wto, 11 gru 2018, 11:18 CET, NY 5:18, Londyn 10:18, Tokio 19:18, WIG20 +0.35%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Opolskie - Pierwsze promesy na usługi specjalistyczne dla firm
PAP - Biznes
8 gru 2018, 13:26


8.12.2018, Opole (PAP) - Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki przyznało pierwsze promesy na usługi specjalistyczne dla małych i średnich firm z regionu. Jak poinformowała Katarzyna Kownacka z OCRG, w pierwszych dniach działania programu do opolskich firm trafiło 243 tys. złotych.

Wsparcie dla firm w postaci promes, albo dotacji udzielane jest z pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu pt. "Operator voucherów zwiększających konkurencyjność MSP działających w obszarze inteligentnych specjalizacji na terenie województwa opolskiego". Rozpoczynający się w 2018 roku projekt będzie prowadzony do końca 2021 r. W jego puli jest 18,6 mln zł. Przedsiębiorcy mogą w jego ramach dostać wsparcie w postaci dotacji w wysokości do 50 tys. zł albo promesy, która może wynieść do 150 tys. zł.

Przy pomocy nowego programu firmy mogą sfinansować m.in. wynajem urządzeń laboratoryjnych, doradztwo specjalistyczne, usługi w zakresie wzornictwa przemysłowego czy designu, udział w targach, a nawet opracowanie strategii firmy lub certyfikację i standaryzację swoich wyrobów i usług.

"Z technicznego punktu widzenia wygląda to tak, że firma wybiera instytucję otoczenia biznesu i usługę, którą ta instytucja dla niej zrealizuje. Potem przedsiębiorca składa do nas wniosek o udzielenie promesy lub dotacji. Po podpisaniu umowy na jej udzielenie firma wpłaca 30-procentowy wkład własny na konto instytucji, a my z unijnego wsparcia pokrywamy pozostałe 70 procent, przelewając te pieniądze także na konto instytucji" - wyjaśnił dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Wśród trzech pierwszych firm, które otrzymały promesy jest firma MM, która przy wsparciu OCRG wynajęła przeszkolonego w Szwajcarii trenera zajmującego się optymalizacją procesów produkcyjnych. Druga promesa dotyczy szkolenia efektywnego zarzadzania i standardów w gastronomii i hotelarstwie. Trzeci beneficjent przy pomocy OCRG chce sfinansować projekt usprawnienia odpylania hal.

Ze wsparcia w ramach działania mogą skorzystać małe i średnie firmy z woj. opolskiego, działające w branżach, które zostały uznane za tzw. regionalne specjalizacje inteligentne Opolszczyzny. Są to branże: budowlana (z przemysłem mineralnym i usługami budowlanymi); chemiczna; drzewno-papiernicza (w tym przemysł meblarski); maszynowa i elektromaszynowa; metalowa i metalurgiczna; paliwowo-energetyczna; rolno-spożywcza; transport i logistyka; usługi medyczne i rehabilitacyjne oraz usługi turystyczne. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ par/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wskaźnik ZEW w Niemczech wzrosł do -17,5 pkt w grudniu
11:17 - ISBnews
Grupa Lotos będzie publikować modelową marżę rafineryjną 5 razy w tygodniu
11:12 - ISBnews
Nowe regulacje UE dot. prospektów zwiększą dostępność GPW dla nowych spółek
10:56 - ISBnews
PKN Orlen uruchomi 2 stacje paliw pod szyldami CPN i Petrochemia Płock
10:54 - ISBnews
Enterprise Investors sprzedaje intive funduszowi Mid Europa Partners
10:52 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Program skupu obligacji państw strefy euro EBC zgodny z prawem UE - TSUE
wto, 10:34 - PAP
Echo Investment ruszył ze sprzedażą 257 mieszkań w Poznaniu
wto, 10:26 - PAP
DZIEŃ NA FX - FI: Złoty w konsolidacji; rentowności krajowych SPW mogą spaść
wto, 10:10 - PAP
Dziewięć osób z dozoru kopalni Centrum usłyszało zarzuty poświadczania nieprawdy w dokumentach
wto, 10:09 - PAP
NIK: sektor bankowy w Polsce jest stabilny
wto, 10:01 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq