sob, 15 gru 2018, 2:09 CET, NY 20:09, Londyn 1:09, Tokio 10:09, ^SPX -1.91%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Czechy - Duda dla "LN": musimy współpracować i uczyć się od siebie
PAP - Świat
11 lis 2018, 8:04


11.11.2018, Praga (PAP) - Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu gazecie "Lidove Noviny", opublikowanego w weekendowej edycji. Mówił w nim o współpracy krajów V4, inicjatywie Trójmorza i stosunkach z Czechami, które 2 tygodnie temu obchodziły 100. rocznicę powstania Czechosłowacji.

Autorka wywiadu, publicystka i tłumaczka, b. działaczka opozycji demokratycznej, sygnatariuszka Karty 77, znawczyni i przyjaciółka Polski, Petruszka Szustrova podkreśliła, że Polska wciąż walczy o wyjście z postkomunizmu i o dogonienie zachodniej Europy.

Prezydent Andrzej Duda, który widzi przyszłość we wzmacnianiu współpracy regionalnej, mówił w rozmowie z Szustrovą o historii Polski, przede wszystkim - o procesie odzyskiwania niepodległości przed stu laty. Jako bohaterów tamtych lat i "Ojców Niepodległości" wymienił Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego oraz Romana Dmowskiego.

Wśród zasłużonych dla niepodległości naszego kraju w późniejszych latach wspomniał m.in. o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim oraz Danucie Siedzikównie ps. "Inka". W okresie reżimu komunistycznego, już po 1960 r. o niepodległość walczyli zdaniem prezydenta Dudy: Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i małżeństwo Romaszewskich.

"Oczywiście były także inne osobistości, w ostatnich trzydziestu latach bardziej honorowane - jak Jacek Kuroń czy Adam Michnik; ich nie można w żadnym przypadku pominąć, chociaż byli w trochę innej sytuacji, także z powodów rodzinnych" - ocenił Duda.

Podkreślił znaczenie Lecha Kaczyńskiego na Wybrzeżu końca lat 70. i w "Solidarności" w latach 80. "Udzielał robotnikom porad prawnych, szkolił ich, jak mają się zachowywać w trudnych sytuacjach" - argumentował prezydent RP.

Zapytanyu przez Szustrovą o polityczne podziały w Polsce i w Czechach, a Duda nazwał je "swoistym podatkiem od demokracji".

"Ludzie korzystają z tego, że mogą się spierać i że możemy mieć różne poglądy, że możemy się kłócić, dyskutować. Nawet, jeżeli oznacza to wejście członków komunistycznego establishmentu do nowej klasy rządzącej.

"W chwili, gdy w Polsce powstawała klasa średnia, nie wszyscy na starcie mieli równe warunki. Po trzydziestu latach musimy tę zasadę równych szans, która jest zapisana w Konstytucji, zrealizować" - stwierdził.

Część wywiadu poświęcona jest współpracy regionalnej Grupy Wyszehradzkiej oraz inicjatywie Trójmorza.

Prezydent podkreślił, że współpraca krajów V4 sprawdziła się w kwestii migracji. "Mimo ataków na nasze państwa, obstawaliśmy przy swoim i Europa dzisiaj powtarza nasze propozycje rozwiązań: lepszą ochronę granic, pomoc dla uchodźców, jak najbliżej ich domów, skąd musieli uciekać w związku z zagrożeniem wojną, większe wsparcie dla obozów uchodźców, mądrzejsza polityka azylowa" - podkreślił Duda.

Prezydent oświadczył, że Polska chciałby mieć jak najlepsze stosunki z Rosją, ale trudno je budować, jeżeli miałyby to oznaczać zaakceptowanie faktu, ze Rosja narusza zasady prawa międzynarodowego. "Chcemy prowadzić dialog i prowadzimy go na poziomie, jaki jest możliwy w obecnych warunkach. Muszę dodać, że cieniem na naszych stosunkach kładzie się kwestia katastrofy lotniczej rządowego samolotu w Smoleńsku w 2010 r., gdy zginął polski prezydent" - powiedział.

Podkreślił, że inicjatywa Trójmorza dotyczy współpracy w dziedzinie infrastruktury, budowy nowych połączeń drogowych, kolejowych, ale także gazowych między Północą a Południem Europy.

Jednym z elementów tej inicjatywy Trójmorza jest projekt budowy kanału Dunaj-Odra-Łaba, który wspiera prezydent Czech Milosz Zeman.

"Mam nadzieję, że dzięki obecnemu rządowi czeskiemu powstanie połączenie wodne Łaby z Odrą i Dunajem" - powiedział Duda. Gazeta przypomniała, że zainteresowanie Polski inwestycją potwierdził niedawno minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ mars/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
USA - Duże spadki na Wall Street
pią, 14 gru - PAP
Sławomir Potapowicz (Nowoczesna) nowym członkiem komisji weryfikacyjnej
pią, 14 gru - PAP
Po kapitał do USA
pią, 14 gru - PWC
Mazowieckie - W weekend skrócona trasa części pociągów linii S1 w kierunku Otwocka
pią, 14 gru - PAP
Sejm zakończył drugie czytanie projektu budżetu na 2019 r.
pią, 14 gru - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Sejm nie poparł wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Morawieckiego
pią, 14 gru - PAP
Premier Morawiecki: nasze reformy będą kontynuowane
pią, 14 gru - PAP
Węgry: opozycja apeluje o kontynuowanie demonstracji
pią, 14 gru - PAP
Schetyna: odwołanie złego rządu to nasz obowiązek
pią, 14 gru - PAP
PZU i Atlantic Council zawarły partnerstwo strategiczne
pią, 14 gru - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq