wto, 11 gru 2018, 11:16 CET, NY 5:16, Londyn 10:16, Tokio 19:16, WIG20 +0.35%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
USA: porażka rządu w sądzie apelacyjnym w sprawie migrantów
PAP - Świat
8 gru 2018, 8:57


8.12.2018, San Francisco (PAP/AP/Reuters) - Federalny sąd apelacyjny w San Francisco postanowił w piątek, że wydana przez prezydenta Donalda Trumpa proklamacja zabraniająca ubiegania się o azyl w USA osobom, które przekroczyły granicę poza oficjalnymi przejściami, nie może wejść w życie przed zakończeniem postępowania sądowego.

Trump wydał swoją proklamację 9 listopada kiedy zmierzające przez terytorium Meksyku karawany migrantów zbliżały się do granicy USA.

Zgodnie z tą proklamacją urzędnicy graniczni mieli rozpatrywać wnioski o azyl tylko tych migrantów, którzy pojawili się na oficjalnych przejściach granicznych. Tymczasem wielu migrantów sforsowało granicę w miejscach do tego nieprzeznaczonych, np. pokonując graniczną rzekę Rio Grande wpław.

Przeciwko tej proklamacji protestowały organizacje broniące praw obywatelskich argumentując, że jest ona sprzeczna z prawem federalnym. Stanowi ono, że migranci mogą ubiegać się o azyl niezależnie od tego czy znaleźli się na terytorium USA legalnie, czy nielegalnie.

W ub. miesiącu sędzia sąd pierwszej instancji Jon Tigar czasowo zawiesił proklamację, a później odmówił jej przywrócenia.

Administracja Trumpa określiła to orzeczenie jako "absurdalne" i odwołała się do sądu apelacyjnego. Sąd, chociaż niejednogłośnie, podzielił jednak stanowisko sędziego Tigara wskazując, że prezydent przekroczył swoje uprawnienia. Tego rodzaju zmiana postępowania wymaga bowiem zgody Kongresu.

"Władza wykonawcza próbowała, wbrew prawu, ominąć Kongres" - napisał w orzeczeniu sędzia sądu apelacyjnego Jay Bybee, powołany na to stanowisko przez republikańskiego prezydenta George'a W. Busha.

Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości Steven Stafford odmówił bezpośredniego odniesienia się do orzeczenia sądu, ale przypomniał, że system azylowy jest przeciążony i działa nieskutecznie. Dodał, że władza wykonawcza będzie nadal "korzystać ze swoich uprawnień aby rozwiązać kryzys na naszej południowej granicy". (PAP)

jm/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Grupa Lotos będzie publikować modelową marżę rafineryjną 5 razy w tygodniu
11:12 - ISBnews
Nowe regulacje UE dot. prospektów zwiększą dostępność GPW dla nowych spółek
10:56 - ISBnews
PKN Orlen uruchomi 2 stacje paliw pod szyldami CPN i Petrochemia Płock
10:54 - ISBnews
Enterprise Investors sprzedaje intive funduszowi Mid Europa Partners
10:52 - ISBnews
Altus TFI przekazał zarządzanie pięcioma funduszami do Rockbridge TFI
10:47 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Program skupu obligacji państw strefy euro EBC zgodny z prawem UE - TSUE
wto, 10:34 - PAP
Echo Investment ruszył ze sprzedażą 257 mieszkań w Poznaniu
wto, 10:26 - PAP
DZIEŃ NA FX - FI: Złoty w konsolidacji; rentowności krajowych SPW mogą spaść
wto, 10:10 - PAP
Dziewięć osób z dozoru kopalni Centrum usłyszało zarzuty poświadczania nieprawdy w dokumentach
wto, 10:09 - PAP
NIK: sektor bankowy w Polsce jest stabilny
wto, 10:01 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq