pią, 18 sty 2019, 3:26 CET, NY 21:26, Londyn 2:26, Tokio 11:26, ^SPX +0.76%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Węgierski minister: blokada integracji Ukrainy, dopóki nie zmieni ona polityki
PAP - Świat
17 gru 2018, 15:32


17.12.2018, Budapeszt (PAP) - Węgry będą blokować integrację Ukrainy z NATO, dopóki nie zmieni się antywęgierska polityka rządu na Ukrainie - oświadczył w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

"Nie ma takiej presji międzynarodowej, nie ma takiego interesu geopolitycznego, na którego ołtarzu poświęcilibyśmy węgierskie społeczności narodowe w krajach ościennych" - oznajmił Szijjarto przed posiedzeniem komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu.

Minister powiedział, że zachodni sojusznicy wywierają "niesamowitą presję" na Węgry, by zrezygnowały ze swojego stanowiska i zakończyły wetowanie procesu integracji Ukrainy z NATO. Zaznaczył jednak, że Węgry tego nie uczynią, dopóki na Ukrainie nie skończy się antywęgierska polityka rządowa.

Ocenił jednak, że przy obecnym rządzie ukraińskim nie można się tego spodziewać.

"Nie interesuje mnie, co myślą na ten temat Rosjanie" - dodał, odnosząc się do opinii, że blokowanie integracji euroatlantyckiej Ukrainy jest na rękę Rosji.

Stany Zjednoczone wezwały w czwartek Węgry do naprawienia relacji z Ukrainą i odstąpienia od prób blokowania współpracy tego kraju z NATO. "Jeśli Ukrainie się nie uda, Węgry znajdą się na linii frontu rosyjskiej agresji" - wskazał ambasador USA na Węgrzech David Cornstein.

Na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu Cornstein powiedział, że Węgry mogłyby zrobić więcej w sferze "ustalania priorytetów sojuszy" w sytuacji, gdy Rosja ponownie stanowi zagrożenie dla Ukrainy i Europy.

"Rosja testuje obecnie Zachód w większym stopniu niż kiedykolwiek" - napisał Cornstein w oświadczeniu udostępnionym przez amerykańską ambasadę.

"Żywimy zdecydowane przekonanie, (...) że dla nas jako sojuszników NATO najlepszym sposobem promowania reform na Ukrainie jest rozmawianie z Ukrainą, nie zaś blokowanie współpracy Ukrainy z NATO" - oznajmił dyplomata.

Stosunki węgiersko-ukraińskie są napięte od jesieni 2017 roku, kiedy to ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt oświadczył, że uderza ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry blokują m.in. posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu.

Konflikt między dwoma krajami pogłębił się po publikacji w mediach filmu wideo, który dokumentuje wydawanie paszportów mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Nagranie zostało wykonane w konsulacie węgierskim w mieście Berehowe; pracownicy konsulatu proszą na nim nowych posiadaczy paszportów, by ukrywali przed władzami ukraińskimi fakt uzyskania drugiego obywatelstwa. W związku z tą sprawą Ukraina wydaliła węgierskiego konsula, na co Węgry zareagowały wydaleniem jednego z ukraińskich konsulów w Budapeszcie.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ndz/ kar/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street w górę po informacjach o możliwości złagodzenia taryf celnych
czw, 17 sty - PAP
Eurodolar i chińskie tematy w tle
czw, 17 sty - FMCM
Lider Partii Pracy odrzucił zaproszenie premier May do udziału w dyskusjach ws. Brexitu
czw, 17 sty - PAP
Akcjonariusze Polnordu zawarli porozumienie dot. wspólnego zbywania akcji
czw, 17 sty - PAP
W oczekiwaniu na nowy impuls
czw, 17 sty - PWC

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
IMGW ostrzega: oblodzenie na drogach w pięciu województwach
czw, 17 sty - PAP
Wiceprezydent Gdańska na wiecu: zrobimy wszystko, żeby nasze miasto pozostało dla wszystkich
czw, 17 sty - PAP
W.Brytania: niegroźny wypadek z udziałem męża królowej księcia Filipa
czw, 17 sty - PAP
CIR: Piotr D. nie był zatrudniony w KPRM i nie współpracował z premier Szydło
czw, 17 sty - PAP
Donald Trump ogłosił nową strategię obrony przeciwrakietowej
czw, 17 sty - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2019 Stooq