wto, 11 gru 2018, 11:18 CET, NY 5:18, Londyn 10:18, Tokio 19:18, WIG20 +0.34%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Słowacja: szef dyplomacji Lajczak postanowił wycofać swą dymisję
PAP - Świat
7 gru 2018, 13:52


7.12.2018, Bratysława (PAP) - Minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajczak oświadczył w piątek, że wycofuje dymisję, którą złożył w ubiegłym tygodniu na ręce prezydenta Andreja Kiski w reakcji na odrzucenie przez słowacki parlament globalnego paktu migracyjnego ONZ.

W komunikacie prasowym wyjaśnił, że zdecydował się pozostać na stanowisku szefa MSZ, "by nie czynić obecnej sytuacji bardziej napiętą oraz by nie obciążać nią słowackiej przestrzeni politycznej i medialnej".

Jak zaznacza agencja CTK, minister zmienił swe wcześniejsze postanowienie, mimo że oprócz parlamentu przeciwko paktowi migracyjnemu opowiedział się także rząd, który ponadto nie wyraził zgody na udział Słowacji w zbliżającej się międzyrządowej konferencji w Marakeszu w tej sprawie. Lajczak popierał zarówno sam pakt, jak też wysłanie słowackiego przedstawiciela na wspomnianą konferencję.

"Decyzję o złożeniu dymisji z pełnionej funkcji podjąłem nie ze względu na migrację, ale ze względu na to, iż jestem przekonany, że Słowacji i jej obywatelom wyrządza się szkodę, gdy naszym dyplomatom nie pozwala się być na forum, gdzie dyskutuje się o sprawach, które nas dotyczą. Byłem i nadal jestem przekonany, że uchwała parlamentu o odmowie bycia częścią wspólnego wysiłku na rzecz rozwiązania kwestii migracji nie była słuszna" - głosi oświadczenie szefa słowackiej dyplomacji.

W komunikacie Lajczak uzasadnił cofnięcie swej dymisji poparciem, jakie wyrazili dla niego między innymi czołowi słowaccy politycy oraz objęciem przez Słowację od 1 stycznia przyszłego roku rotacyjnego przewodnictwa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Dodał, że otrzymał jasne gwarancje zarówno od przewodniczącego rządzącej partii Smer Roberta Fico, jak i od premiera Petera Pellegriniego.

"Gwarancje, że deklaracja programowa rządu obowiązuje i że nie będą podejmowane ani akceptowane kroki, które podawałyby w wątpliwość podstawowe filary naszej polityki zagranicznej, za której efekty odpowiadam jako minister. Gwarancje te przyjmuję z pełnym przekonaniem. Tylko pod tymi warunkami ma dla mnie sens kontynuowanie (funkcji ministra)" - brzmi konkluzja komunikatu.

Przeciwko dymisji Lajczaka wypowiadał się wcześniej premier Pellegrini, a prezydent Kiska twierdził, że Słowacja nie powinna się pozbywać tak wartościowego ministra i dyplomaty światowego formatu.

Funkcję ministra spraw zagranicznych Lajczak sprawował w latach 2009-2010 i od roku 2012 do dziś. Był przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ w czasie, gdy powstawał globalny pakt migracyjny. Jest wymieniany jako możliwy kandydat w wyborach prezydenckich w 2019 roku. (PAP)

Piotr Górecki

ptg/ dmi/ kar/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Kurs akcji Pure Biologics wzrósł w debiucie na NewConnect o 49,1 proc. do 29,08 zł
11:17 - PAP
Wskaźnik ZEW w Niemczech wzrosł do -17,5 pkt w grudniu
11:17 - ISBnews
Grupa Lotos będzie publikować modelową marżę rafineryjną 5 razy w tygodniu
11:12 - ISBnews
Nowe regulacje UE dot. prospektów zwiększą dostępność GPW dla nowych spółek
10:56 - ISBnews
PKN Orlen uruchomi 2 stacje paliw pod szyldami CPN i Petrochemia Płock
10:54 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Program skupu obligacji państw strefy euro EBC zgodny z prawem UE - TSUE
wto, 10:34 - PAP
Echo Investment ruszył ze sprzedażą 257 mieszkań w Poznaniu
wto, 10:26 - PAP
DZIEŃ NA FX - FI: Złoty w konsolidacji; rentowności krajowych SPW mogą spaść
wto, 10:10 - PAP
Dziewięć osób z dozoru kopalni Centrum usłyszało zarzuty poświadczania nieprawdy w dokumentach
wto, 10:09 - PAP
NIK: sektor bankowy w Polsce jest stabilny
wto, 10:01 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq