pią, 14 gru 2018, 19:21 CET, NY 13:21, Londyn 18:21, Tokio 3:21, ^SPX -1.44%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

10.11.2018, Ankara (PAP/EPA) - Turkish President Recep Tayyip Erdogan visit the Mausoleum of Mustafa Kemal Ataturk, during a ceremony marking the 80th death anniversary of Mustafa Kemal Ataturk at the mausoleum dedidacted to his memory in Ankara, Turkey, 10 November 2018. Mustafa Kemal Ataturk, founder of modern Turkey, served as its first President from 1923 to his death on 10 November 1938 during which time Turkey was built into a modern and secular nation state. (fot. Str)
Erdogan: przekazaliśmy innym państwom taśmy ws. Chaszodżdżiego
PAP - Świat
10 lis 2018, 17:21


10.11.2018, Ankara (PAP/Reuters) - Turcja przekazała Arabii Saudyjskiej, Stanom Zjednoczonym, Niemcom, Francji i Wielkiej Brytanii nagrania dotyczące zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - poinformował w sobotę turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Tureckie źródła podawały wcześniej, że władze są w posiadaniu nagrania dźwiękowego, które ma dokumentować morderstwo.

Chaszodżdżi współpracował z amerykańskim dziennikiem "Washington Post", krytykując w swych komentarzach saudyjski rząd i następcę tronu, księcia Muhammada ibn Salmana, którego uznaje się za faktycznego władcę kraju. 59-letni dziennikarz znikł bez śladu po wejściu 2 października do saudyjskiego konsulatu w Stambule w celu odebrania dokumentów potrzebnych mu do zawarcia ślubu.

Władze saudyjskie twierdziły początkowo, że Chaszodżdżi opuścił konsulat. Potem wystąpiły z wersją, iż zmarł w rezultacie niezaplanowanych działań, podjętych bez zgody czynników oficjalnych. Saudyjski prokurator generalny Saud al-Modżeb prezentuje obecnie tezę o zabójstwie z premedytacją.

"Przekazaliśmy taśmy. Przekazaliśmy je Arabii Saudyjskiej, USA, Niemcom, Francuzom i Brytyjczykom, im wszystkim. Słyszeli oni wszystkie nagrane na nich rozmowy. Oni wiedzą" - powiedział Erdogan przed odlotem do Francji na obchody zakończenia pierwszej wojny światowej. Wezwał jednocześnie stronę saudyjską, by ujawniła, kto był konkretnie mordercą w 15-osobowej grupie mężczyzn, która przybyła do Turcji kilka dni przed zniknięciem Chaszodżdżiego i bawiła przez pewien czas w konsulacie.

"Nie ma potrzeby zamącania tej kwestii, oni z pewnością wiedzą, że zabójca lub zabójcy są wśród tych 15 ludzi. Rząd Arabii Saudyjskiej może to ujawnić, skłaniając tych 15 ludzi do zeznań" - zaznaczył prezydent Turcji. Zarzucił jednocześnie Modżebowi, który rozmawiał w Stambule z tureckim prokuratorem generalnym i dokonał oględzin konsulatu, że odmawia współpracy w śledztwie, by je w ten sposób przeciągać.

Jak informuje cytowane przez Reutera francuskie źródło oficjalne, na sobotnim spotkaniu w Paryżu prezydenci Emmanuel Macron i Donald Trump zgodzili się, że Arabia Saudyjska powinna w pełni wyświetlić okoliczności zamordowania Chaszodżdżiego. (PAP)

dmi/ kar/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Ten rok zamknie się deficytem na poziomie ok. 0,5 proc. PKB - Czerwińska
19:05 - PAP
Senat poprał ustawę dot. opodatkowania bonów
18:59 - PAP
Danks zaprasza do sprzedaży akcji spółki po 0,7 zł za papier
18:44 - PAP
Polska poparła utworzenie budżetu dla strefy euro w ramach wieloletniego budżetu UE
18:34 - PAP
Senat za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok
18:31 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Tusk i Juncker wykluczają renegocjację umowy rozwodowej Wielkiej Brytanii z UE
pią, 18:55 - PAP
Ziobro ws. wyroku z Koszalina: będziemy domagać się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla mężczyzny
pią, 18:51 - PAP
Młody włoski dziennikarz czwartą śmiertelną ofiarą zamachu w Strasburgu
pią, 18:29 - PAP
KNF zatwierdziła prospekt obligacji Pragma Faktoring
pią, 18:28 - PAP
Premier poparł instrument finansowy dla strefy euro; zadowolony z podejścia UE do Rosji
pią, 18:26 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq