wto, 11 gru 2018, 11:20 CET, NY 5:20, Londyn 10:20, Tokio 19:20, WIG20 +0.33%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Beata Kempa przybyła z pięciodniową wizytą do Iraku
PAP - Świat
8 gru 2018, 9:26


8.12.2018, Bagdad (PAP) - Minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa przyleciała w sobotę do Bagdadu. Jest to pierwsza od kilku lat wizyta członka polskiego rządu w Iraku. Głównym celem jej pięciodniowego pobytu jest odwiedzenie finansowanych przez Polskę projektów pomocowych.

W planie pobytu minister Kempy w Iraku są m.in. spotkania z szefem irackiej dyplomacji Mohammadem Alim al-Hakimem, ministrem zdrowia i środowiska, odpowiedzialnym również za problemy humanitarne, Alaą Abd as-Sahebem al-Alwanem oraz władzami kurdyjskimi, w tym byłym prezydentem Regionu Kurdystanu Masudem Barzanim, stojącym na czele największej kurdyjskiej partii w Iraku - Partii Demokratycznej Kurdystanu (PDK).

W Bagdadzie Kempa spotka się również z przedstawicielami miejscowych agend ONZ oraz odwiedzi polski kontyngent wojskowy szkolący w ramach międzynarodowej operacji Inherent Resolve irackich żołnierzy walczących z Państwem Islamskim (IS).

Z Bagdadu minister Kempa uda się do Regionu Kurdystanu oraz znajdującej się na północy Iraku prowincji Niniwa, gdzie odwiedzi projekty pomocowe dla uchodźców realizowane przez polskie organizacje humanitarne przy wsparciu finansowym polskiego rządu.

Polska od 2016 roku zaangażowana jest w pomoc dla uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych (IDP) w Iraku, w tym w szczególności w Regionie Kurdystanu. W czasie wojny z Państwem Islamskim liczba IDP w Iraku osiągnęła 3,5 mln osób. Dodatkowo w irackim Regionie Kurdystanu przebywało ponad 200 tys. uchodźców z sąsiedniej Syrii. Obecnie liczbę IDP w Iraku ocenia się na ponad milion. Pomocy potrzebują jednak również osoby powracający do swoich zrujnowanych wskutek walk miast i wsi.

W 2016 roku polski rząd wsparł projekty humanitarne realizowane w Iraku kwotą 3,5 mln, a w 2017 zwiększył ją do 7,5 mln złotych. Projekty realizowane są przez takie organizacje jak Orla Straż, Polska Akcja Humanitarna, Caritas Polska, Polska Misja Medyczna, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Beata Kempa jest pierwszym członkiem polskiego rządu odwiedzającym Irak od czasu zawieszenia w 2014 roku działalności ambasady RP w tym kraju przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Decyzja o wznowieniu działalności ambasady RP w Bagdadzie podjęta została w listopadzie 2016 roku.

Z Bagdadu Witold Repetowicz (PAP)

wr/ bjn/ mkr/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Kurs akcji Pure Biologics wzrósł w debiucie na NewConnect o 49,1 proc. do 29,08 zł
11:17 - PAP
Wskaźnik ZEW w Niemczech wzrosł do -17,5 pkt w grudniu
11:17 - ISBnews
Grupa Lotos będzie publikować modelową marżę rafineryjną 5 razy w tygodniu
11:12 - ISBnews
Nowe regulacje UE dot. prospektów zwiększą dostępność GPW dla nowych spółek
10:56 - ISBnews
PKN Orlen uruchomi 2 stacje paliw pod szyldami CPN i Petrochemia Płock
10:54 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Rosja: szef KPRM wziął udział w uroczystości pożegnania Ludmiły Aleksiejewej
wto, 11:18 - PAP
Program skupu obligacji państw strefy euro EBC zgodny z prawem UE - TSUE
wto, 10:34 - PAP
Echo Investment ruszył ze sprzedażą 257 mieszkań w Poznaniu
wto, 10:26 - PAP
DZIEŃ NA FX - FI: Złoty w konsolidacji; rentowności krajowych SPW mogą spaść
wto, 10:10 - PAP
Dziewięć osób z dozoru kopalni Centrum usłyszało zarzuty poświadczania nieprawdy w dokumentach
wto, 10:09 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq