pią, 18 sty 2019, 3:23 CET, NY 21:23, Londyn 2:23, Tokio 11:23, ^SPX +0.76%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Fed ma możliwość, by być cierpliwym ws. stóp proc. - Powell
PAP - Biznes
10 sty 2019, 19:57


10.01.2019, Waszyngton (PAP) - Fed ma możliwość, by być cierpliwym i elastycznym ws. dalszych decyzji dotyczących stóp procentowych - poinformował prezes Fed Jerome Powell w przemówieniu dla The Economic Club w Waszyngtonie. Dodał, że bank może czekać i patrzeć, jak sytuacja się rozwija.

"Fed ma możliwość, by być cierpliwym i elastycznym, jeśli chodzi o decyzje ws. stóp procentowych, czekając i patrząc jak sytuacja się rozwija" - powiedział w czwartek Jerome Powell w Waszyngtonie.

Powell dodał, że "nie ma określonej ścieżki dla polityki monetarnej". Bankier powiedział, że "Fed będzie używał powierzonych mu środków, by podtrzymywać wzrost gospodarczy", a "zmiany polityki mogą być znaczące, jeśli zajdzie potrzeba".

Powell zauważył, że rynki finansowe wykazywały oznaki zaniepokojenia perspektywami gospodarczymi, w szczególności spowolnieniem tempa globalnego wzrostu.

Jako główne ryzyko dla perspektyw gospodarczych bankier wskazał spowolnienie dynamiki wzrostu światowego PKB. Powell stwierdził też, że jest "bardzo zaniepokojony" rosnącym deficytem budżetowym USA.

Według prezesa Fedu, nie widać niczego, co by wskazywało na "podwyższone zagrożenie recesją" w USA w najbliższym okresie.

Powell wskazywał, że Fed ma zamiar zmniejszyć sumę bilansową, ale "nie wiadomo jeszcze jak wielkość sumy bilansowej będzie wyglądać w długim okresie".

Bankier ocenił, że 2018 r. był "bardzo dobry dla amerykańskiej gospodarki", a "rynek pracy był bardzo mocny".

W ocenie Powella, długotrwałe zawieszenie rządu federalnego w USA na pewno będzie miało negatywny wpływ na dane gospodarcze.

Rynek nie zareagował na wystąpienie prezesa Fedu.

19 grudnia 2018 r. amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową o 25 pb do 2,25-2,50 proc. Była to czwarta podwyżka stóp procentowych w 2018 r.

Fed wskazał, że "pewne kolejne, stopniowe podwyżki" stóp procentowych będą "spójne z trwałym wzrostem aktywności gospodarczej, mocną sytuacją na rynku pracy oraz z inflacją w pobliżu 2-proc., czyli symetrycznym celem FOMC w średnim terminie".

"Wielu członków FOMC wyraziło opinię, że szczególnie w otoczeniu wyciszonej presji inflacyjnej komitet może pozwolić sobie na cierpliwość co do dalszego zacieśniania polityki monetarnej" - napisano w protokole z posiedzenia FOMC 18-19 grudnia.

Fed obniżył prognozę podwyżek amerykańskich stóp procentowych w przyszłym roku do dwóch z trzech.

Kolejne posiedzenie FOMC, odbędzie się w dniach 29-30 stycznia. Od stycznia 2019 r. po każdym posiedzeniu Fed odbywać się będzie konferencja prasowa.

(PAP Biznes)

kkr/ asa/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street w górę po informacjach o możliwości złagodzenia taryf celnych
czw, 17 sty - PAP
Eurodolar i chińskie tematy w tle
czw, 17 sty - FMCM
Lider Partii Pracy odrzucił zaproszenie premier May do udziału w dyskusjach ws. Brexitu
czw, 17 sty - PAP
Akcjonariusze Polnordu zawarli porozumienie dot. wspólnego zbywania akcji
czw, 17 sty - PAP
W oczekiwaniu na nowy impuls
czw, 17 sty - PWC

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
IMGW ostrzega: oblodzenie na drogach w pięciu województwach
czw, 17 sty - PAP
Wiceprezydent Gdańska na wiecu: zrobimy wszystko, żeby nasze miasto pozostało dla wszystkich
czw, 17 sty - PAP
W.Brytania: niegroźny wypadek z udziałem męża królowej księcia Filipa
czw, 17 sty - PAP
CIR: Piotr D. nie był zatrudniony w KPRM i nie współpracował z premier Szydło
czw, 17 sty - PAP
Donald Trump ogłosił nową strategię obrony przeciwrakietowej
czw, 17 sty - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2019 Stooq