pią, 18 sty 2019, 3:22 CET, NY 21:22, Londyn 2:22, Tokio 11:22, ^SPX +0.76%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Czaputowicz: mamy nadzieję, że konferencja w Warszawie stworzy nową platformę międzynarodowego dialogu
PAP - Kraj
12 sty 2019, 15:48


12.01.2019, Warszawa (PAP) - Liczymy na stworzenie platformy dialogu, która będzie funkcjonować także później - powiedział PAP szef MSZ Jacek Czaputowicz, odnosząc się do planowanej na luty konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Wyraził również nadzieję, że konferencja doprowadzi do zbliżenia stanowiska USA i UE ws. Iranu.

W piątek amerykański Departament Stanu i polskie MSZ poinformowały, że w dniach 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja ministerialna ws. budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wcześniej konferencję zapowiedział w rozmowie ze stacją Fox News sekretarz stanu Mike Pompeo, który mówił, że szczególna uwaga poświęcona zostanie wpływom Iranu w regionie Bliskiego Wschodu.

Odnosząc się w rozmowie z PAP do planowanego wydarzenia szef polskiej dyplomacji podkreślił, że targany wieloma mniej lub bardziej otwartymi konfliktami Bliski Wschód "pozostaje regionem kluczowym z punktu widzenia globalnej stabilności politycznej i bezpieczeństwa".

"Wspólnie z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo chcemy zgromadzić w Warszawie ministrów reprezentujących wszystkie regiony świata, żeby przedyskutować te zagadnienia i wypracować wspólną wizję dalszych działań" - mówił Czaputowicz.

Jak dodał, poruszone podczas konferencji zostaną m.in. sprawy proliferacji broni, terroryzmu, ekstremizmu religijnego, cyberzagrożeń czy bezpieczeństwa energetycznego. "Mamy nadzieję na stworzenie platformy dialogu, która będzie funkcjonować także później" - zaznaczył polityk.

Szef MSZ poinformował, że zaproszenia do udziału w lutowej konferencji zostały przekazane przez polskich i amerykańskich dyplomatów "w stolicach ponad 70 państw". "Zaproszone są m.in. wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Wysoka Przedstawiciel Federica Mogherini" - mówił.

Nawiązując do wspólnego zaangażowania Polski i USA w organizację konferencji Czaputowicz zwrócił również uwagę, że Stany Zjednoczone i UE - mimo pewnych rozbieżności dot. kwestii bliskowschodnich - podzielają zarazem "szereg obaw" związanych z toczącymi się w tym regionie konfliktami.

"Kwestia ta stanowi przedmiot intensywnej debaty transatlantyckiej. Obie strony kierują się tym samym celem - zapewnieniem pokoju i stabilności w tym regionie. Łączy nas też dążenie do zapewnienia, że irański program nuklearny będzie miał wyłącznie pokojowy charakter. Różne są natomiast metody dochodzenia do tego celu" - powiedział minister.

Jak zaznaczył, Polska "wspiera działania Unii Europejskiej na rzecz zachowania porozumienia nuklearnego z Iranem". Zastrzegł jednocześnie, że porozumienie nie jest instrumentem idealnym i "nie powstrzymuje Iranu przed działaniami destabilizującymi w regionie".

"Dlatego ze zrozumieniem podchodzimy do postulatów szerszego spojrzenia na kwestię irańską. Mam nadzieję, że konferencja warszawska doprowadzi do zbliżenia stanowiska USA i UE w tym zakresie" - zadeklarował Czaputowicz.

Szef dyplomacji zauważył też, że organizacja konferencji wpisuje się w członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019 i wynikający zeń "obowiązek działania na rzecz zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego".

Bliski Wschód stanowi zarazem - jak mówił - "bezpośrednie sąsiedztwo Unii Europejskiej i jest jednym z priorytetowych obszarów działań Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE". Według Czaputowicza inicjatywa ta wpisuje się ponadto w polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne Polski z USA, którego fundamentem jest współpraca w obszarze bezpieczeństwa. "Polska i USA są zadeklarowanymi adwokatami bliskiego partnerstwa transatlantyckiego, tak potrzebnego zwłaszcza w obecnej sytuacji międzynarodowej" - zaznaczył.

Akcentował też zaangażowanie Polski we wsparcie inicjatyw dot. stabilizacji regionu i zakończenia trwających tam konfliktów - m.in. w Syrii, Jemenie, Libii, a także Bliskowschodniego Procesu Pokojowego.

"Jesteśmy aktywnym członkiem koalicji anty-Daesz. Nasze siły wojskowe stacjonują m.in. w Afganistanie, Iraku, Kuwejcie, wcześniej w Katarze. W ramach pomocy rozwojowej realizujemy projekty m.in. w północnym Iraku, Libanie, Jordanii i Autonomii Palestyńskiej" - wyliczał minister. (PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ rbk/ mhr/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street w górę po informacjach o możliwości złagodzenia taryf celnych
czw, 17 sty - PAP
Eurodolar i chińskie tematy w tle
czw, 17 sty - FMCM
Lider Partii Pracy odrzucił zaproszenie premier May do udziału w dyskusjach ws. Brexitu
czw, 17 sty - PAP
Akcjonariusze Polnordu zawarli porozumienie dot. wspólnego zbywania akcji
czw, 17 sty - PAP
W oczekiwaniu na nowy impuls
czw, 17 sty - PWC

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
IMGW ostrzega: oblodzenie na drogach w pięciu województwach
czw, 17 sty - PAP
Wiceprezydent Gdańska na wiecu: zrobimy wszystko, żeby nasze miasto pozostało dla wszystkich
czw, 17 sty - PAP
W.Brytania: niegroźny wypadek z udziałem męża królowej księcia Filipa
czw, 17 sty - PAP
CIR: Piotr D. nie był zatrudniony w KPRM i nie współpracował z premier Szydło
czw, 17 sty - PAP
Donald Trump ogłosił nową strategię obrony przeciwrakietowej
czw, 17 sty - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2019 Stooq