wto, 11 gru 2018, 11:18 CET, NY 5:18, Londyn 10:18, Tokio 19:18, WIG20 +0.35%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Kuchciński na Węgrzech świętuje stulecie odzyskania niepodległości
PAP - Świat
8 gru 2018, 12:23


8.12.2018, Budapeszt (PAP) - Cieszę się, że możemy świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości także z Węgrami, z którymi łączy nas przyjaźń i wspólna historia - powiedział w sobotę w Budapeszcie marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Kuchciński wziął udział w sobotniej konferencji zorganizowanej w węgierskim parlamencie.

"Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że mogę dzisiaj uczestniczyć w wydarzeniu, które z inicjatywy pana przewodniczącego Laszlo Koevera i Zgromadzenia Narodowego Węgier uroczyście przypomina stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości" - powiedział Kuchciński.

Zaznaczył, że Węgry odegrały znaczącą rolę w narodzinach II Rzeczpospolitej. Wskazał, że w legionach Józefa Piłsudskiego służyło kilkuset Węgrów, a także później nasz kraj otrzymywał węgierską pomoc.

Kuchciński przypomniał też depeszę premiera Pala Telekiego do kanclerza Niemiec Adolfa Hitlera z lipca 1939 roku, w której napisał on: "Prędzej wysadzę nasze linie kolejowe, niż wezmę udział w inwazji na Polskę. Ze strony Węgier jest sprawą honoru narodowego, by nie wziąć udziału w jakiejkolwiek akcji przeciwko Polsce".

"Ta depesza była czym wyjątkowym. Zachowujemy do dzisiaj we wdzięcznej pamięci te słowa premiera Telekiego. Podobnie jak wielką pomoc udzieloną w czasie II wojny światowej przez węgierskie państwo, ale też zwykłych węgierskich obywateli, dziesiątkom tysięcy uchodźców z Polski" - dodał Kuchciński.

Zaznaczył, że pomoc ta była wzajemna, bo w 1956 r. Polacy spontanicznie organizowali transporty krwi, lekarstw i żywności, które wysyłali walczącym o wolność i demokrację Węgrom.

"Pamiętamy też o licznych wyrazach poparcia dla polskiej Solidarności od roku 1980. O wakacjach organizowanych nad Balatonem dla dzieci jej internowanych członków w czasach stanu wojennego w Polsce" - podkreślił Kuchciński.

"Nasi węgierscy bracia byli z nami następnie w chwilach trudnych już w XXI wieku, jak w czasach katastrofy smoleńskiej i śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w kwietniu 2010 r., którego pomnik został niedawno odsłonięty w Budapeszcie. Podobnie jak popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego - twórcy polskiej niepodległości" - dodał.

Kuchciński przypominał też postaci ważne dla polskiego i węgierskiego społeczeństwa, m.in. Stefana Banacha - jednego z twórców współczesnej algebry, którego tezy później rozwijali także liczni węgierscy matematycy, oraz kompozytora Karola Szymanowskiego.

Wspominał też postać Wacława Felczaka, kuriera Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej, a później historyka i wielkiego znawcy Węgier, którego imię - jak podkreślił marszałek Sejmu - noszą utworzone w tym roku: Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej w Polsce i jego węgierski odpowiednik - Fundacja Wacława Felczaka.

Kuchciński zacytował też słowa Felczaka, które - jak ocenił - nie utraciły na znaczeniu mimo upływu lat i dobrze charakteryzują politykę Polski i Węgier po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości: "Przede wszystkim od nas zależy, aby już nigdy więcej państwa Europy Środkowej nie zostały skazane na status pasażerów pociągu, który jedzie w kierunku, którego nie wybraliśmy, ani nie zatrzymuje się na przystankach, gdzie chcemy".

Wiktoria Nicałek (PAP)

wni/ bjn/ joz/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Wskaźnik ZEW w Niemczech wzrosł do -17,5 pkt w grudniu
11:17 - ISBnews
Grupa Lotos będzie publikować modelową marżę rafineryjną 5 razy w tygodniu
11:12 - ISBnews
Nowe regulacje UE dot. prospektów zwiększą dostępność GPW dla nowych spółek
10:56 - ISBnews
PKN Orlen uruchomi 2 stacje paliw pod szyldami CPN i Petrochemia Płock
10:54 - ISBnews
Enterprise Investors sprzedaje intive funduszowi Mid Europa Partners
10:52 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Program skupu obligacji państw strefy euro EBC zgodny z prawem UE - TSUE
wto, 10:34 - PAP
Echo Investment ruszył ze sprzedażą 257 mieszkań w Poznaniu
wto, 10:26 - PAP
DZIEŃ NA FX - FI: Złoty w konsolidacji; rentowności krajowych SPW mogą spaść
wto, 10:10 - PAP
Dziewięć osób z dozoru kopalni Centrum usłyszało zarzuty poświadczania nieprawdy w dokumentach
wto, 10:09 - PAP
NIK: sektor bankowy w Polsce jest stabilny
wto, 10:01 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq