sob, 15 gru 2018, 2:09 CET, NY 20:09, Londyn 1:09, Tokio 10:09, ^SPX -1.91%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
PKP PLK szukają firmy, która zbuduje system sterowania dla części Rail Baltica
PAP - Biznes
10 lis 2018, 16:08


10.11.2018, Białystok (PAP) - PKP Polskie Linie Kolejowe SA szukają w przetargu firmy, która zaprojektuje i zbuduje nowoczesny system sterowania na odcinku Warszawa Rembertów-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica. Przetargowe oferty zostaną otwarte 22 listopada.

Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK wyjaśnił PAP, że system ERTMS/ETCS, który powstanie, pozwoli na sprawniejsze i bardziej bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego, ale też "ułatwi obsługę pociągów pasażerskich i towarowych oraz ruch aglomeracyjny".

"Wprowadzenie systemu pozwoli pociągom poruszającym się po europejskich liniach kolejowych, na swobodne przekraczanie granic, bez konieczności wymiany urządzeń lub lokomotyw" - poinformował Jakubowski.

Wyjaśnił także, że system ERTMS opiera się na dedykowanym kolei systemie łączności bezprzewodowej GSM-R oraz na nowoczesnych technologiach z branży IT. "Składa się z dwóch elementów: Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (European Train Control System, ETCS) i systemu łączności GSM-R (GSM-Railways) " - powiedział.

System ETCS służy przesyłaniu informacji o tym, co się dzieje na danej trasie do lokomotywy pociągu, która jest wyposażona w system łączności GSM-R. "Informacje, wraz z danymi o warunkach przejazdu, dopuszczalnej prędkości i położeniu innych pociągów, trafiają na pulpit maszynisty. Kierujący pociągami mają wszystkie szczegóły niezbędne do bezpiecznego prowadzenia składu" - wyjaśnił Jakubowski. Dodał, że system pozwala także na "kontrolę" pracy maszynisty i gdyby np. doszło do zignorowania ostrzeżeń, może automatycznie dostosować prędkość do panujących warunków.

System sterowania ma powstać w ramach dwóch projektów dotyczących modernizacji Rail Baltica, które są dofinansowane z UE w ramach instrumentu CEF I (Connecting Europe Facility - Łącząc Europę) i CEF II. Chodzi o odcinek: Sadowne-Czyżew i inne prace na odcinku Warszawa Rembertów-Sadowne oraz odcinek Czyżew-Białystok.

W PKP PLK trwa analiza ofert w przetargu na wykonanie prac budowlanych na odcinku Czyżew-Białystok. Oferty otwarto w październiku. Karol Jakubowski poinformował, że sprawdzane jest, czy oferty te spełniają warunki postępowania przetargowego. Jak podawały wcześniej PAP PKP PLK, wpłynęły dwie oferty, a proponowane przez podmioty oferty mają wartość od ponad 1,7 mld zł brutto do ponad 1,8 mld zł brutto. PKP PLK informowały wcześniej, że na realizację tej inwestycji zaplanowano 1 mld 275,8 mln zł brutto.

Międzynarodowa trasa kolejowa E75 Rail Baltica to największa inwestycja kolejowa, która będzie realizowana w Podlaskiem. Wcześniej prace objęły mazowieckie odcinki tej linii. Rail Baltica to transeuropejski korytarz transportowy łączący kraje nadbałtyckie z Polską i innymi krajami UE. W Polsce ten szlak to 341 km od Warszawy przez Białystok, Ełk do granicy z Litwą w Trakiszkach.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ pat/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
USA - Duże spadki na Wall Street
pią, 14 gru - PAP
Sławomir Potapowicz (Nowoczesna) nowym członkiem komisji weryfikacyjnej
pią, 14 gru - PAP
Po kapitał do USA
pią, 14 gru - PWC
Mazowieckie - W weekend skrócona trasa części pociągów linii S1 w kierunku Otwocka
pią, 14 gru - PAP
Sejm zakończył drugie czytanie projektu budżetu na 2019 r.
pią, 14 gru - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Sejm nie poparł wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Morawieckiego
pią, 14 gru - PAP
Premier Morawiecki: nasze reformy będą kontynuowane
pią, 14 gru - PAP
Węgry: opozycja apeluje o kontynuowanie demonstracji
pią, 14 gru - PAP
Schetyna: odwołanie złego rządu to nasz obowiązek
pią, 14 gru - PAP
PZU i Atlantic Council zawarły partnerstwo strategiczne
pią, 14 gru - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq