pią, 18 sty 2019, 3:25 CET, NY 21:25, Londyn 2:25, Tokio 11:25, ^SPX +0.76%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Styczeń prawdę Ci powie
PWC - Biznes
10 sty 2019, 19:20


Dzisiejsze notowania na GPW nie wniosły niczego szczególnego do obrazu polskiego rynku akcji, czy obligacji. Ostatnich kilka sesji na warszawskiej giełdzie upływa w atmosferze zgodnej ze światowymi tendencjami odreagowania bardzo nieprzyjemnych grudniowych spadków. Warto zauważyć, że uczestnicy rynku dosyć miłosiernie obeszli się w ostatnich kilku tygodniach z polskimi akcjami, jeśli porównamy to z zachowaniem indeksów na rynkach globalnych. Może to świadczyć o sile polskiego rynku, ale równie dobrze o usilnym działaniu dużych inwestorów. Najpierw, aby "dowieźć" do końca 2018 roku przyzwoity wynik - na tle innych europejskich parkietów. A na początku stycznia z kolei, maksymalnie skorzystać z wzrostów na globalnych giełdach akcji. Zresztą równolegle z... zaskakująco słabymi danymi makroekonomicznymi. Zarówno na świecie, jak i w Polsce.

Zapewne jednak nie jest to koniec emocji giełdowych w najbliższym czasie. Co więcej, wydaje się, że to właśnie styczeń odkryje prawdę o rzeczywistej sile rynku i wyznaczy kierunki zmian na warszawskim parkiecie na najbliższe kilka-kilkanaście tygodni. A uzasadnieniem tej tezy może być co najmniej kilka czynników. Po pierwsze, kilka najbliższych dni wyjaśni, czy globalny giełdowy optymizm ma rzeczywiście oparcie w oczekiwaniach na amerykańsko-chińskie porozumienie handlowe i mniej jastrzębią politykę FED. Po drugie, wyniki amerykańskich spółek publikowane od połowy stycznia mogą nadać ton giełdowym notowaniom nie tylko na Wall Street, ale również na całym świecie, w tym na Książęcej. Po trzecie, w końcu stycznia pojawią się również pierwsze polskie wyniki kwartalne spółek. Mogą już wstępnie wskazać, czy odnotowane w danych makroekonomicznych spowolnienie polskiej gospodarki odzwierciedla się w finansowych wynikach spółek publicznych. I po czwarte, prawdopodobnie w styczniu wyjaśni się, czy czekają nas przyspieszone wybory parlamentarne. A wpływ polityki na spółki publiczne jest coraz większy. I raczej niedoszacowany w giełdowych wycenach wielu przedsiębiorstw.

Giełdowym inwestorom czy spekulantom raczej nie wypada przyznawać się do pozaracjonalnych przesłanek do podejmowania decyzji inwestycyjnych. (Chociaż nie raz słyszałem opowieści o inwestycjach, które przyśniły się indywidualnym inwestorom/graczom giełdowym). Nie pokłada się więc wiary realizację powiedzenia: "Cyganka prawdę Ci powie". Jednak warto bacznie obserwować warszawski parkiet w styczniu, ponieważ ten miesiąc ma duże szanse wyznaczyć trend. Jeśli nie na cały rok, to przynajmniej na pierwsze półrocze 2019 r.

(Alfred Adamiec - Private Wealth Consulting)

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street w górę po informacjach o możliwości złagodzenia taryf celnych
czw, 17 sty - PAP
Eurodolar i chińskie tematy w tle
czw, 17 sty - FMCM
Lider Partii Pracy odrzucił zaproszenie premier May do udziału w dyskusjach ws. Brexitu
czw, 17 sty - PAP
Akcjonariusze Polnordu zawarli porozumienie dot. wspólnego zbywania akcji
czw, 17 sty - PAP
W oczekiwaniu na nowy impuls
czw, 17 sty - PWC

 więcej...


Pozostałe niusy z PWC
Co przyniesie nowy dzień
wto, 15 sty - PWC
Spokojny początek tygodnia
pon, 14 sty - PWC
I co tu jest kontrariańskim podejściem?
pią, 11 sty - PWC
Słabszy koniec świetnego tygodnia
pią, 11 sty - PWC
Brak wsparcia dla wzrostów w danych makro
wto, 8 sty - PWC

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2019 Stooq