pon, 17 gru 2018, 9:44 CET, NY 3:44, Londyn 8:44, Tokio 17:44, WIG20 +0.01%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

06.12.2018, Warszawa (PAP) - Podsekretarz stan w MPiT Tadeusz Kościński podczas konferencji prasowej pt. "Praca dla Polski" w siedzibie resortu w Warszawie, 6 bm. Briefing dotyczył podsumowania 3 lat działalności kierownictwa ministerstwa. (fot. Tomasz Gzell)
MPiT: wartość inwestycji od wejścia w życie nowej ustawy o SSE przekracza 2,4 mld zł
PAP - Biznes
6 gru 2018, 13:04


6.12.2018, Warszawa (PAP) - Od wejścia w życie ustawy, według której cała Polska jest specjalną strefą ekonomiczną podpisano 33 umowy z inwestorami, w tym pięć z mikroprzedsiębiorcami; wartość inwestycji to ponad 2,4 mld zł - mówili w czwartek szefowie MPiT Jadwiga Emilewicz i Tadeusz Kościński.

"Wydaliśmy pierwszych pięć zezwoleń strefowych dla mikroprzedsiębiorców - a zatem tych, którzy wcześniej nie mogli korzystać z tego przywileju (inwestowania w SSE -PAP)" - powiedziała dziennikarzom podczas czwartkowej konferencji prasowej minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Szefowa MPiT przypomniała, że pierwszą decyzję na mocy nowej ustawy wydano we wrześniu Toruńskim Zakładom Materiałów Opatrunkowych. "Inwestycja, która dostała wsparcie jest poza terenem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w brzmieniu poprzedniej ustawy" - wyjaśniła.

Jak zaznaczył obecny na konferencji wiceszef MPiT Tadeusz Kościński, wartość inwestycji od wejścia w życie rozporządzeń wykonawczych do nowej ustawy o SSE przekracza 2,4 mld zł. "Podpisano 33 umowy z inwestorami" - poinformował.

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, według której cała Polska stała się specjalną strefą ekonomiczną, weszła w życie 30 czerwca 2018 r., zaś tzw. rozporządzenia strefowe o zasadach udzielania pomocy publicznej, wcielające w życie ustawę, obowiązują od września. Nowa ustawa o SSE umożliwia zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat na terenie całego kraju. Z zachęt mogą korzystać nie tylko duże, ale i mniejsze firmy.

Nowy system wspierania inwestycji m.in. rozszerzył zasięg terytorialny Specjalnych Stref Ekonomicznych z 0,08 proc. obszaru kraju na teren niemal całej Polski. Zróżnicował także kryteria przyznawania pomocy w zależności od jakości inwestycji, sytuacji gospodarczej w regionie i jego strategicznych potrzeb w myśl zasady zrównoważonego rozwoju. Ustawa zastąpiła system zwolnień podatkowych i ulg, działający w 14 specjalnych strefach ekonomicznych - obejmujących obszar 25 tys. ha, czyli 0,08 proc. powierzchni kraju.

Zakłada ona preferencje podatkowe uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy. Premiowane są inwestycje w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne. Prawo przewiduje, że warunki uzyskania pomocy będą uzależnione m.in. od stopy bezrobocia w powiecie i dostosowane do wielkości przedsiębiorcy. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Rynki czekają na prezent od Fed
9:35 - XTB
Glapiński dla "Sieci": Finansowy zamach stanu
9:34 - PAP
DZIEŃ NA FX/FI: Gołębi Fed może wesprzeć PLN, do tego czasu EUR/PLN i USD/PLN pozostaną stabilne
9:15 - PAP
PGE nawiąże współpracę z czterema startupami oferującymi innowacyjne rozwiązania
9:13 - ISBnews
Kredyt Inkaso miało 23,53 mln zł zysku netto w I poł. r.obr. 2018/2019
9:10 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Kaczyński: Jola Szczypińska wzbudzała szacunek postawą pełną dobroci
pon, 9:36 - PAP
Emilewicz: W Nowy Rok wejdziemy ze starymi taryfami cen energii
pon, 8:55 - PAP
Sondaż: 62 proc. Amerykanów uważa, że Trump kłamie ws. Russiagate
pon, 8:53 - PAP
TYDZIEŃ W KRAJU: Inflacja bazowa, dane z rynku pracy, produkcja, sprzedaż, minutki RPP
pon, 8:32 - PAP
Inflacja CPI w grudniu wyniesie 1,3 proc. rdr - MPiT
pon, 8:12 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq