wto, 11 gru 2018, 11:19 CET, NY 5:19, Londyn 10:19, Tokio 19:19, WIG20 +0.33%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

07.12.2018, Beijing (PAP/EPA) - North Korean Foreign Minister Ri Yong Ho attends a meeting with China's President Xi Jinping (not pictured) at the Great Hall of the People in Beijing, China, 07 December 2018. (fot. Fred Dufour/Pool)
Chiny: szef MSZ Korei Płn. potwierdził gotowość do denuklearyzacji
PAP - Świat
7 gru 2018, 13:36


7.12.2018, Kanton (PAP) - Szef północnokoreańskiego MSZ Ri Jong Ho zapewnił w piątek na spotkaniu ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi w Pekinie, że stanowisko Pjongjangu w kwestii denuklearyzacji nie uległo zmianie - wynika z komunikatu opublikowanego na stronie chińskiego MSZ.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wielokrotnie deklarował w tym roku gotowość do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego". Stanowisko takie przedstawił m.in. na czerwcowym szczycie z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Singapurze.

Podczas spotkania w rządowym kompleksie hotelowym Diaoyutai w Pekinie Ri powiedział Wangowi, że stanowisko jego kraju w sprawie denuklearyzacji oraz utrzymania pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim pozostaje niezmienne - przekazało chińskie MSZ.

Szef MSZ Korei Płn. wyraził nadzieję, że USA i Korea Północna zbudują "konieczne wzajemne zaufanie" i będą w stanie "podążać w tym samym kierunku" - napisano w komunikacie. Wcześniej północnokoreański przywódca zapowiedział konkretne kroki w stronę likwidacji programu nuklearnego, ale uzależnił je od "proporcjonalnych środków", które miałyby podjąć USA.

Szef MSZ Chin zapewnił swego odpowiednika z Korei Płn. o poparciu Chin dla denuklearyzacji oraz dla dialogu pomiędzy Pjongjangiem a Waszyngtonem i Seulem. "Chiny i KRLD powinny promować pozytywny rozwój sytuacji na półwyspie, podążając drogą denuklearyzacji" - powiedział Wang.

Ocenił również, że Chiny i Korea Północna powinny w dalszym ciągu utrzymywać kontakty wysokiego szczebla, by zapewnić powodzenie obchodów 70-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych, przypadającego na przyszły rok.

Chiny uważane są za jedynego ważnego sojusznika Korei Północnej, ale konsekwentnie opowiadają się za jej denuklearyzacją. Według ekspertów ChRL zależy na utrzymaniu obecnego status quo na Półwyspie Koreańskim, gdyż ewentualny upadek komunistycznego reżimu byłby dla niej geopolityczną katastrofą.

Kim trzykrotnie odwiedził w tym roku Chiny, za każdym razem spotykając się z prezydentem tego kraju Xi Jinpingiem. Obserwatorzy spodziewają się, że w najbliższej przyszłości Xi może złożyć wizytę w Pjongjangu. Byłaby to pierwsza podróż przywódcy Chin do Korei Płn. od 2005 roku.

Od szczytu Trump-Kim w Singapurze Korea Płn. i USA prowadzą negocjacje w sprawie szczegółów likwidacji północnokoreańskiego programu nuklearnego, ale konkretny harmonogram tego procesu nie został jak dotąd ogłoszony. Według części komentatorów rokowania utknęły ostatnio w martwym punkcie, a planowane na listopad spotkanie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo z wysokiej rangi urzędnikiem Pjongjangu Kim Jong Czolem zostało nagle odwołane.

Jednym z tematów tego spotkania miała być organizacja drugiego szczytu przywódców obu krajów. Trump oświadczył w ubiegłym tygodniu, że prawdopodobnie spotka się z Kimem w styczniu lub lutym przyszłego roku, a obecnie rozważane są trzy możliwe lokalizacje tego szczytu.

Pjongjang naciska na złagodzenie międzynarodowych sankcji, które mocno uderzyły w gospodarkę Korei Płn. Waszyngton wyklucza jednak ustępstwa, dopóki nie zostaną podjęte kroki do "całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji" tego kraju.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ cyk/ ap/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Kurs akcji Pure Biologics wzrósł w debiucie na NewConnect o 49,1 proc. do 29,08 zł
11:17 - PAP
Wskaźnik ZEW w Niemczech wzrosł do -17,5 pkt w grudniu
11:17 - ISBnews
Grupa Lotos będzie publikować modelową marżę rafineryjną 5 razy w tygodniu
11:12 - ISBnews
Nowe regulacje UE dot. prospektów zwiększą dostępność GPW dla nowych spółek
10:56 - ISBnews
PKN Orlen uruchomi 2 stacje paliw pod szyldami CPN i Petrochemia Płock
10:54 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Program skupu obligacji państw strefy euro EBC zgodny z prawem UE - TSUE
wto, 10:34 - PAP
Echo Investment ruszył ze sprzedażą 257 mieszkań w Poznaniu
wto, 10:26 - PAP
DZIEŃ NA FX - FI: Złoty w konsolidacji; rentowności krajowych SPW mogą spaść
wto, 10:10 - PAP
Dziewięć osób z dozoru kopalni Centrum usłyszało zarzuty poświadczania nieprawdy w dokumentach
wto, 10:09 - PAP
NIK: sektor bankowy w Polsce jest stabilny
wto, 10:01 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq