątek - na stronach RCL opublikowano teksty projektów podobnych rozporządzeń szefa MSWiA skierowane do uzgodnień - odnoszące się do dokumentowania kontroli operacyjnej prowadzonej przez Służbę Ochrony Państwa i Policję.

Rozporządzenia zakładają dokładniejsze informowanie w składanych przez szefów służb wnioskach o kontrolę operacyjną o jej zakresie, a także obowiązek uzasadniania przez sąd nie tylko decyzji odmownej, ale też wyrażającej zgodę na taką kontrolę. Szefowie będą mieli obowiązek określenia, jaki rodzaj narzędzia będzie stosowany, jaka jest jego funkcjonalność i jaki jest planowany do uzyskania w ramach kontroli operacyjnej zakres danych.

Dotąd w takich wnioskach wskazywany był jedynie rodzaj kontroli operacyjnej - czy chodzi tu o treść rozmów prowadzonych przez sieć telekomunikacyjną, o nagrywanie obrazu lub dźwięku z pomieszczeń lub samochodów, o przechwytywanie korespondencji - również elektronicznej, o uzyskiwanie danych z nośników i systemów informatycznych, czy też o kontrolę zawartości przesyłek.

Rozporządzenia dotyczą zarówno przypadków, gdy wnioskodawca zwraca się o zgodę na kontrolę do sądu, jak i w sprawach niecierpiących zwłoki - wnoszonych jedynie do prokuratora krajowego.

Nowe wzory formularzy, które będą wypełniali wnioskodawcy, mają dać wyczerpującą wiedzę o zakresie planowanej kontroli operacyjnej decydującym o jej zastosowaniu. Ma to sprawić, że ich rozstrzygnięcia będą opierać się na bardziej szczegółowych informacjach i dzięki temu w pełniejszy sposób umożliwić ocenę zasadności samej kontroli operacyjnej - tłumaczyli autorzy projektów rozporządzeń umieszczonych na RCL.

Zmiany w formularzach mają też doprowadzić do obowiązkowego uzasadniania każdej wydawanej przez sąd decyzji, a nie - jak obecnie - uzasadniania tylko decyzji odmownych. Projektodawcy założyli, że rozporządzenia wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu.

Również po tylu dniach zaczną obowiązywać podpisane przez premiera i umieszczone już w Dzienniku Ustaw rozporządzenia dotyczące zarządzenia lub przedłużenia kontroli operacyjnej prowadzonej przez CBA, ABW i SKW.(PAP)

ago/ joz/ jann/ js/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
PK przedstawiła pierwszy raport z audytu spraw z lat 2016-2023; w 163 sprawach - istotne nieprawidłowości
19:51 - PAP
Szef MON: nie ma innej przyszłości dla wolnego świata niż strategiczne partnerstwo transatlantyckie
19:48 - PAP
Mosbacher: USA chcą współpracować z Polską w tworzeniu architektury bezpieczeństwa
19:29 - PAP
Szłapka o raporcie prokuratury: odpowiedzialni powinni stanąć na ławie oskarżonych
18:11 - PAP
Ziobro o raporcie PK: Bodnar oskarża z pozycji siły i przemocy; wymyślił 200 politycznych spraw
18:10 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Włochy - Fatalny początek roku na kolei: już ponad 100 awarii i opóźnień
wto, 21:03 - PAP
Prezydent Słowacji: Meloni zaproponowała pomoc w rozwiązaniu problemu dostaw gazu
wto, 21:01 - PAP
Szef MSZ: nikt nie naciska na nas na zawarcie porozumienia pokojowego z Rosją
wto, 20:58 - PAP
Kolegium Redakcyjne Radia Poznań apeluje do Rady Programowej ws. przewodniczącego Piotra Lisiewicza
wto, 20:18 - PAP
Prezydent: pojmani przez nas żołnierze Korei Płn. nie mają żadnej wiedzy o naszym kraju
wto, 20:16 - PAP

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq