pon, 20 sty 2025, 10:30 CET, NY 4:30, Londyn 9:30, Tokio 18:30, WIG20 +0.14%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Kraj)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:

12.12.2024, Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk (P) oraz prezydent Francji Emmanuel Macron (L) podczas konferencji w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 12 bm. Politycy omówili kwestię niesienia dalszej pomocy Ukrainie oraz bieżące wydarzenia międzynarodowe i przyszłość relacji transatlantyckich. Rozmowy dotyczyły także priorytetów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpoczyna się 1 stycznia 2025 roku. (fot. Marcin Obara)
Premier Tusk i prezydent Macron zapewnili o wspólnym stanowisku ws. przyszłości Ukrainy
PAP - Kraj
12 gru 2024, 19:53


12.12.2024, Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnili w czwartek w Warszawie, że Polska i Francja prezentują to samo stanowisko w kwestiach bezpieczeństwa, a Ukraina musi być obecna przy każdych rozmowach pokojowych. Nie będzie pokoju na Ukrainie bez Ukraińców - podkreślili.

Prezydent Francji przyleciał do Warszawy w czwartek przed godz. 12. Po symbolicznym złożeniu kwiatów pod pomnikiem Charles'a de Gaulle'a udał się na niespełna godzinne spotkanie z premierem Tuskiem, po którym obaj politycy wygłosili oświadczenia.

Polski premier podkreślił, że w "krytycznym momencie historii" związanym m.in. z wojną w Ukrainie, Polska i Francja prezentują to samo stanowisko "w każdej istotnej sprawie dotyczącej bezpieczeństwa naszych państw i całej Europy". "Mamy absolutnie jednoznaczne stanowisko, że Ukraina musi być obecna przy każdych rozmowach (dot. pokoju - PAP) i każdy wariant, każda propozycja musi być akceptowana także przez naszych przyjaciół w Kijowie" - dodał.

Tusk zapewnił, iż Polska nie planuje wysłania wojsk do Ukrainy po ewentualnym rozejmie. Zapewnił, że wszystkie decyzje dotyczące naszego działania będą zapadać w Warszawie, choć Polska i Francja w sprawie Ukrainy mówią jednym głosem.

Również prezydent Francji Emmanuel Macron wskazywał, że Warszawa i Paryż mają wspólny punkt widzenia co do przyszłości. "Jedynie trwały pokój na Ukrainie jest pokojem możliwym. To musi być pokój wynegocjowany przez Ukraińców, zapewniający im trwałe gwarancje bezpieczeństwa" - przekonywał. "Nie będzie pokoju na Ukrainie bez Ukraińców" - podkreślał, powtarzając słowa, które wielokrotnie padały już z ust Tuska.

Nawiązując do trójstronnego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, Macron wskazywał, iż "musimy blisko współpracować z USA", aby "znaleźć jakieś rozwiązanie", które uwzględni interesy Ukrainy i suwerenność tego kraju.

Obaj liderzy mówili również o problemie dezinformacji. "Musimy (...) zapewnić, by manipulowanie europejską cyberprzestrzenią nie było możliwe" - stwierdził Macron, wskazując, że polem do ataków dezinformacyjnych stały się m.in. Mołdawia i Gruzja.

Z zapowiedzi liderów wynika, że wiosną przyszłego roku w położonym na północy Francji Nancy planowane jest podpisania nowego traktatu o polsko-francuskiej przyjaźni. Obecnie obwiązujący dokument pochodzi z 1991 r. Macron powiedział, że nowy traktat pozwoli naszym krajom na współpracę w strategicznych dziedzinach takich jak obrona czy energetyka.

Po spotkaniu z Tuskiem, Macron spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Kancelaria Prezydenta RP przekazała, że głównymi tematami rozmowy było wsparcie dla Ukrainy oraz polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. "Francja należy do grona najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych Polski, a szczególnie ważnym i perspektywicznym obszarem naszych relacji jest współpraca zbrojeniowa, która również była przedmiotem rozmów prezydentów Andrzeja Dudy i Emmanuela Macrona" - przekazała Kancelaria Prezydenta na platformie X.

Następnie Macron rozmawiał z prezydentem Warszawy, kandydatem KO na prezydenta Rafałem Trzaskowskim. Rozmowa - jak przekazał Trzaskowski - dotyczyła m.in. przyszłości zjednoczonej Europy i relacjo polsko-francuskich.

Czwartkowa wizyta prezydenta Francji do ostatniej chwili stała pod znakiem zapytania ze względu na burzliwą sytuację krajową związaną z upadkiem rządu Michela Barniera. (PAP)

kos/ mrr/ mhr/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Wrocław: śledztwo ws. ratowników medycznych, którzy mieli badać ginekologicznie pacjentki
9:41 - PAP
Psycholog: Blue Monday to mit, nie ma poparcia w badaniach naukowych
6:57 - PAP
Ciechanów: po zabójstwie 50-latki poszukiwany podejrzany 46-latek - policja prosi o pomoc
nie, 19 sty - PAP
Sławatycze: prawosławni obchodzą Święto Jordanu - obrzęd święcenia wody w Bugu
nie, 19 sty - PAP
Nawrocki: wymiar sprawiedliwości trzeba naprawić, bo obywatele są zdezorientowani
nie, 19 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
59,8 proc. gospodarstw domowych korzystało z transportu publicznego w ostatnich 12 miesiącach
pon, 10:28 - PAP
NFOŚiGW zaproponuje 1 mld dotacji na budowę kogeneracji na biogazie
pon, 10:25 - PAP
W Chinach stracono dwóch sprawców ataków, w wyniku których zginęły 43 osoby
pon, 10:24 - PAP
Raport: niemal 40 proc. firm MŚP nie wspiera zdrowia psychicznego pracowników
pon, 10:12 - PAP
Kontrakty i umowy spółek - przegląd tygodniowy
pon, 10:10 - PAP

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq