pią, 18 sty 2019, 3:23 CET, NY 21:23, Londyn 2:23, Tokio 11:23, ^SPX +0.76%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
W.Brytania - Jaguar Land Rover zapowiada zwolnienie 4,5 tys. pracowników
PAP - Biznes
10 sty 2019, 19:15


10.01.2019, Londyn (PAP) - Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover (JLR) poinformował w czwartek o planach zwolnienia 4,5 tys. osób w ramach procesu restrukturyzacji firmy. Na decyzję zarządu firmy wpłynął m.in. spadek popytu na samochody z silnikiem Diesla oraz brexit.

W przekazanym mediom oświadczeniu zaznaczono, że redukcja miejsc pracy obejmie przede wszystkim osoby zatrudnione na stanowiskach biurowych, a restrukturyzacja powinna przynieść w ciągu kolejnych 18 miesięcy około 2,5 miliarda funtów oszczędności. To kolejna fala zwolnień po ubiegłorocznym odejściu 1,5 tys. pracowników.

Prezes JLR Ralf Speth tłumaczył, że zarząd firmy zdecydował się na takie kroki z myślą o długoterminowym rozwoju firmy "w obliczu wielu geopolitycznych i regulacyjnych problemów, jak również wyzwań technologicznych stojących przed branżą motoryzacyjną".

Wśród konkretnych trudności, z którymi mierzy się producent samochodów, wskazano m.in. na malejące zainteresowanie silnikami Diesla, spadek popytu na samochody na chińskim rynku oraz niepewność związaną ze statusem Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii Europejskiej.

JLR łącznie zatrudnia w Wielkiej Brytanii około 44 tys. osób i jest jednym z najważniejszych pracodawców w kraju.

Przedstawiciel związku zawodowego Unite, Des Quinn, zapowiedział, że proces zwolnień będzie monitorowany pod kątem dobra pracowników, którzy "w ostatnich miesiącach musieli zmagać się z dużą niepewnością i ciężko pracowali, aby producent samochodów pozostał światowym liderem" w swojej branży.

Quinn dodał, że firma stała się ofiarą "spartaczonego zarządzania procesem brexitu, rosnącej niepewności gospodarczej i demonizowania przez ministrów silników Diesla, co - wraz z groźbą wyjścia ze Wspólnoty bez umowy - szkodzi zaufaniu konsumentów".

"Członkowie rządu muszą się ocknąć i zacząć robić więcej, aby wspierać pracowników branży motoryzacyjnej i ich współpracowników w łańcuchu dostaw, jeśli chcą zapewnić dalszy sukces Jaguara Land Rovera" - podkreślił.

W czwartek po południu inny producent samochodów, Honda, zapowiedział, że w kwietniu - tuż po planowanym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - wstrzyma produkcję w swojej brytyjskiej fabryce w Swindon na sześć dni, aby poradzić sobie z opóźnieniami na granicach i zakłóceniami w łańcuchu dostaw niezbędnych części, które najprawdopodobniej nastąpią po brexicie.

Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę 29 marca br.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ fit/ mc/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
Honda Motor Co., Ltd.
7267.JP3206-4 (-0.12%)01-17
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Wall Street w górę po informacjach o możliwości złagodzenia taryf celnych
czw, 17 sty - PAP
Eurodolar i chińskie tematy w tle
czw, 17 sty - FMCM
Lider Partii Pracy odrzucił zaproszenie premier May do udziału w dyskusjach ws. Brexitu
czw, 17 sty - PAP
Akcjonariusze Polnordu zawarli porozumienie dot. wspólnego zbywania akcji
czw, 17 sty - PAP
W oczekiwaniu na nowy impuls
czw, 17 sty - PWC

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
IMGW ostrzega: oblodzenie na drogach w pięciu województwach
czw, 17 sty - PAP
Wiceprezydent Gdańska na wiecu: zrobimy wszystko, żeby nasze miasto pozostało dla wszystkich
czw, 17 sty - PAP
W.Brytania: niegroźny wypadek z udziałem męża królowej księcia Filipa
czw, 17 sty - PAP
CIR: Piotr D. nie był zatrudniony w KPRM i nie współpracował z premier Szydło
czw, 17 sty - PAP
Donald Trump ogłosił nową strategię obrony przeciwrakietowej
czw, 17 sty - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2019 Stooq