pon, 17 gru 2018, 9:44 CET, NY 3:44, Londyn 8:44, Tokio 17:44, WIG20 +0.01%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Zainaugurowano obchody 100-lecia Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych
PAP - Biznes
7 gru 2018, 16:23


7.12.2018, Spała (PAP) - W Spale (Łódzkie) w piątek zainaugurowano obchody 100-lecia Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce. Trwającą przez cały przyszły rok akcję związkowcy chcą wykorzystać przede wszystkim do promocji zawodu.

Jak przypomniał na spotkaniu z mediami prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych (ZZMK) w Polsce Leszek Miętek, związek zainaugurował swoją działalność w 1919 roku. W swoich szeregach ma przedstawicieli wielopokoleniowych rodzin kultywujących tradycje kolejarskie.

Zwrócił uwagę, że obecnie mamy do czynienia z luką pokoleniową. Brakuje młodych ludzi chętnych do wykonywania tego zawodu. Dlatego ZZMK przy wsparciu resortu infrastruktury i budownictwa, Urzędu Transportu Kolejowego i spółek kolejowych planuje zorganizować szereg akcji promocyjnych obejmujących cały 2019 rok.

Wyjaśnił, że będą to m.in. dni otwarte w spółkach kolejowych, spotkania w szkołach ogólnokształcących, technikach, a także w ostatnich klasach szkół podstawowych. "Chcemy zachęcić naszą młodzież do tego, aby zastanowili się, czy nie wybrać drogi zawodowej na kolei. Stabilizacja miejsc pracy, atrakcyjność zawodu maszynisty może być magnesem dla młodego pokolenia" - tłumaczył.

Zwrócił uwagę, że pięknieją dworce, modernizują się linie kolejowe, unowocześniany jest tabor kolejowy, a "to oznacza, że w polskiej kolei jest przyszłość". Dlatego - jak powiedział - obchody 100-lecia związek chce poświęcić na promocję tego zawodu.

Obecny na spotkaniu wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel podkreślił, że obecnie dostosowywane jest polskie prawodawstwo do regulacji unijnych, co ma upraszczać i na tyle, na ile to jest możliwe, skrócić nieznacznie czas szkolenia. Obecnie szkolenie maszynisty trwa ok. dwóch lat.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra poinformował, że obecnie uprawnienia do prowadzenia pojazdów kolejowych ma ponad 17,5 tys. osób z czego ponad 15,8 tys. posiada licencję i świadectwo maszynisty. W ciągu 10 kolejnych lat na emeryturę może przejść ok. 4 tys. czynnych maszynistów. Najstarszy ma 72 lata, najmłodsi mają po 20 lat.

Dodał, że rosną statystyki jeśli chodzi o kolej. W 2017 roku kolej przewiozła ponad 300 mln pasażerów, najwięcej od 15 lat. W tym roku ten poziom ma być jeszcze wyższy. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ je/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Rynki czekają na prezent od Fed
9:35 - XTB
Glapiński dla "Sieci": Finansowy zamach stanu
9:34 - PAP
DZIEŃ NA FX/FI: Gołębi Fed może wesprzeć PLN, do tego czasu EUR/PLN i USD/PLN pozostaną stabilne
9:15 - PAP
PGE nawiąże współpracę z czterema startupami oferującymi innowacyjne rozwiązania
9:13 - ISBnews
Kredyt Inkaso miało 23,53 mln zł zysku netto w I poł. r.obr. 2018/2019
9:10 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Kaczyński: Jola Szczypińska wzbudzała szacunek postawą pełną dobroci
pon, 9:36 - PAP
Emilewicz: W Nowy Rok wejdziemy ze starymi taryfami cen energii
pon, 8:55 - PAP
Sondaż: 62 proc. Amerykanów uważa, że Trump kłamie ws. Russiagate
pon, 8:53 - PAP
TYDZIEŃ W KRAJU: Inflacja bazowa, dane z rynku pracy, produkcja, sprzedaż, minutki RPP
pon, 8:32 - PAP
Inflacja CPI w grudniu wyniesie 1,3 proc. rdr - MPiT
pon, 8:12 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq