wto, 21 sty 2025, 3:49 CET, NY 21:49, Londyn 2:49, Tokio 11:49, ^SPX +1.00%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Blinken: Upadek Asada to porażka Iranu i Rosji
PAP - Świat
10 gru 2024, 6:13


10.12.2024, Waszyngton (PAP) - Upadek reżimu Baszara al-Asada to też porażka tych, którzy go wspierali, zwłaszcza Iranu, Hezbollahu i Rosji - ocenił w poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Jego resort nie wykluczył zniesienia sankcji przeciwko Syrii i islamistycznej grupie HTS, lecz przestrzegł, że zależy to od jej dalszych działań.

"Upadek tego reżimu to porażka wszystkich, którzy pomagali jego barbarzyństwu i korupcji - nikogo nie dotyczy to bardziej niż Iranu, Hezbollahu i Rosji" - powiedział Blinken podczas przemówienia na rozdaniu nagród antykorupcyjnych Departamentu Stanu.

Szef dyplomacji USA ostrzegł, że historia wielokrotnie dowodziła, iż "momenty wielkiej szansy" mogą przekształcić się w konflikt i przemoc. Podkreślił, że Stany Zjednoczone zamierzają podjąć działania, aby temu zapobiec. W tym kontekście wskazał na konieczność przeciwdziałania odbudowie Państwa Islamskiego i uniemożliwienia mu wykorzystania chaosu do znalezienia bezpiecznego schronienia w Syrii. Wezwał również wszystkie strony zaangażowane w walki na północnym wschodzie kraju - w tym kurdyjskie Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) oraz wspieraną przez Turcję Syryjską Armię Narodową (SNA) - do deeskalacji. W poniedziałek protureckie siły miały przejąć kontrolę nad znajdującym się w rękach Kurdów Manbidżem na północy kraju.

Rzecznik resortu, Matthew Miller, dodał, że Stany Zjednoczone nie chcą, aby którakolwiek ze stron w Syrii wykorzystała zmianę władzy do siłowego poszerzenia swoich wpływów. Podkreślił również, że kluczowe jest, aby Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) nadal koncentrowały się na walce z Państwem Islamskim we współpracy z siłami USA.

Amerykańscy oficjele ostrożnie odnoszą się do najsilniejszej grupy opozycyjnej, islamistycznej Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), uznawanej przez USA i ONZ za organizację terrorystyczną, która odgrywa kluczową rolę w nowych przejściowych władzach. Sekretarz stanu Antony Blinken zauważył, że rebelianci jak dotąd składają odpowiednie deklaracje, na przykład o ochronie mniejszości etnicznych i religijnych w kraju, jednak Stany Zjednoczone będą oceniały grupę na podstawie jej działań, a nie słów.

Miller zasugerował, że USA mogą zdjąć z Hajat Tahrir asz-Szam (HTS) sankcje oraz klasyfikację jako organizacji terrorystycznej, ale decyzja ta będzie zależała od działań grupy. Dodał, że jest to jedno z narzędzi, które Waszyngton będzie wykorzystywał, aby wpływać na proces transformacji w Syrii, zwracając uwagę m.in. na poszanowanie praw mniejszości. Zaznaczył, że podobne podejście dotyczy sankcji nałożonych na Syrię. Jednocześnie Miller nie był w stanie określić, czy wyznaczona przez Departament Stanu nagroda w wysokości 10 mln dolarów za schwytanie lidera HTS, Abu Muhammada al-Dżaulaniego, nadal obowiązuje. Podkreślił jednak, że sankcje nie będą przeszkodą dla USA w prowadzeniu rozmów z HTS oraz innymi grupami opozycyjnymi w Syrii.

Przywódca HTS, Abu Muhammad al-Dżaulani, podkreślał w ostatnich dniach chęć zbudowania państwa, które będzie służyło wszystkim Syryjczykom. Grupa wydała również rozkaz, aby jej członkowie powstrzymali się od nakładania obowiązków dotyczących ubioru i wyglądu kobiet. W poniedziałek Dżaulani spotkał się z premierem upadłego reżimu, Mohamedem al-Dżalalim, aby omówić proces transformacji i zmiany władzy w Syrii.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ bst/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Były szef NATO Stoltenberg: w wielu kwestiach Trump miał rację
pon, 20 sty - PAP
Ukraina: medyk pola walki Damian Duda z nagrodą szefa polskiego MSZ "Pro Dignitate Humana"
pon, 20 sty - PAP
Musk: zwycięstwo Trumpa zapewniło przyszłość cywilizacji
pon, 20 sty - PAP
USA: nielegalna imigracja, energetyka i geopolityka to główne tematy przemowy Trumpa
pon, 20 sty - PAP
"WP": Zapamiętamy z inauguracji mesjanistyczną deklarację Trumpa
pon, 20 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Norwegia - Początek tygodnia przyniósł rekordowe ceny prądu
pon, 20 sty - PAP
Projekt: kierowcy prowadzący pojazd mimo zakazu dostaną zakaz dożywotni
pon, 20 sty - PAP
Ustawa budżetowa na 2025 rok została opublikowana w Dzienniku Ustaw
pon, 20 sty - PAP
Komisarz Dombrovskis: Europa jest gotowa bronić swoich interesów gospodarczych przed Trumpem
pon, 20 sty - PAP
Powstał program Edukacja Regionalna na Śląsku - przy wsparciu MEN
pon, 20 sty - PAP

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq