pon, 20 sty 2025, 0:00 CET, NY 18:00, Londyn 23:00, Tokio 8:00, ^SPX +1.00%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Glapiński: Odpisy na kredyty FX będą jeszcze tworzone 'jakiś czas', ale w mniejszej skali
ISBnews - Biznes
13 gru 2024, 17:31


Warszawa, 13.12.2024 (ISBnews) - Banki są coraz bliżej zakończenia sagi ryzyka prawnego związanego z walutowymi kredytami mieszkaniowymi, a choć kolejne odpisy na koszt ryzyka prawnego kredytów hipotecznych w walutach wymienialnych będą obciążać wyniki finansowe banków jeszcze przez jakiś czas, to już w mniejszej skali niż dotychczas, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

"Szanowni państwo, spotykamy się pod koniec kolejnego bardzo dobrego dla banku w roku. Kwota zysku netto najpewniej ponownie będzie rekordowa wysoka, co znajdzie też odzwierciedlenie w możliwości wypłaty dywidend akcjonariuszom. Jako przewodniczący Komitetu Stabilności Finansowej w funkcji makroostrożnościowej, z dużym zadowoleniem odnotowuję fakt, że banki są coraz bliżej zakończenia sagi ryzyka prawnego związanego z walutowymi kredytami mieszkaniowymi. Zgromadzili państwo znaczne rezerwy na pokrycie spodziewanych kosztów i zawarli ponad 100 000 ugód z kredytobiorcami. Wykazaliście się przy tym dużą aktywnością i odpowiedzialnością. To oczywiście nie koniec problemu i przez jakiś czas kolejne odpisy będą obciążać wyniki finansowe banków, ale już w mniejszej skali niż dotychczas" - powiedział Glapiński w wystąpieniu z okazji dorocznego spotkania środowiska bankowego, transmitowanym w serwisie YouTube.

"Mniejszym optymizmem napawa mnie natomiast obserwowanie tego, jak słabo sektor bankowy realizuje swoją podstawową funkcję - to jest finansowanie gospodarki realnej. Relacja kredytu do PKB nigdy nie była w Polsce wysoka, ale w ostatnich latach obserwowujemy jej dalszy bardzo widoczny spadek. Jednocześnie w bilansach samych banków kosztem kredytów rośnie wyraźnie udział papierów skarbowych i gwarantowanych przez skarb państwa" - dodał.

Szef banku centralnego podkreślił, że zdaje sobie sprawę, iż przyczyny tego stanu rzeczy są złożone i w dużej mierze niezależne od banków, jak choćby momentami "rachityczny" popyt na kredyt w Polsce.

"Ale państwo też powinni dążyć do odwrócenia trendu stopniowego spadku kredytu w swoich aktywach. Samo inwestowanie środków deponentów, zresztą płacąc za to bardzo niską cenę w obligacje skarbowe, nie jest modelem bankowości, który na dłuższą metę służy gospodarce. Jak już wspomniałem, jest jednak wiele barier zewnętrznych, a za jedną z głównych odpowiada niepewność prawna" - wskazał Glapiński.

W listopadowym raporcie "Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2023 r." NBP prognozował, że dynamika akcji kredytowej ogółem dla sektora niefinansowego spowolni do ok. 1,13% r/r w II kwartale 2025 r., a potem będzie się powoli odbudowywać do ok. 1,8% r/r w IV kwartale 2026 r.

(ISBnews)

  RSS  
Najświeższe niusy
Trump chce 50 proc. amerykańskich udziałów w TikToku
nie, 19 sty - PAP
MF: nieprawdziwe są informacje o wprowadzeniu nowego podatku od ogrodzeń
nie, 19 sty - PAP
Opolskie - Od poniedziałku można będzie korzystać z nowego wiaduktu w ciągu DK45
nie, 19 sty - PAP
Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła mogą być wśród pierwszych decyzji Trumpa
nie, 19 sty - PAP
Poznań - Zamontowano dodatkowe oświetlenia przy przejściach dla pieszych
nie, 19 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z ISBnews
Kalendarium ISBnews
pią, 17 sty - ISBnews
Kalendarium wydarzeń makroekonomicznych na poniedziałek
pią, 17 sty - ISBnews
Przegląd informacji ze spółek
pią, 17 sty - ISBnews
MFW podwyższył prognozę globalnego wzrostu PKB o 0,1 pkt proc. do 3,3% w 2025 r.
pią, 17 sty - ISBnews
Grupa Żabka oczekuje skoryg. marży EBITDA za IV kwartał podobnej w ujęciu r/r
pią, 17 sty - ISBnews

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq