pią, 14 gru 2018, 19:23 CET, NY 13:23, Londyn 18:23, Tokio 3:23, ^SPX -1.46%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

10.11.2018, Kraków (PAP) - Płomień niepodległości zapalony, 10 bm, na Kopcu Kościuszki w Krakowie w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. (fot. Jan Graczyński)
Prezydent: wspólne świętowanie będzie służyć budowaniu jedności
PAP - Kraj
10 lis 2018, 18:59


10.11.2018, Kraków (PAP) - Wspólne świętowanie rocznicy odrodzenia wolnej Polski będzie służyć budowaniu jedności i umacniać dumę z naszej narodowej przeszłości - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas sobotnich obchodów Święta Niepodległości w Krakowie.

Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście, odczytanym podczas sobotnich obchodów Święta Niepodległości, jest to święto, podczas którego "wspominamy męstwo i zasługi wszystkich walczących o granice i miejsce Rzeczypospolitej w Europie i świecie, w tym żołnierzy Legionów Polskich, którzy w Krakowie rozpoczęli swój szlak bojowy".

List prezydenta odczytano podczas inauguracji objętego prezydenckim patronatem projektu "Płomień Niepodległości", w ramach którego na Kopcu Kościuszki zapalony został "płomień pamięci" - dwie pochodnie gazowe oznaczone godłami narodowymi, które płonąć będą do końca roku.

Prezydent wyraził również przekonanie, że "wspólne świętowanie rocznicy odrodzenia wolnej Polski, będzie służyć budowaniu jedności i umacniać dumę z naszej narodowej przeszłości".

Listy do uczestników uroczystości skierowali także związani z Małopolską wicepremier Beata Szydło oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak podkreśliła Szydło, instalacja "Płomień Niepodległości", "to piękny sposób na uczczenie ofiary, jaką na ołtarzu naszego kraju złożyli polscy żołnierze, walczący o suwerenność".

"W istocie to taki żar miłości do utraconej ojczyzny, który mimo 123 lat zaborów nie zgasł w sercach Polaków, pozwolił nas przetrwać jako narodowi" - napisała Szydło w liście, odczytanym przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika. "On także był siłą, która nakazywała chwycić za broń i krwią poległych wyznaczać granice naszego kraju. Bo +wolność krzyżami się mierzy+. (...) Składam dziś hołd polskiej ziemi i jej synom, którym zawdzięczamy naszą wolność" - podkreśliła.

Z kolei Adamczyk zwrócił uwagę, że "własne, suwerenne państwo było zawsze dla narodu polskiego najwyższą wartością". "Losy odzyskania niepodległości przed stu laty, to nie tylko krwawe powstania i zrywy niepodległościowe, ale także codzienny wysiłek rodaków zamieszkałych na terenach I Rzeczypospolitej i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości i rozwijania rodzimej kultury" - podkreślił.

Jak dodał minister infrastruktury, "dzisiaj jesteśmy im za ten trud i przekazane dziedzictwo niezwykle wdzięczni". "Kontynuując ich dzieło sprzed stu lat, każdego dnia podejmujemy starania, aby tworzyć silne, nowoczesne i dostatnie państwo" - dodał.

Rozpalenie płomienia na Kopcu Kościuszki poprzedziło m.in. złożenie wieńców pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Następnie, podczas symbolicznego uruchomienia instalacji rozbłysnął "płomień pamięci" - dwie pochodnie gazowe oznaczone godłami narodowymi, które płonąć będą do końca roku. Wydarzenie koncert pieśni patriotycznych "Od marzeń do niepodległości".

W weekend w całym kraju trwają uroczystości obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Krakowie zaplanowano m.in. 70. Krakowską Lekcję Śpiewania najważniejszych polskich pieśni oraz odegranie hymnu państwowego z wieży Bazyliki Mariackiej i wspólne odśpiewanie go w ramach akcji "Niepodległa do hymnu!".(PAP)

autor: Nadia Senkowska

nak/ agz/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Ten rok zamknie się deficytem na poziomie ok. 0,5 proc. PKB - Czerwińska
19:05 - PAP
Senat poprał ustawę dot. opodatkowania bonów
18:59 - PAP
Danks zaprasza do sprzedaży akcji spółki po 0,7 zł za papier
18:44 - PAP
Polska poparła utworzenie budżetu dla strefy euro w ramach wieloletniego budżetu UE
18:34 - PAP
Senat za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok
18:31 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Tusk i Juncker wykluczają renegocjację umowy rozwodowej Wielkiej Brytanii z UE
pią, 18:55 - PAP
Ziobro ws. wyroku z Koszalina: będziemy domagać się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla mężczyzny
pią, 18:51 - PAP
Młody włoski dziennikarz czwartą śmiertelną ofiarą zamachu w Strasburgu
pią, 18:29 - PAP
KNF zatwierdziła prospekt obligacji Pragma Faktoring
pią, 18:28 - PAP
Premier poparł instrument finansowy dla strefy euro; zadowolony z podejścia UE do Rosji
pią, 18:26 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq