pią, 18 sty 2019, 3:28 CET, NY 21:28, Londyn 2:28, Tokio 11:28, ^SPX +0.76%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

11.12.2018, Geneva (PAP/EPA) - Brazilian Roberto Azevedo, Director General of the World Trade Organization, WTO, arrives for the WTO Economic Conference on 'Updating Trade Cooperation: An Economic View' at the headquarters of the World Trade Organization, WTO in Geneva, Switzerland, 11 December 2018. (fot. Salvatore Di Nolfi)
UE i Chiny krytykują Stany Zjednoczone za pogrążenie WTO w kryzysie
PAP - Biznes
17 gru 2018, 16:24


17.12.2018, Genewa (PAP/Reuters) - Stany Zjednoczone zostały w poniedziałek ostro skrytykowane przez swoich głównych partnerów handlowych - Chiny i Unię Europejską, które zarzuciły temu krajowi praktyki protekcjonistyczne w handlu i pogrążenie w kryzysie Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Cła nałożone przez USA na chińskie produkty stalowe i aluminiowe to przejaw protekcjonizmu, który władze w Waszyngtonie usprawiedliwiają rzekomymi względami bezpieczeństwa - ocenił ambasador Chin przy WTO Zhang Xiangchen na organizowanym co dwa lata posiedzeniu tej organizacji, poświęconym przeglądowi amerykańskiej polityki handlowej.

"Wielostronny system handlu znajduje się w głębokim kryzysie, a Stany Zjednoczone są w jego epicentrum" - oświadczył z kolei ambasador UE Mark Vanheukelen.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa uważa WTO za instytucję nieskuteczną, skoro - jak wskazuje - nie zdołała skłonić Chin do otwarcia swych rynków, do czego Pekin zobowiązał się przystępując do WTO w 2001 roku.

Władze USA twierdzą, że konieczna jest reforma WTO. Dlatego odmawiają zatwierdzenia nowych nominatów w Organie Apelacyjnym, stanowiącym element mechanizmu rozstrzygania sporów między członkami WTO. Do wyznaczenia nowych członków Organu Apelacyjnego wymagana jest jednomyślność członków organizacji. W rezultacie gremium to powoli traci sędziów i - jak pisze Reuters - wkrótce nie będzie w stanie wydawać orzeczeń.

Ambasador USA Dennis Shea w poniedziałek ocenił, że Organ Apelacyjny w niektórych przypadkach dokonał zbyt daleko idącej interpretacji przepisów, na co przedstawiciel Chin odparł, że blokując nominację nowych sędziów, USA prowadzą do paraliżu systemu rozstrzygania sporów.

Unijny ambasador Vanheukelen zaapelował, by USA włączyły się w rozmowy o proponowanej reformie WTO; propozycję w tej sprawie w listopadzie br. przedstawiło 12 członków organizacji, w tym UE.

Vanheukelen oraz wysłannik Kanady Stephan de Boer skrytykowali też ograniczenia wprowadzone na amerykańskim rynku zamówień publicznych.

Także Japonia i Szwajcaria wyraziły zaniepokojenie wykorzystywaniem przez USA wyjątku w postaci ochrony bezpieczeństwa narodowego do obrony wprowadzonych przez siebie taryf na import stali i aluminium.

Amerykański ambasador określił USA jako "jedną z najbardziej otwartych i konkurencyjnych gospodarek na świecie", z jednymi z najniższych ceł. Zaznaczył, że podejście jego kraju do handlu nie jest "jednostronne i protekcjonistyczne".

W odpowiedzi na stawiane jego krajowi zarzuty Shea oskarżył Chiny o stosowanie "nieuczciwych praktyk konkurencyjnych", które mają wspierać chiński przemysł i jednocześnie ograniczają lub dyskryminują zagraniczne firmy oraz wytwarzane przez nie towary i usługi.

Zapowiedział, że będzie przewodził wysiłkom na rzecz zreformowania WTO. "WTO nie jest odpowiednio przystosowana do stawienia czoła fundamentalnemu wyzwaniu, jakim są Chiny, które w dalszym ciągu stosują kierowane przez państwo, merkantylistyczne podejście do gospodarki i handlu" - ocenił amerykański ambasador.

Shea zadeklarował, że USA chcą odnieść się do obiekcji wobec sposobu działania WTO. "Reformy są konieczne dla dalszego funkcjonowania tej instytucji" - powiedział.(PAP)

akl/ mc/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street w górę po informacjach o możliwości złagodzenia taryf celnych
czw, 17 sty - PAP
Eurodolar i chińskie tematy w tle
czw, 17 sty - FMCM
Lider Partii Pracy odrzucił zaproszenie premier May do udziału w dyskusjach ws. Brexitu
czw, 17 sty - PAP
Akcjonariusze Polnordu zawarli porozumienie dot. wspólnego zbywania akcji
czw, 17 sty - PAP
W oczekiwaniu na nowy impuls
czw, 17 sty - PWC

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
IMGW ostrzega: oblodzenie na drogach w pięciu województwach
czw, 17 sty - PAP
Wiceprezydent Gdańska na wiecu: zrobimy wszystko, żeby nasze miasto pozostało dla wszystkich
czw, 17 sty - PAP
W.Brytania: niegroźny wypadek z udziałem męża królowej księcia Filipa
czw, 17 sty - PAP
CIR: Piotr D. nie był zatrudniony w KPRM i nie współpracował z premier Szydło
czw, 17 sty - PAP
Donald Trump ogłosił nową strategię obrony przeciwrakietowej
czw, 17 sty - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2019 Stooq