pią, 18 sty 2019, 3:30 CET, NY 21:30, Londyn 2:30, Tokio 11:30, ^SPX +0.76%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Wszystkie Biznes)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

11.12.2018, Moscow (PAP/EPA) - Russian opposition leader Alexei Navalny (front L) and his wife Yulia (front R) attend a memorial ceremony for Russian human rights activist Lyudmila Alexeyeva at the Moscow Journalist House in Moscow, Russia, 11 December 2018. Russian human rights activist, head of Moscow Helsinki Group and Soviet-era dissident Lyudmila Alexeyeva died at a Moscow's hospital on 08 December 2018 at the age of 91. (fot. Yuri Kochetkov)
Rosja: szef KPRM wziął udział w uroczystości pożegnania Ludmiły Aleksiejewej
PAP - Świat
11 gru 2018, 11:18


11.12.2018, Moskwa (PAP) - Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP Michał Dworczyk wziął we wtorek w Moskwie udział w uroczystości pożegnania legendarnej obrończyni praw człowieka Ludmiły Aleksiejewej. Minister w imieniu polskiego rządu przekazał kondolencje bliskim Aleksiejewej.

"W imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej oddałem hołd w czasie tego ostatniego pożegnania i złożyłem kondolencje na ręce najbliższych" - powiedział szef KPRM polskim dziennikarzom. Określił Aleksiejewą jako historyczną postać, szczególnie ważną dla Polaków.

"Dla nas, dla Polaków, szczególnie ważne było to, że Ludmiła Aleksiejewa wspominała o winie rosyjskiej - rosyjskiego totalitaryzmu - za Katyń, że zawsze krytycznie podchodziła do agresji sowieckiej w 1939 roku na Polskę, że zawsze pamiętała o ofiarach" - wskazał.

Dworczyk przypomniał, że zmarła w sobotę szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej była "symbolem walki o prawa człowieka w Związku Sowieckim". Działała na rzecz demokratyzacji Rosji, rozliczenia się Rosji z totalitaryzmem i stała się "inspiracją dla wielu młodych ludzi, którzy do dzisiaj walczą o prawa człowieka w Federacji Rosyjskiej" - mówił szef KPRM.

Na ręce rodziny Aleksiejewej minister przekazał decyzję prezydenta RP Andrzeja Dudy o przyznaniu Aleksiejewej Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP.

Przekazał także rodzinie list kondolencyjny premiera Mateusza Morawieckiego, w którym premier wskazał, że Ludmiła Aleksiejewa zawsze będzie pamiętana "jako symbol uczciwej, bezkompromisowej walki o sprawiedliwość i godność ludzką".

"Dla mojego kraju szczególne znaczenie ma także to, że Ludmiła Aleksiejewa była również człowiekiem nieprzejednanym w walce o prawdę historyczną"; szefowa Moskiewskej Grupy Helsińskiej "przywróciła honor ofiarom represji reżimów totalitarnych" - podkreślił w liście szef polskiego rządu.

"Jesteśmy szczególnie wdzięczni Ludmile Aleksiejewej za odważne upominanie się o prawdę o Zbrodni Katyńskiej - dodał w liście. - Nigdy nie zapomnimy jej wystąpienia w 2015 roku w Moskwie, gdzie tę bolesną kartę historii przypomniała, gdzie domagała się jej uznania, gdzie wołała o sprawiedliwość dla ofiar i nieustającą pamięć o nich". Premier wyraził również wdzięczność za to, że Aleksiejewa mówiła też "o innych równie trudnych kartach historii, jak II wojna światowa".

Wraz z odejściem Aleksiejewej "odchodzi pewna epoka - epoka ludzi wielkich i dzielnych, którzy do głębi zrozumieli, czym jest system komunistyczny i nie wahali się wystąpić w obronie jego ofiar" - podkreślił szef rządu w liście kondolencyjnym.

Szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, uczestniczka ruchu dysydenckiego w ZSRR i współtwórczyni ruchu obrony praw człowieka w Rosji, zostanie pochowana na Cmentarzu Trojekurowskim w stolicy Rosji.

Ludmiła Aleksiejewa zmarła w Moskwie w sobotę w wieku 91 lat.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wall Street w górę po informacjach o możliwości złagodzenia taryf celnych
czw, 17 sty - PAP
Eurodolar i chińskie tematy w tle
czw, 17 sty - FMCM
Lider Partii Pracy odrzucił zaproszenie premier May do udziału w dyskusjach ws. Brexitu
czw, 17 sty - PAP
Akcjonariusze Polnordu zawarli porozumienie dot. wspólnego zbywania akcji
czw, 17 sty - PAP
W oczekiwaniu na nowy impuls
czw, 17 sty - PWC

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
IMGW ostrzega: oblodzenie na drogach w pięciu województwach
czw, 17 sty - PAP
Wiceprezydent Gdańska na wiecu: zrobimy wszystko, żeby nasze miasto pozostało dla wszystkich
czw, 17 sty - PAP
W.Brytania: niegroźny wypadek z udziałem męża królowej księcia Filipa
czw, 17 sty - PAP
CIR: Piotr D. nie był zatrudniony w KPRM i nie współpracował z premier Szydło
czw, 17 sty - PAP
Donald Trump ogłosił nową strategię obrony przeciwrakietowej
czw, 17 sty - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2019 Stooq