pią, 13 gru 2024, 12:19 CET, NY 6:19, Londyn 11:19, Tokio 20:19, WIG20 -0.09%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
Prezes URE: widać przestrzeń do tego, żeby wychodzić z interwencji na rynku energii
PAP - Biznes
4 lis 2024, 18:36


4.11.2024, Warszawa (PAP) - Widać przestrzeń do tego, by państwo wychodziło z działań interwencyjnych na rynku energii i żeby pozwoliło działać rynkowi - stwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Wskazał, że rynkowe ceny energii bywają już bardzo konkurencyjne.

"Interwencjonizm państwa jest obecnie - być może nieszczęśliwie - rozumiany przez odbiorców (...) jako regulacja cen przez administrację państwową. Mechanizm interwencyjny powinien mieć określony zakres czasu, w którym funkcjonuje. (...)Ceny regulowane, które są w taryfach, niekoniecznie muszą być odpowiednio niskie. Na rynku można rzeczywiście znaleźć bardzo konkurencyjne oferty" - stwierdził Gawin podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego.

Przypomniał, że "taryfa jest tylko wyborem klienta, to nie jest żaden przymus". Obowiązek dotyczy przedsiębiorstw, tych które muszą skalkulować taryfę. Odbiorca ma prawo wybrać sprzedawcę, czy też nawet skorzystać z oferty rynkowej u tego samego sprzedawcy" - podkreślił.

Zdaniem prezesa URE gospodarka i duzi odbiorcy przemysłowi nie potrzebują cen ujemnych czy zmiennych energii.

"Potrzebują przede wszystkim cen bardzo przewidywalnych i takich oczywiście, które są konkurencyjne" - wskazał.

"Mam takie głębokie przekonanie, że powinniśmy szukać takich rozwiązań, takiej elastyczności systemu, która zagospodaruje nadwyżki energii tej niedrogiej, po to, żeby to też działało na rzecz gospodarki. To (...) pozwoli bardziej ustabilizować ceny energii. Spowodować, że staną się one bardziej przewidywalne. Patrząc w przyszłość szukałbym właśnie tych mechanizmów elastyczności" - dodał Gawin.

Minister klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska w poniedziałkowym wywiadzie dla Gazety Wyborczej przypominała, że "interwencje cenowe stosowane były w okresie kryzysu energetycznego". Wskazała, że "dziś, w sytuacji stabilizującego się rynku energii, mrożenie cen musi być stopniowo wygaszane".

"W tym procesie trzeba uwzględnić różne sytuacje życiowe obywateli i obywatelek, żeby dostrzec to, czy będą oni w stanie opłacić rachunki. Dlatego też, w odróżnieniu od poprzedników, różnicujemy zasady wsparcia dla odbiorców energii elektrycznej i wprowadziliśmy bon energetyczny, wsparcie z progiem dochodowym, z którego skorzystało ponad 2,4 mln gospodarstw domowych" - powiedziała.

Hennig-Kloska zwróciła uwagę, że na początku koszty wprowadzenia osłon wynosiły 33 mld zł.

"W przyszłym roku szacujemy, że w maksymalnym pakiecie byłoby to 5 mld. To pokazuje, jaką drogę przeszliśmy. Wolnorynkowe oferty dla małych firm i samorządów są już dużo poniżej zamrożonych stawek" - zaznaczyła. (PAP)

ab/ drag/ gor/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Lidl Polska kontynuuje rozwój sieci; w '25 wyda 2 mld zł na inwestycje - prezes
12:17 - PAP
Synthos: medialne doniesienia o uzależnieniu inwestycji Orlenu od Synthosu to nieprawda
12:16 - PAP
Nowa strategia mieszkaniowa ma wykorzystać już sprawdzone pomysły - MRiT
12:11 - PAP
Lubelskie - Wojewoda zezwolił na budowę odcinka S19 w rejonie Międzyrzeca Podlaskiego
12:00 - PAP
Niewykorzystane zasoby siły roboczej w Polsce oszacowano na 4,8 proc. - Eurostat
11:54 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Minister nauki Wieczorek: nie rozważam dymisji
pią, 12:16 - PAP
Rząd chce zmian w waloryzacji emerytur, zaproponuje wyższy udział wynagrodzeń we wskaźniku
pią, 11:47 - PAP
Lubelskie - Protesty rolnicze przed mostami na Wiśle w Annopolu i w Kamieniu
pią, 11:42 - PAP
Prognozy wskazują, że w 2025 r. social commerce stanowić będzie 28 proc. globalnej sprzedaży online
pią, 11:41 - PAP
Minister Leszczyna: od 1 stycznia nowa lista leków refundowanych
pią, 11:34 - PAP

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2024 Stooq