pon, 17 gru 2018, 16:48 CET, NY 10:48, Londyn 15:48, Tokio 0:48, WIG20 -0.82%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

06.12.2018, Madrid (PAP/EPA) - Spain's King Felipe VI (C) delivers his speech next to Spanish Queen Letizia (R) and the Speaker of the Parliament's Lower House, Ana Pastor, during a commemorative event on the occasion of the 40th anniversary of the Spanish Constitution at the Parliament's Lower House in Madrid, Spain, 06 December 2018. (fot. Zipi)
Hiszpania: szefowa Kongresu Deputowanych wzywa do reformy konstytucji
PAP - Świat
6 gru 2018, 18:11


6.12.2018, Madryt (PAP) - W czwartek w całej Hiszpanii trwają obchody 40. rocznicy proklamowania konstytucji tego kraju. Podczas uroczystej sesji w Kongresie Deputowanych, jego przewodnicząca Ana Pastor zaproponowała partiom politycznym rozmowy na temat reformy ustawy zasadniczej.

Główne uroczystości związane z upamiętnieniem proklamowania konstytucji z 1978 r. odbywają się w Kongresie Deputowanych, gdzie na uroczystą sesję przybyli m.in. król Filip VI, a także jego ojciec, były hiszpański monarcha Juan Carlos.

Podczas wystąpienia szefowa Kongresu Deputowanych zgodziła się ze słowami Filipa VI, iż obecna konstytucja "jest jednym z tematów, który nie dzieli Hiszpanów", ale zaapelowała o rozpoczęcie rozmów na temat reformy ustawy zasadniczej. Zastrzegła, że proces ten musi zyskać akceptację wszystkich sił reprezentowanych w parlamencie.

Komentatorzy wskazują, że na konsensus w sprawie zmiany konstytucji w Hiszpanii nie ma obecnie szans, gdyż brak m.in. zgody na ustrój w formie monarchii. Wskazują na wypowiedzi lidera lewicowego bloku Podemos Unidos, Pablo Iglesiasa, który w czwartek skrytykował zachowanie deputowanych w Kongresie za owacyjne powitanie tam byłego króla Juana Carlosa.

Zdaniem Iglesiasa były król nie tylko nie zasługuje na aplauz, ale w ogóle sama monarchia w Hiszpanii "nie ma racji bytu". Szef Podemos Unidos, który opowiada się za reformą konstytucji, żąda ogłoszenia republiki.

Podobnego zdania są separatystyczne ugrupowania z Katalonii. W październiku regionalny parlament przyjął rezolucję odrzucającą monarchię jako ustrój polityczny kraju.

Podczas obchodów 40. rocznicy proklamowania konstytucji Hiszpanii w Kongresie Deputowanych w Madrycie zabrakło przedstawicieli parlamentu Kraju Basków. 30 listopada izba tego regionu przyjęła rezolucję określającą obecną ustawę zasadniczą Hiszpanii jako "antydemokratyczną".

Innym incydentem związanym z uroczystościami 40. rocznicy konstytucji Hiszpanii był werbalny atak na ministra spraw zagranicznych Josepa Borrella Fontellesa, do którego doszło w Brukseli. Działacz separatystycznych Ruchów Obrony Republiki (CDR) z Katalonii przerwał wystąpienie szefa hiszpańskiej dyplomacji niecenzuralnymi słowami na temat hiszpańskiej konstytucji. Następnie został siłą wyprowadzony z sali obrad.

"Nadszedł chyba czas, abyśmy zastanowili się nad zreformowaniem tej młodej damy, jaką jest nasza konstytucja. Warto o tym myśleć, słuchać nowych propozycji, ale też zastanawiać się nad celem takiej reformy" - stwierdził Borrell Fontelles.

Z opublikowanego w czwartek sondażu firmy Macroscopia wynika, że choć 91 proc. Hiszpanów uważa konstytucję za "dobrą", to co drugi ankietowany przyznaje równocześnie, że należałoby ją zreformować.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ klm/ mal/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może się osłabić do 4,26; rentowności krajowych SPW stabilne
16:47 - PAP
BOŚ Bank:W tym tyg. posiedzenie FOMC, dane z polskiej gospodarki w centrum uwagi
16:25 - ISBnews
UE i Chiny krytykują Stany Zjednoczone za pogrążenie WTO w kryzysie
16:24 - PAP
Do Ameryki i z powrotem
15:50 - inkantor.pl
Fitch podtrzymał ratingi Warszawy na poziomie AAA(pol), perspektywa stabilna
15:37 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Hiszpański SN odrzucił wniosek rodziny Franco o zablokowanie ekshumacji
pon, 16:40 - PAP
Dożywocie i 25 lat więzienia za zabójstwo niepełnosprawnego studenta ze Świnoujścia
pon, 15:59 - PAP
Gaz-System operatorem przesyłowym gazu do 2068 r.
pon, 15:35 - PAP
Węgierski minister: blokada integracji Ukrainy, dopóki nie zmieni ona polityki
pon, 15:32 - PAP
Agencja dpa: w dwa lata po zamachu w Berlinie polski spedytor czeka na odszkodowanie
pon, 15:23 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq