pon, 17 gru 2018, 9:41 CET, NY 3:41, Londyn 8:41, Tokio 17:41, WIG20 +0.07%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Czerwińska: wskaźnik PMI poniżej 50 pkt nie jest czymś bardzo niepokojącym
PAP - Biznes
7 gru 2018, 15:25


7.12.2018, Warszawa (PAP) - Widzimy oznaki spowolnienia, ale wskaźnik PMI poniżej 50 pkt nie jest czymś bardzo niepokojącym - powiedziała w piątek minister finansów Teresa Czerwińska, komentując poniedziałkowe dane o PMI dla polskiego przetwórstwa.

Firma Markit poinformowała w poniedziałek, że wskaźnik PMI dla Polski w listopadzie był na poziomie 49,5 pkt. wobec 50,4 pkt. w październiku i wobec prognozy 50,5 pkt.

"Wskaźniki PMI to wskaźniki traktowane oczywiście jako wyprzedzające koniunkturę. Możemy prognozować, zgodnie z nimi, jaka będzie koniunktura gospodarcza w roku przyszłym. Pomimo tego obecnego bardzo dobrego stanu, bardzo wysokiego wzrostu PKB (...), pytanie jest jak długo będziemy w stanie tak gospodarkę rozwijać, aby ona stabilnie rosła w długiej perspektywie czasowej" - mówiła minister.

Zapewniła, że MF obserwuje rynki zewnętrzne, zwłaszcza blisko nas, czyli naszych głównych partnerów handlowych. "Widzimy pewne oznaki spowolnienia. Te wskaźniki nie są niczym nowym, pokazują pewną przyszłość i na to powinniśmy być przygotowani. Czyli te ryzyka zewnętrzne są (...), ale uprzedzająco podejmujemy działania, które właśnie taki stabilny wzrost gospodarczy mają podtrzymać w przyszłych okresach" - powiedziała.

Minister zauważyła, że poziom 50 pkt w PMI to pewna symboliczna granica. "Ten poniżej nawet 50 pkt (poziom - PAP), nie oznacza, że mamy do czynienia z czymś bardzo niepokojącym" - zaznaczyła.

Wiceminister finansów Leszek Skiba mówił, że PMI nie jest najlepszym wskaźnikiem, jeśli chodzi o polską gospodarkę, choć jest dobry. Zauważył, że najważniejsze komponenty odpowiadające za spadek PMI dotyczą nowych zamówień i wyhamowania tempa wzrostu zatrudnienia.

"Rzeczywiście jest tak, że w sytuacji, kiedy (...) mamy do czynienia w wydarzeniami zewnętrznymi, które mogą oddziaływać na polską gospodarkę, naturalne jest to, że zamówienia mogą być słabsze (...). Drugi komponent związany z zatrudnieniem też wydaje się być naturalny, mamy już rekordowo niski poziom bezrobocia. Ostatnie dane wskazują, że być może już dotarliśmy prawie do ściany, jeśli chodzi o poziom bezrobocia. W związku z tym naturalnie przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem nowych rąk do pracy" - tłumaczył Skiba.

Według niego warto pamiętać, że spadek PMI poniżej 50 pkt nie oznacza, że mamy do czynienia ze spadkiem produkcji. Zdaniem ministra akurat w polskim przypadku poziom 50 pkt spotyka się mniej więcej ze wzrostem produkcji przemysłowej o 2,5 proc. rdr. "Nie do końca jest to dobrze wykalibrowane, jeśli chodzi o to, w jaki sposób PMI tłumaczy nam wzrost produkcji przemysłowej" - ocenił.

W poniedziałkowym komunikacie Markit podkreślono, że PMI w wysokości 49,5 pkt to najsłabszy wynik od ponad 4 lat; po raz pierwszy od ponad czterech lat główny wskaźnik spadł poniżej neutralnego progu, a liczba nowych zamówień, wielkość produkcji i zatrudnienie uległy zmniejszeniu.

Firma Markit poinformowała w poniedziałek, że wskaźnik PMI dla Polski w listopadzie był na poziomie 49,5 pkt. wobec 50,4 pkt. w październiku i wobec prognozy 50,5 pkt. Autorzy badania podkreślili, że jest to najsłabszy wynik od ponad 4 lat, po raz pierwszy od ponad czterech lat główny wskaźnik spadł poniżej neutralnego progu, a liczba nowych zamówień, wielkość produkcji i zatrudnienie uległy zmniejszeniu.

"Liczba nowych zamówień eksportowych spadła czwarty miesiąc z rzędu, choć w wolniejszym tempie. Nastroje w sektorze nadal się pogorszyły i były najsłabsze od początku 2013 roku, co uzasadniano oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym w kraju, jak również szerzej - w Europie" - napisano w komentarzu.

Zauważono, że w listopadzie prognozy odnośnie przyszłej dwunastomiesięcznej produkcji pogorszyły się trzeci miesiąc z rzędu, do najsłabszego wyniku od stycznia 2013 roku.

"Nastroje w sektorze wytwórczym osłabły ósmy raz w 2018 roku i plasują się znacznie poniżej długoterminowego trendu rejestrowanego od 2012 roku. Negatywne odczucia co do przyszłości, zarejestrowane u 14 proc. badanych firm, były uzasadniane małą liczbą nowych zamówień, słabszymi prognozami dla gospodarki Niemiec oraz spowolnieniem gospodarczym" - napisano. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Rynki czekają na prezent od Fed
9:35 - XTB
Glapiński dla "Sieci": Finansowy zamach stanu
9:34 - PAP
DZIEŃ NA FX/FI: Gołębi Fed może wesprzeć PLN, do tego czasu EUR/PLN i USD/PLN pozostaną stabilne
9:15 - PAP
PGE nawiąże współpracę z czterema startupami oferującymi innowacyjne rozwiązania
9:13 - ISBnews
Kredyt Inkaso miało 23,53 mln zł zysku netto w I poł. r.obr. 2018/2019
9:10 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Kaczyński: Jola Szczypińska wzbudzała szacunek postawą pełną dobroci
pon, 9:36 - PAP
Emilewicz: W Nowy Rok wejdziemy ze starymi taryfami cen energii
pon, 8:55 - PAP
Sondaż: 62 proc. Amerykanów uważa, że Trump kłamie ws. Russiagate
pon, 8:53 - PAP
TYDZIEŃ W KRAJU: Inflacja bazowa, dane z rynku pracy, produkcja, sprzedaż, minutki RPP
pon, 8:32 - PAP
Inflacja CPI w grudniu wyniesie 1,3 proc. rdr - MPiT
pon, 8:12 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq