pią, 18 sty 2019, 3:26 CET, NY 21:26, Londyn 2:26, Tokio 11:26, ^SPX +0.76%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Ten rok zamknie się deficytem na poziomie ok. 0,5 proc. PKB - Czerwińska
PAP - Biznes
14 gru 2018, 19:05


14.12.2018, Warszawa (PAP) - Budżet na przyszły rok zapewnia stabilność finansów publicznych - oceniła w stanowisku przekazanym PAP minister finansów Teresa Czerwińska. Zapewniła, że ten rok zamknie się deficytem sektora finansów publicznych na poziomie ok. 0,5 proc. PKB.

"Jestem przekonana, że jest to dobry budżet dla Polski, który zapewnia stabilność finansów publicznych przy wspieraniu inkluzywnego wzrostu gospodarczego. Umożliwia także realizację prorozwojowych i prospołecznych programów rządowych, a równocześnie zakłada niski deficyt budżetowy" - powiedziała szefowa MF.

Zaznaczyła, że rząd prognozuje maksymalną wysokość deficytu w kwocie 28,5 mld zł.

"Konsekwentnie redukujemy deficyt budżetowy i ograniczamy zadłużenie. Bieżący rok budżetowy zamknie się deficytem sektora GG (sektor instytucji rządowych i samorządowych - general government sector - PAP) na poziomie ok. 0,5 proc. PKB" - poinformowała.

Jej zdaniem budżet na 2019 r. zabezpiecza finansowanie m.in. programów: "Rodzina 500+", "Dobry start", "Senior+". Dodała, że uwzględnia też środki na wprowadzenie małego ZUS-u, podniesienie wynagrodzeń w sferze budżetowej (m.in. dla nauczycieli, służb mundurowych, pracowników KAS), modernizację służb, darmowe leki dla seniorów, waloryzację rent i emerytur, dopłaty do paliwa rolniczego.

"Chcemy, żeby ze wzrostu gospodarczego i zwiększonych dochodów budżetowych korzystali wszyscy Polacy" - podkreśliła Czerwińska.

Zaznaczyła, że resort zakłada, iż w 2019 r. dochody podatkowe wyniosą 360 mld zł, czyli będą wyższe o około 100 mld zł w porównaniu do 2015 r. "Efekty uszczelniania systemu podatkowego są widoczne" - uważa minister.

"Zależy nam na dalszym wzroście wpływów podatkowych, ale również na utrzymaniu stabilnego tempa wzrostu PKB; szacujemy, że w 2019 r. w ujęciu realnym PKB wzrośnie o 3,8 proc. Przyjęty scenariusz makroekonomiczny zakłada że głównym czynnikiem wzrostu pozostanie popyt krajowy, głównie spożycie prywatne, z rosnącą rolą nakładów brutto na środki trwałe" - poinformowała.

W piątek w Sejmie trwa drugie czytanie projektu budżetu na 2019 r.

Ministerstwo finansów przewiduje w projekcie, że dochody budżetu państwa wyniosą w przyszłym roku 387,6 mld zł, wydatki w kwocie 416,1 mld zł, co oznacza, że deficyt budżetu państwa będzie nie większy niż 28,5 mld zł. Natomiast deficyt sektora finansów publicznych (liczony według metodologii UE) ma wynieść 1,7 proc. PKB. Przygotowując projekt resort finansów założył, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,8 proc., średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc., przeciętny roczny fundusz wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent wzrośnie nominalnie o 6 proc., a konsumpcja prywatna będzie wyższa o 5,9 proc. (PAP)

mmu/ skr/ gor/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street w górę po informacjach o możliwości złagodzenia taryf celnych
czw, 17 sty - PAP
Eurodolar i chińskie tematy w tle
czw, 17 sty - FMCM
Lider Partii Pracy odrzucił zaproszenie premier May do udziału w dyskusjach ws. Brexitu
czw, 17 sty - PAP
Akcjonariusze Polnordu zawarli porozumienie dot. wspólnego zbywania akcji
czw, 17 sty - PAP
W oczekiwaniu na nowy impuls
czw, 17 sty - PWC

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
IMGW ostrzega: oblodzenie na drogach w pięciu województwach
czw, 17 sty - PAP
Wiceprezydent Gdańska na wiecu: zrobimy wszystko, żeby nasze miasto pozostało dla wszystkich
czw, 17 sty - PAP
W.Brytania: niegroźny wypadek z udziałem męża królowej księcia Filipa
czw, 17 sty - PAP
CIR: Piotr D. nie był zatrudniony w KPRM i nie współpracował z premier Szydło
czw, 17 sty - PAP
Donald Trump ogłosił nową strategię obrony przeciwrakietowej
czw, 17 sty - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2019 Stooq