wto, 11 gru 2018, 11:19 CET, NY 5:19, Londyn 10:19, Tokio 19:19, WIG20 +0.33%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Hiszpania - W porcie w Bilbao powstał mur przeciw migrantom
PAP - Biznes
7 gru 2018, 19:34


7.12.2018, Madryt (PAP) - W porcie w Bilbao, na północy Hiszpanii, zakończono w piątek budowę muru chroniącego przed często wdzierającymi się nielegalnymi migrantami, głównie z Albanii. To już trzeci hiszpański port z ogrodzeniem o kilkumetrowej wysokości.

Według dyrekcji portu w Bilbao mur ma zahamować masowe próby wdzierania się nielegalnych migrantów na statki i promy - głównie jednostki odpływające do Wielkiej Brytanii.

Szacuje się, że o ile w sierpniu 2017 r. policja zatrzymała 887 nielegalnych migrantów, którzy chcieli wedrzeć się na pokład statków w Bilbao, to już między listopadem 2017 r. a lutym 2018 r. średnio co miesiąc w ręce policji wpadało tam ponad 1800 intruzów.

Jak poinformował w piątek dziennik "El Confidencial", najczęściej przez port w Bilbao próbowali się przedostawać do Wielkiej Brytanii obywatele Albanii. Madrycka gazeta wskazuje na istnienie grupy mafijnej z tego kraju, przerzucającej swoich obywateli na Wyspy.

"W ostatnim czasie w porcie w Bilbao zwiększyła się obecność młodych Albańczyków, którzy krążą w okolicach portu, próbując dostać się na któryś z promów. Po ujęciu ich przez policję są oni szybko deportowani do swojej ojczyzny przez hiszpańskie władze" - podała gazeta, wskazując, że np. uchodźcy z Syrii pojawiają się w baskijskim porcie sporadycznie.

Na liczną obecność nielegalnych migrantów z Albanii wskazuje też dziennik "El Pais". Stołeczna gazeta odnotowała, że właśnie z powodu wtargnięć na promy i statki Albańczyków również dyrekcja portu w Santander, na północy, prowadzi od ponad roku budowę płotu o wysokości 4 metrów.

Trzecim portem, w którym w ostatnim czasie wzmocniono ogrodzenia, jest Melilla - główne miasto hiszpańskiego terytorium w Afryce Północnej o tej samej nazwie. Od października trwa tam montaż drutu kolczastego przeciwko nielegalnym migrantom. Ci w zdecydowanej większości napływają z Afryki.

Hiszpańskie media przypominają, że wzmocnienie portowego muru w Melilli nakazały władze regionu wbrew zaleceniom madryckiego rządu Pedra Sancheza, który zapowiadał konieczność większej otwartości na migrantów. W czerwcu szef MSW Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska deklarował, że główne płoty graniczne okalające enklawę w Melilli oraz w Ceucie (również w Afryce) muszą zostać pozbawione zasieków.

Z zaprezentowanych na początku grudnia danych MSW w Madrycie wynika, że liczba migrantów, którzy między styczniem a listopadem 2018 r. dotarła w sposób nielegalny do Hiszpanii, wzrosła w porównaniu do takiego samego okresu w 2017 r. o 165 proc. W 11 miesiącach 2018 r. do Hiszpanii w sposób nielegalny dostało się ponad 59 tys. osób, z czego około 52 tys. przypłynęło łodziami.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ulb/ mal/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Kurs akcji Pure Biologics wzrósł w debiucie na NewConnect o 49,1 proc. do 29,08 zł
11:17 - PAP
Wskaźnik ZEW w Niemczech wzrosł do -17,5 pkt w grudniu
11:17 - ISBnews
Grupa Lotos będzie publikować modelową marżę rafineryjną 5 razy w tygodniu
11:12 - ISBnews
Nowe regulacje UE dot. prospektów zwiększą dostępność GPW dla nowych spółek
10:56 - ISBnews
PKN Orlen uruchomi 2 stacje paliw pod szyldami CPN i Petrochemia Płock
10:54 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Program skupu obligacji państw strefy euro EBC zgodny z prawem UE - TSUE
wto, 10:34 - PAP
Echo Investment ruszył ze sprzedażą 257 mieszkań w Poznaniu
wto, 10:26 - PAP
DZIEŃ NA FX - FI: Złoty w konsolidacji; rentowności krajowych SPW mogą spaść
wto, 10:10 - PAP
Dziewięć osób z dozoru kopalni Centrum usłyszało zarzuty poświadczania nieprawdy w dokumentach
wto, 10:09 - PAP
NIK: sektor bankowy w Polsce jest stabilny
wto, 10:01 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq