pią, 18 sty 2019, 3:29 CET, NY 21:29, Londyn 2:29, Tokio 11:29, ^SPX +0.76%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Czechy - Droga do Harrachova i dalej do Polski otwarta
PAP - Biznes
10 sty 2019, 19:00


10.01.2019, Praga (PAP) - W Czechach w czwartek po południu otwarto drogę z Tanvaldu do Harrachova i dalej do Polski - poinformowali drogowcy. Ze względu na obfite opady śniegu od poniedziałku trasa była nieprzejezdna dla samochodów powyżej 3,5 t.

W północnych Czechach, gdzie opady śniegu spowodowały najwięcej komplikacji, przestało sypać.

Drogowcy zwracają jednocześnie uwagę, że pomimo tego, że udało się oczyścić główne trasy, kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, ponieważ nadal wieje silny wiatr, który nawiewa zaspy. Powstają też zlodowacenia - poinformowała agencja CTK, powołując się na szefa drogowej spółki Silnice LK Petra Szena.

Główne drogi w całym kraju są przejezdne - poinformowała Dyrekcja Dróg i Autostrad (RSD). W ciągu dnia doszło do kilkunastu stłuczek i awarii pojazdów; nikt nie odniósł obrażeń ani nie doszło do zablokowania dróg. Służby drogowe ostrzegają przed podróżami drogami drugiej i trzeciej kategorii. Tam jezdnie mogą być zablokowane przez drzewa zawalone pod ciężarem śniegu.

Rano i w południe w czwartek drogowcy odblokowali także dojazd do najwyżej położonej czeskiej miejscowości Bożi Dar, która od wtorku była odcięta od świata. Odblokowano także przejazd do granicy z Niemcami. Likwidowane są także skutki śnieżycy w Jabloncu nad Nysą, gdzie władze wprowadziły w czwartek stan klęski żywiołowej. Największy problem wciąż stanowią ogromne ilości śniegu, które służby muszą wywieźć z miasta. Pomagają w tym więźniowie oraz osoby, którym sądy nakazały prace społeczne. Miejski sztab kryzysowy ma się zebrać w poniedziałek i ocenić sytuację w Jabloncu, a także aktualną prognozę meteorologiczną.

Firmy energetyczne usunęły do popołudnia kilka poważnych awarii sieci wysokiego napięcia. W trzech powiatach na północy Czech obowiązuje stan klęski żywiołowej, co dla odbiorców oznacza, że problemy z dostawą prądu mogą być długotrwałe. Przywrócono dostawy dla 3 tys. odbiorców, ale wciąż około 5 tys. nie ma prądu. Przywracanie normalnych dostaw uzależnione jest m.in. od dostępności terenu, na którym uszkodzone zostały trakcje elektryczne - powiedziała czeskiej telewizji publicznej CT Sonia Holingerova z największej firmy energetycznej CzEZ.

Eksperci z Instytutu Hydrometeorologicznego (CzHMU) prognozują, że w piątek w większości kraju nie będzie intensywnych opadów śniegu. Sytuacja ma zmienić się w sobotę i w niedzielę. W górach może napadać 30 cm świeżego śniegu.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ ndz/ mc/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street w górę po informacjach o możliwości złagodzenia taryf celnych
czw, 17 sty - PAP
Eurodolar i chińskie tematy w tle
czw, 17 sty - FMCM
Lider Partii Pracy odrzucił zaproszenie premier May do udziału w dyskusjach ws. Brexitu
czw, 17 sty - PAP
Akcjonariusze Polnordu zawarli porozumienie dot. wspólnego zbywania akcji
czw, 17 sty - PAP
W oczekiwaniu na nowy impuls
czw, 17 sty - PWC

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
IMGW ostrzega: oblodzenie na drogach w pięciu województwach
czw, 17 sty - PAP
Wiceprezydent Gdańska na wiecu: zrobimy wszystko, żeby nasze miasto pozostało dla wszystkich
czw, 17 sty - PAP
W.Brytania: niegroźny wypadek z udziałem męża królowej księcia Filipa
czw, 17 sty - PAP
CIR: Piotr D. nie był zatrudniony w KPRM i nie współpracował z premier Szydło
czw, 17 sty - PAP
Donald Trump ogłosił nową strategię obrony przeciwrakietowej
czw, 17 sty - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2019 Stooq