pon, 17 gru 2018, 16:50 CET, NY 10:50, Londyn 15:50, Tokio 0:50, WIG20 -0.84%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Miedwiediew: sankcje wobec Ukrainy na czas nieokreślony
PAP - Świat
6 gru 2018, 13:33


6.12.2018, Moskwa (PAP) - Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział w czwartek, że nie wiadomo obecnie, jak długo Rosja utrzyma sankcje nałożone na firmy i przedstawicieli Ukrainy. Zapewnił, że Rosja nie jest zainteresowana tym, by konfrontacja w postaci sankcji trwała wiecznie.

Mówiąc o sankcjach ekonomicznych wprowadzonych w listopadzie przez Rosję Miedwiediew oświadczył, że nie są one wymierzone w społeczeństwo i gospodarkę Ukrainy, a dotyczą "tych, którzy szkodzą naszemu krajowi". Wskazał, że liczba osób objętych sankcjami może się zmienić.

Zgodnie z decyzją rządu sankcjami objęte zostały 322 osoby fizyczne i 68 osób prawnych z Ukrainy.

Miedwiediew powiedział, że nie wiadomo, jak długo restrykcje będą obowiązywać. Zapowiedział jednak, że jeśli Ukraina będzie utrzymywać swoje ograniczenia, Rosja utrzyma także swoje. Szef rządu oświadczył, że Rosja jest dla Ukrainy największym partnerem handlowym, podczas gdy Ukraina nie jest tak znaczącym partnerem dla Rosji.

Premier, który udzielił dorocznego wywiadu rosyjskim stacjom telewizyjnym, wspomniał także o sankcjach zachodnich. Powtórzył wcześniej wyrażaną przez władze Rosji ocenę, że sankcje są zjawiskiem negatywnym, ale mają dla Rosji pewne skutki pozytywne, np. w postaci rozwoju krajowej produkcji rolnej.

Miedwiediew zapewnił, że plany "dedolaryzacji" rosyjskiej gospodarki nie oznaczają ograniczeń dla obywateli, jednak Rosja - jak tłumaczył - powinna "orientować się na własną walutę" i w niej rozliczać się np. z Indiami i Chinami.

Znaczna część wywiadu dotyczyła spraw wewnętrznych, w tym podniesienia przez rząd wieku emerytalnego. Premier powiedział, że władze zdawały sobie sprawę, że decyzja ta wywoła "negatywne emocje", ale oświadczył, że rząd nie miał innej możliwości.

Po ogłoszeniu w połowie roku zmian emerytalnych w całej Rosji doszło do demonstracji, głównie organizowanych przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej (KPRF). Ten krok rządu znacznie osłabił poparcie dla władz, w tym dla prezydenta Władimira Putina.

Dorocznego wywiadu, podsumowującego działalność rządu w mijającym roku, Miedwiediew udzielił państwowym stacjom telewizyjnym: Rossija 1, Rossija 24 i RT, a także biznesowej stacji RBK i regionalnemu kanałowi z Tomska. W poprzednich latach w wywiadzie z premierem uczestniczyła nie stacja regionalna, a niezależna telewizja Dożd.

Jak co roku, rozmowę moderował wicedyrektor państwowego holdingu medialnego WGTRK Siergiej Brilow. Pod koniec listopada opozycjonista Aleksiej Nawalny ujawnił, iż Brilow, należący do czołówki państwowych dziennikarzy telewizyjnych i przeprowadzający wywiady także z Putinem, posiada paszport brytyjski.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow publicznie bronił Brilowa argumentując, że dziennikarz nie jest urzędnikiem państwowym i zapewniając, że Brilow niejednokrotnie udowodnił, że jest "absolutnym patriotą". Jednak pojawiły się wątpliwości, czy jako obywatel obcego państwa Brilow ma prawo np. zasiadać w radzie społecznej ministerstwa obrony Rosji.

Weteran rosyjskiego dziennikarstwa telewizyjnego Władimir Pozner, który jest obywatelem Rosji, Francji i USA, ocenił, że ze względu na zajmowane stanowisko - wiceszefa telewizji państwowej - Brilow nie powinien łączyć obywatelstwa dwóch państw.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ az/ ap/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może się osłabić do 4,26; rentowności krajowych SPW stabilne
16:47 - PAP
BOŚ Bank:W tym tyg. posiedzenie FOMC, dane z polskiej gospodarki w centrum uwagi
16:25 - ISBnews
UE i Chiny krytykują Stany Zjednoczone za pogrążenie WTO w kryzysie
16:24 - PAP
Do Ameryki i z powrotem
15:50 - inkantor.pl
Fitch podtrzymał ratingi Warszawy na poziomie AAA(pol), perspektywa stabilna
15:37 - ISBnews

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Hiszpański SN odrzucił wniosek rodziny Franco o zablokowanie ekshumacji
pon, 16:40 - PAP
Dożywocie i 25 lat więzienia za zabójstwo niepełnosprawnego studenta ze Świnoujścia
pon, 15:59 - PAP
Gaz-System operatorem przesyłowym gazu do 2068 r.
pon, 15:35 - PAP
Węgierski minister: blokada integracji Ukrainy, dopóki nie zmieni ona polityki
pon, 15:32 - PAP
Agencja dpa: w dwa lata po zamachu w Berlinie polski spedytor czeka na odszkodowanie
pon, 15:23 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq