pią, 18 sty 2019, 3:26 CET, NY 21:26, Londyn 2:26, Tokio 11:26, ^SPX +0.76%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
140 tys. turystów odwiedziło w 2018 r. Wigierski Park Narodowy
PAP - Biznes
12 sty 2019, 21:17


12.01.2019, Suwałki (PAP) - 140 tys. turystów odwiedziło w 2018 r. Wigierski Park Narodowy (woj. podlaskie). Główne atrakcje parku minionego roku to spływy Czarną Hańczą, wycieczki Wigierską Kolejką Wąskotorową, rejsy statkiem Tryton oraz zwiedzanie klasztoru pokamedulskiego.

Jak poinformowano PAP w WPN, w 2018 roku było o 15 tysięcy więcej policzonych turystów niż rok wcześniej.

Barbara Perkowska z WPN powiedziała PAP, że turystów w regionie było dużo. "Nasze dane pochodzą z pensjonatów, hoteli, od firm turystycznych współpracujących z parkiem. Dane opieramy też na podstawie sprzedanych przez nas kart wstępu do parku" - dodała Perkowska.

"To był bardzo dobry sezon, było bardzo ciepło i turyści chętnie korzystali z atrakcji Suwalszczyzny. Turyści zwiedzali nasz region pieszo, kajakiem, rowerem lub statkiem" - powiedziała Perkowska.

Według informacji WPN, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się rejsy statkiem Tryton, którym w 1999 roku pływał papież Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki po Suwalszczyźnie. Obecnie lokalny armator oferuje rejsy tym statkiem po jeziorze Wigry. W 2018 roku przepłynęło nim ponad 5 tys. pasażerów.

Około 2,5 tys. osób popłynęło edukacyjną łodzią Leptodora. Łódź ma przeszklone dno, dzięki któremu można oglądać jezioro Wigry.

Dużym zainteresowaniem w tym roku cieszyło się Muzeum Wigier, które powstało w styczniu 2008 r. Inną atrakcją była Wigierska Kolejka Wąskotorowa. Co roku kolejką jeżdżą tysiące osób. Co roku tysiące osób zwiedza też Klasztor Pokamedulski w Wigrach.

Jak poinformowała Perkowska, szczególnie dużym wzięciem w tym roku cieszyły się spływy kajakowe Czarną Hańczą. Spływy oferuje tam w sezonie 20 prywatnych firm. "Spływy kajakowe rzeką Czarną Hańczą cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem. W tym roku popularność ta przerosła oczekiwania organizatorów. Jak informowały nas wypożyczalnie kajaków, bywały takie dni, że brakowało sprzętu" - dodała Perkowska.

"Jak co roku powstają nowe obiekty w parku, znakujemy kolejne miejsca, budujemy nowe kładki i wieże widokowe tak, by turyści byli coraz bardziej zadowoleni, że tutaj przyjechali" - powiedziała Perkowska.

W 2018 roku WPN odbudował m.in. dwie platformy widokowe w Wigrach i Bryzglu, zmodernizował infrastrukturę szlaku turystycznego "Wokół Wigier" i zmodernizował trasę narciarską w Krzywem.

WPN oferuje także turystykę wędkarską. Park udostępnia osiem jezior do wędkowania. W 2018 roku z kart wędkarskich skorzystało blisko 4 tys. wędkarzy.

Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku. Wcześniej, od 1976 roku, istniał jako park krajobrazowy. Na terenie parku znajduje się 40 jezior, w tym największe - Wigry. W parku jest sześć ścieżek edukacyjnych i 16 obszarów objętych ochroną rezerwatową. Najcenniejszym zabytkiem architektury jest klasztor pokamedulski w Wigrach. W 1999 r. odpoczywał w nim podczas pielgrzymki papież Jan Paweł II. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ pch/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street w górę po informacjach o możliwości złagodzenia taryf celnych
czw, 17 sty - PAP
Eurodolar i chińskie tematy w tle
czw, 17 sty - FMCM
Lider Partii Pracy odrzucił zaproszenie premier May do udziału w dyskusjach ws. Brexitu
czw, 17 sty - PAP
Akcjonariusze Polnordu zawarli porozumienie dot. wspólnego zbywania akcji
czw, 17 sty - PAP
W oczekiwaniu na nowy impuls
czw, 17 sty - PWC

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
IMGW ostrzega: oblodzenie na drogach w pięciu województwach
czw, 17 sty - PAP
Wiceprezydent Gdańska na wiecu: zrobimy wszystko, żeby nasze miasto pozostało dla wszystkich
czw, 17 sty - PAP
W.Brytania: niegroźny wypadek z udziałem męża królowej księcia Filipa
czw, 17 sty - PAP
CIR: Piotr D. nie był zatrudniony w KPRM i nie współpracował z premier Szydło
czw, 17 sty - PAP
Donald Trump ogłosił nową strategię obrony przeciwrakietowej
czw, 17 sty - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2019 Stooq