wto, 11 gru 2018, 11:16 CET, NY 5:16, Londyn 10:16, Tokio 19:16, WIG20 +0.35%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Zagórski: 5G jednym z priorytetów prac MC
PAP - Kraj
7 gru 2018, 20:26


7.12.2018, Warszawa (PAP) - Naszymi priorytetami w najbliższych miesiącach będzie budowa i tworzenie podstaw do budowy sieci 5G w Polsce - zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że najważniejsze e-usługi, które resort uruchomił w ostatnim czasie, to m.in. zgłoszenie online narodzin dziecka, czy e-meldunek.

"Jesteśmy na etapie końcowych prac nad dwoma ważnymi ustawami, czyli nowelizacją prawa telekomunikacyjnego oraz tzw. mega ustawy, czyli ustawy o wspieraniu inwestycji telekomunikacyjnej. Chcemy, żeby 5G zgodnie z tym, co założyła Komisja Europejska, było w Polsce w jednym dużym mieście przynajmniej w 2020 r." - powiedział w piątek minister cyfryzacji Marek Zagórski podsumowując na konferencji prasowej trzy lata działalności resortu.

Minister wymieniając plany na przyszłość MC, mówił, m.in. o rozwijaniu, wdrażaniu oraz implementowaniu w administracji państwowej nowych technologii, bazujących m.in. na sztucznej inteligencji, po to, by dać mocniejszy impuls do rozwoju polskiej gospodarki.

"Przyszły rok to także pierwsze efekty pracy nad programem e-doręczenia, czyli ucyfrowienia w pełny sposób administracji, obiegu i relacji między obywatelem, a administracją. To także prace nad takimi projektami, jak e-zamówienia" - mówił minister.

Szef resortu przekazał, że najważniejsze e-usługi, które Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło w ostatnim czasie, to zgłoszenie online narodzin dziecka, możliwość sprawdzenia przez internet historii auta, także liczby punktów karnych oraz e-meldunek.

"Stale współpracujemy z wieloma ministerstwami w różnych obszarach. Przygotowaliśmy kilkanaście różnych ustaw, które porządkują procesy cyfryzacji w Polsce" - powiedział minister Zagórski.

Jak powiedział, wspólnie z ministrem infrastruktury przewidywany jest kolejny pakiet deregulacyjny dla kierowców, który pozwoli m.in. na brak konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy w trakcie jazdy samochodem.

Ministerstwo podkreśliło, że w ostatnim roku nastąpił dynamiczny wzrost liczby Profili Zaufanych. Z danych resortu wynika, że Polacy mają ich już dwa i pół miliona. "To ponad osiem razy więcej niż trzy lata temu. Tylko w tym roku około 2,5 miliona wniosków w programach 500+ i 300+ złożono przez internet" - przekazał Zagórski.

Do urzędów - jak podał resort - przez internet trafiło 155 tysięcy wniosków o wydanie dowodu osobistego. Od 1 czerwca tego roku - czyli od dnia uruchomienia e-usługi - rodzice zgłosili online narodziny ponad 20 tysięcy maluchów. Ponad 30 tysięcy osób bez wychodzenia z domu zameldowało się w nowym miejscu zamieszkania. Polacy złożyli też prawie 29 tysięcy wniosków o odpis aktów stanu cywilnego.

Resort przekazał, że jednymi z najbardziej popularnych e-usług są możliwość sprawdzenia historii pojazdu oraz liczby punktów karnych. Polacy skorzystali z nich niemal 60 milionów razy.

"Ostatni rok to także inwestycje w infrastrukturę, taką jak światłowody, sieci szerokopasmowe, nowoczesna telefonia bezprzewodowa. To również budowanie kompetencji cyfrowych i nowoczesna edukacja" - powiedział minister.

Przypomniał, że w październiku br. w 16 miastach średniej wielkości otworzyliśmy Kluby Młodego Programisty. Kluby działają w Nysie, Stargardzie, Siedlcach, Ełku, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Żorach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Gnieźnie. Jak podał resort, w pierwszym miesiącu frekwencja na organizowanych tam bezpłatnych zajęciach programowania przekroczyła 10 tysięcy osób. Kluby będą funkcjonowały przez dwa lata - do października 2020 r. Resort tłumaczy, że w specjalnie zaaranżowanych salach, wyposażonych w pomoce dydaktyczne, takie jak tablety, zestawy robotów edukacyjnych, czy maty edukacyjne do nauki programowania, przez cały ten czas będą odbywały się bezpłatne zajęcia, prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów. W sumie, przez dwa lata ma być tam zorganizowanych 3200 bezpłatnych warsztatów dla ponad 40 tysięcy osób.

Minister wskazał, że projekt mLegitymacji szkolnej wszedł w fazę realizacji. Pierwsze szkoły rozdają swoim uczniom mobilne wersje dokumentów, w telefonach komórkowych. W ciągu kilku dni chęć przystąpienia do projektu zgłosiło niemal 100 kolejnych placówek. Dodał, że trwa pilotaż mLegitymacji studenckiej. A MC pracuje nad kolejnymi elektronicznymi dokumentami - m.in. mPojazdem, mPrawemJazdy i mBiletem. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ skr/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Grupa Lotos będzie publikować modelową marżę rafineryjną 5 razy w tygodniu
11:12 - ISBnews
Nowe regulacje UE dot. prospektów zwiększą dostępność GPW dla nowych spółek
10:56 - ISBnews
PKN Orlen uruchomi 2 stacje paliw pod szyldami CPN i Petrochemia Płock
10:54 - ISBnews
Enterprise Investors sprzedaje intive funduszowi Mid Europa Partners
10:52 - ISBnews
Altus TFI przekazał zarządzanie pięcioma funduszami do Rockbridge TFI
10:47 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Program skupu obligacji państw strefy euro EBC zgodny z prawem UE - TSUE
wto, 10:34 - PAP
Echo Investment ruszył ze sprzedażą 257 mieszkań w Poznaniu
wto, 10:26 - PAP
DZIEŃ NA FX - FI: Złoty w konsolidacji; rentowności krajowych SPW mogą spaść
wto, 10:10 - PAP
Dziewięć osób z dozoru kopalni Centrum usłyszało zarzuty poświadczania nieprawdy w dokumentach
wto, 10:09 - PAP
NIK: sektor bankowy w Polsce jest stabilny
wto, 10:01 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq