pią, 18 sty 2019, 3:21 CET, NY 21:21, Londyn 2:21, Tokio 11:21, ^SPX +0.76%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

17.12.2018, Madrid (PAP/EPA) - A view of the Spanish High Court in Madrid, Spain, 17 December 2018. The Spanish High Court has refused ordering the precautionary stopping of Spanish dictator Francisco Franco's mortal remains exhumation from the Valley of the Fallen Memorial. Franco has remained buried at El Valle de los Caidos since his death in 1975. (fot. Ballesteros)
Hiszpański SN odrzucił wniosek rodziny Franco o zablokowanie ekshumacji
PAP - Świat
17 gru 2018, 16:40


17.12.2018, Madryt (PAP) - Sąd Najwyższy Hiszpanii odrzucił w poniedziałek wniosek rodziny generała Francisco Franco o zablokowanie ekshumacji i przeniesienia jego zwłok poza Dolinę Poległych (Valle de los Caidos), podmadryckie mauzoleum wojny domowej.

W poniedziałkowym werdykcie Sąd Najwyższy wskazał, że nie istnieją przesłanki do zatrzymania uruchomionej 8 listopada procedury administracyjnej, mającej na celu ekshumację Franco i złożenie jego szczątków w innym miejscu.

Według rządu w Madrycie dzięki poniedziałkowej decyzji Sądu Najwyższego istnieje szansa na ekshumację Franco w styczniu 2019 r.

Na początku listopada premier Pedro Sanchez poinformował, że ekshumacja i przeniesienie zwłok Franco będzie opóźnione. Dotychczas socjalistyczny gabinet zapowiadał, że ponowny pochówek dyktatora odbędzie się najpóźniej do Bożego Narodzenia.

Deklaracja szefa socjalistycznego rządu była trzecią zmianą terminu przeniesienia Franco poza mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych. Wcześniej rząd wyznaczał maksymalną datę kolejnego pochówku na wrzesień, a następnie na 24 grudnia.

Wciąż nieznane jest miejsce nowego pochówku Franco. Rodzina generała w październiku nie wykluczała przeniesienia jego szczątków do madryckiej katedry Almudena, ale żąda spełnienia kilku warunków, w tym specjalnego protokołu podczas ponownego pogrzebu. Chodzi m.in. o odegranie hymnu państwowego i o salut armatni.

Pochowaniu generała w Almudenie niechętny jest tymczasem rząd Sancheza. Socjalistyczny gabinet próbował wpłynąć na arcybiskupa Madrytu, aby ten zakazał pochówku Franco w stołecznej katedrze. Kardynał Carlos Osoro twierdzi jednak, że nie może tego zabronić, gdyż rodzina Franco ma własny grobowiec w krypcie tej świątyni.

13 września Kongres Deputowanych Hiszpanii wyraził zgodę na ekshumację i przeniesienie zwłok Franco poza Dolinę Poległych, gdzie generał został pochowany w 1975 r. Głosowanie odbyło się na podstawie sierpniowego dekretu gabinetu Sancheza.

Rządzący od czerwca krajem socjaliści uznali przeniesienie generała za jeden ze swoich priorytetów. Według premiera pozostawanie na terenie mauzoleum w Dolinie Poległych ciała dyktatora, który zapoczątkował wojnę domową z lat 1936-1939, uwłacza pamięci ofiar tego konfliktu.

Zapowiedź ekshumacji Franco spowodowała wzrost liczby zwiedzających Dolinę Poległych w tym roku. Władze mauzoleum szacują, że od stycznia do listopada 2018 r. przybyło tam łącznie ponad 340 tys. osób, czyli o 57,3 tys. więcej niż w całym 2017 r. Rekordowy był sierpień, kiedy do Valle de los Caidos przybyło 60 tys. osób.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ az/ mc/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street w górę po informacjach o możliwości złagodzenia taryf celnych
czw, 17 sty - PAP
Eurodolar i chińskie tematy w tle
czw, 17 sty - FMCM
Lider Partii Pracy odrzucił zaproszenie premier May do udziału w dyskusjach ws. Brexitu
czw, 17 sty - PAP
Akcjonariusze Polnordu zawarli porozumienie dot. wspólnego zbywania akcji
czw, 17 sty - PAP
W oczekiwaniu na nowy impuls
czw, 17 sty - PWC

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
IMGW ostrzega: oblodzenie na drogach w pięciu województwach
czw, 17 sty - PAP
Wiceprezydent Gdańska na wiecu: zrobimy wszystko, żeby nasze miasto pozostało dla wszystkich
czw, 17 sty - PAP
W.Brytania: niegroźny wypadek z udziałem męża królowej księcia Filipa
czw, 17 sty - PAP
CIR: Piotr D. nie był zatrudniony w KPRM i nie współpracował z premier Szydło
czw, 17 sty - PAP
Donald Trump ogłosił nową strategię obrony przeciwrakietowej
czw, 17 sty - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2019 Stooq