sob, 18 sty 2025, 9:09 CET, NY 3:09, Londyn 8:09, Tokio 17:09, ^SPX +1.00%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
Śląskie - Górnicze muzeum pracuje nad narzędziem AI do analizy dokumentów kopalnianych
PAP - Biznes
3 lis 2024, 13:26


3.11.2024, Katowice (PAP) - Nad narzędziem sztucznej inteligencji, które ma analizować historyczne dokumenty kopalń, pracuje Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (MGW). Projekt, wsparty z programu Next Generation EU, to kontynuacja przedsięwzięć digitalizacji archiwów i obiektów.

O nowym projekcie, łączącym sztuczną inteligencję z historycznymi zasobami kopalń, muzeum poinformowało na swoim facebookowym profilu. Narzędzie ma wspierać badania naukowe i działania edukacyjne w zakresie historii górnictwa w woj. śląskim.

"Dzięki nowemu narzędziu AI, dokumenty z naszego regionu będą automatycznie analizowane i katalogowane, co znacząco ułatwi zarządzanie zasobami muzealnymi i zwiększy ich dostępność dla wszystkich zainteresowanych historią górnictwa na Śląsku" - wyjaśnili przedstawiciele placówki.

Dzięki rozwiązaniu muzeum ma zyskać: możliwość nowoczesnego segregowania i łączenia dokumentów w powiązane tematycznie grupy, co powinno sprzyjać odkrywaniu historycznych związków i szerszych kontekstów, a także szybszy i szerszy dostęp do zasobów dla badaczy, edukatorów i szerokiej publiczności.

"Obecnie realizujemy pierwszą fazę projektu, która pozwoli nam nauczyć model AI pracować na zeskanowanych materiałach z kopalń. Współpracujemy ściśle z ekspertami z branży technologicznej, tworząc most między sektorem kultury, a technologią" - zobrazowali zabrzańscy muzealnicy.

W poprzednich latach MGW podjęło różne projekty digitalizacji dziedzictwa górniczego - dokumentacji likwidowanych zakładów i wyrobisk z urządzeniami. Ostatnie takie przedsięwzięcie ogłoszono wiosną ub. roku, wraz z deklaracją wsparcia kwotą 85 mln zł w formie obligacji Skarbu Państwa.

Władze muzeum przypominały wówczas, że restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego ma miejsce w Polsce od ok. 1990 r. Wtedy funkcjonowały w kraju 63 kopalnie z wydobyciem, siedem kopalń było w likwidacji, a jedna w budowie. Sektor zatrudniał wówczas ponad 400 tys. osób. Dzisiaj pozostało 19 kopalń węglowych, zatrudnienie w branży to niespełna 75 tys. osób. Zgodnie z umową społeczną z 2021 r., restrukturyzacja sektora węglowego w Polsce ma potrwać do 2049 r., kiedy ma zostać zlikwidowana ostatnia kopalnia węgla kamiennego.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to największy i najpopularniejszy górniczy kompleks turystyczny w Polsce, w którego skład wchodzą m.in. Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza. Muzeum oferuje najgłębiej położone w kraju trasy turystyczne, przejażdżkę podwieszaną kolejką, podziemny spływ łodziami czy urządzone w monumentalnej wieży ciśnień Carboneum: popularyzatorsko-naukową wystawę o węglu.

Obecnie MGW współprowadzą Urząd Miasta Zabrze oraz Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego. Od 1 stycznia 2025 r. samorząd regionu ma pozostać jedynym organizatorem - wobec kłopotów finansowych miasta. MGW jest koordynatorem działającego w regionie Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, a także corocznego święta szlaku pod nazwą "Industriada", które jest też świętem całego regionu. (PAP)

mtb/ mmu/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
Najświeższe niusy
Projekt PolTREG wybrany przez ARP do dofinansowania
9:08 - PAP
Kanada jest gotowa do działania na wypadek amerykańskich ceł - premier
8:59 - PAP
Analitycy: pożary w Los Angeles mogą być najkosztowniejsze w historii Kalifornii
7:24 - PAP
Unia Europejska i Meksyk rozszerzyły umowę o wolnym handlu m.in. o produkty rolne
pią, 17 sty - PAP
Moody’s utrzymał długoterminową ocenę ratingową dla Energi
pią, 17 sty - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Wielkopolskie - Po kolizji na S5 zablokowana jezdnia w kierunku Poznania
sob, 8:52 - PAP
Ambasador Brzezinski: przyjaźń Polski i USA jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej
sob, 8:51 - PAP
KGP: w ferie na drogach będzie więcej policyjnych patroli
sob, 8:50 - PAP
Ponad 120 mln Amerykanów zagrażają niebezpiecznie niskie temperatury
sob, 8:43 - PAP
Jerzy Owsiak: chciałbym porozmawiać z premierem Tuskiem, ale to znów ściągnie hejt
sob, 8:32 - PAP

 więcej...


Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Reklama - Regulamin - Prywatność [ustawienia] - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida - Ziemia: CO2 CH4 Temp.

© 2000-2025 Stooq