pią, 14 gru 2018, 19:22 CET, NY 13:22, Londyn 18:22, Tokio 3:22, ^SPX -1.42%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA

10.11.2018, Gdańsk (PAP) - Otwarcie Mostu im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski w gdańskim Sobieszewie, 10 bm. Budowa przeprawy kosztowała prawie 60 mln zł. Most zwodzony jest częścią drogi wojewódzkiej nr 501, ma długość 173 metrów, a ze skrzydłami - 181,5 m. Czas otwierania obu przęseł wynosi 150 sekund. Nowy most łączący Wyspę Sobieszewską ze stałym lądem zastąpi działający od 1973 roku most pontonowy. (fot. Adam Warżawa)
Gdańsk - Oddano do użytku zwodzony most na Wyspę Sobieszewską
PAP - Biznes
10 lis 2018, 15:29


10.11.2018, Gdańsk (PAP) - W sobotę oddano do użytku nowy - zwodzony most nad Martwą Wisłą łączący gdańską Wyspę Sobieszewską z pozostałą częścią miasta. Liczący 173 metry długości Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski zastąpił starą wysłużoną przeprawę pontonową.

Wyspa Sobieszewska to jedna z dzielnic Gdańska, oddalona od centrum miasta o 15 km. Od strony zachodniej otoczona jest wodami Wisły Śmiałej, od południa - Wisły Martwej, od wschodu Wisły, a od południa - Zatoki Gdańskiej. Połączenie z pozostałą częścią miasta od 1973 r. zapewniał jej most pontonowy, na którym obowiązywało ograniczenie prędkości do 20 km/h, był on też często zamykany (głównie z powodu podwyższonego lub obniżonego poziomu wody) i stanowił dużą przeszkodę dla żeglarzy.

Przed kilkoma laty miasto postanowiło zastąpić wysłużoną przeprawę nowym zwodzonym mostem. Prace nad jego budową rozpoczęły się w styczniu 2017 r. W piątek Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gdańsku podpisał pozwolenie na użytkowanie nowego mostu i w sobotę odbyło się otwarcie przeprawy nazwanej Mostem 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. W uroczystości wzięły udział setki gdańszczan, głównie mieszkańców Wyspy.

Obecny na otwarciu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział dziennikarzom, że most będzie "kolejnym impulsem rozwoju Wyspy Sobieszewskiej". "Ale też jest to most ekologiczny, bo jeżeli przejeżdżamy rytmicznie, to mniej zanieczyszczamy środowisko naturalne. No i wreszcie jest on dobry dla żeglarzy, którzy tutaj po Wiśle żeglują" - powiedział Adamowicz dodając, że przeprawa będzie też z pewnością "dużą atrakcją architektoniczną dla mieszkańców i dla turystów przyjeżdżających coraz częściej na Wyspę Sobieszewską.

Wojewoda Dariusz Drelich podkreślił z kolei, że "chyba wszyscy - mieszkańcy i turyści mieli już dosyć problemów związanych z mostem pontonowym", bo wystarczyło, "że cokolwiek się na nim zepsuło i przeprawa była nieczynna". Dodał, że nowy most poprawi też bezpieczeństwo. "Szczególnie w sezonie turystycznym most pontonowy był wąskim gardłem jeżeli chodzi o przyjazd karetek czy straży pożarnej" - dodał podkreślając, że nowa przeprawa "umożliwi przeprowadzenie szybkich akcji ratowniczych".

Most na Wyspę Sobieszewską budowało polsko-czeskie konsorcjum firm: Metrostav a.s. (lider) oraz Vistal Gdynia S.A. i Vistal Infrastructure sp. z o.o. z Gdyni (partnerzy). Inwestorem przedsięwzięcia było miasto Gdańsk. Według pierwotnych planów przeprawa miała zostać oddana do użytku w I kwartale 2018 r. Kłopoty finansowe jednego z wykonawców, firmy Vistal Gdynia, opóźniły jednak budowę.

Nowy most zwodzony nad Martwą Wisłą ma 173 metry długości. Czas otwierania przeprawy to około 150 sekund. Sterowanie mostem odbywa się z pulpitu znajdującego się w nowym budynku technicznym obsługi mostu. Dla sterowania przęsłami powstało specjalne oprogramowanie. Umożliwi ono bezpośredni nadzór nad podnoszeniem i opuszczaniem klap przęsła w trakcie otwierania i zamykania mostu.

W razie awarii w dostawie prądu, energię elektryczną niezbędną do uruchomienia mostu zapewni awaryjny agregat prądotwórczy zlokalizowany obok budynku technicznego obsługi mostu. Przy zamknięciu przęseł pod zamkniętym mostem przepływać będą mogły statki mierzącego do 5 metrów, ale co ważne uzależnione to będzie także od poziomu wody.

Koszt inwestycji to ponad 59 mln zł. Część kosztów -­ 27,59 mln zł - pokryło Ministerstwo Infrastruktury, z czego w 2016 r. prawie 16,6 mln, a w 2017 r. 10,99 mln.

Wyspa Sobieszewska znana jest nie tylko z nadbałtyckich plaż, wydm, przymorskich jezior, ale też licznych siedlisk ptaków. Na wyspie znajdują się dwa rezerwaty ptaków: Ptasi Raj na Górkach Wschodnich oraz Mewia Łacha w Świbnie.(PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ agz/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
Vistal Gdynia SA
VTL1.13+0.03 (+2.73%)17:00
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Ten rok zamknie się deficytem na poziomie ok. 0,5 proc. PKB - Czerwińska
19:05 - PAP
Senat poprał ustawę dot. opodatkowania bonów
18:59 - PAP
Danks zaprasza do sprzedaży akcji spółki po 0,7 zł za papier
18:44 - PAP
Polska poparła utworzenie budżetu dla strefy euro w ramach wieloletniego budżetu UE
18:34 - PAP
Senat za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok
18:31 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Tusk i Juncker wykluczają renegocjację umowy rozwodowej Wielkiej Brytanii z UE
pią, 18:55 - PAP
Ziobro ws. wyroku z Koszalina: będziemy domagać się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla mężczyzny
pią, 18:51 - PAP
Młody włoski dziennikarz czwartą śmiertelną ofiarą zamachu w Strasburgu
pią, 18:29 - PAP
KNF zatwierdziła prospekt obligacji Pragma Faktoring
pią, 18:28 - PAP
Premier poparł instrument finansowy dla strefy euro; zadowolony z podejścia UE do Rosji
pią, 18:26 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq