wto, 11 gru 2018, 4:34 CET, NY 22:34, Londyn 3:34, Tokio 12:34, ^SPX +0.18%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Premier Czech: Milan Kundera zasłużył na czeskie obywatelstwo
PAP - Świat
11 lis 2018, 8:04


11.11.2018, Paryż (PAP/CTK/AFP/PAP) - Premier czeskiego rządu Andrej Babisz spotkał się w sobotę w Paryżu z przebywającym od 1975 r. na emigracji we Francji pisarzem Milanem Kunderą i jego żoną Verą. Podczas kolacji zaproponował przyznanie im czeskiego obywatelstwa i odwiedzenie przez nich Czech.

O swym trwającym niemal trzy godziny spotkaniu z autorem "Żartu" (1967), "Nieznośnej lekkości bytu" (1984) i "Nieśmiertelności" (1990) Andrej Babisz opowiedział dziennikarzom CTK. O rozmowie z unikającymi kontaktów z oficjalną Pragą Państwem Kunderami poinformował też na Facebooku.

"To było świetne spotkanie. Byliśmy nim bardzo podekscytowani" - ocenił premier. Podczas kolacji jednym z tematów rozmowy było odebranie w 1979 r. Milanowi Kunderze i jego żonie obywatelstwa Czechosłowacji, w rezultacie czego, w 1981 r., pisarz przyjął obywatelstwo francuskie.

W ocenie lidera ruchu ANO (Akcja Niezadowolonych Obywateli tę krzywdę należałoby wyrównać. "Nie chcę składać jakichś wiążących deklaracji, ale byłoby miło i na pewno cenne, gdyby przywrócono mu nasze obywatelstwo. Kiedyś posiadał je przecież" - ujawnił Babis. "Nie wiem, jaka jest procedura, ani jakie są warunki" - zastrzegł.

Zgodnie z relacją premiera czeskiego rządu "największy nasz pisarz" i jego małżonka nie skomentowali jego propozycji, ale "można powiedzieć, że jej nie odrzucili". Wstrzemięźliwość mogła być podyktowana "oczywistym poczuciem krzywdy", które dostrzegł w ich reakcji Babisz.

89-letni obecnie pisarz mieszka we Francji i tam po francusku wydaje swe najsłynniejsze książki takie jak "Nieśmiertelność", "Sztuka powieści" czy "Księga śmiechu i zapomnienia". Po wydaniu w 1978 r. tej ostatniej władze Czechosłowacji odebrały mu obywatelstwo.

"Mam zatem życiowy cel" - miała powiedzieć premierowi Babiszowi żona pisarza Vera Hrabankova. Babisz określił ją w swej relacji jako "osobę nader energiczną, która wszystkim zarządza".

W trakcie rozmowy premier zaprosił oboje Państwa Kunderów do złożenia pierwszej od 22 lat oficjalnej wizyty w Pradze.

Milan Kundera - przypomina agencja AFP - żyje w odosobnieniu i odwiedzał swój kraj ojczysty wyłącznie incognito i bez żadnego rozgłosu. (PAP)

ptg/ mars/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
USA - Giełdy na Wall Street kończą małymi wzrostami, w ciągu dnia ostro spadały
pon, 10 gru - PAP
Kernel wypłaci 0,25 USD dywidendy na akcję
pon, 10 gru - PAP
11 grudnia na rynku NC zadebiutuje spółka Pure Biologics SA
pon, 10 gru - GPW
Krupa: Katowice ograniczą emisję CO2 o 40 proc. do 2030 r.
pon, 10 gru - PAP
Kwaśniak: prokuratura jest w głębokim błędzie; jestem spokojny, że sąd oczyści nas z zarzutów
pon, 10 gru - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Irak: minister Beata Kempa odwiedziła ośrodek dla jezydów
pon, 10 gru - PAP
Macron obiecuje pomoc dla najuboższych, ale nie zamierza zmieniać polityki rządu
pon, 10 gru - PAP
Brytyjski rząd odłożył w czasie głosowanie nad umową ws. Brexitu
pon, 10 gru - PAP
Tusk: szczyt ws. Brexitu w czwartek; nie będzie renegocjacji umowy
pon, 10 gru - PAP
Grupa europejskich agencji prasowych podejmuje walkę z "fake newsami"
pon, 10 gru - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq