pią, 14 gru 2018, 19:23 CET, NY 13:23, Londyn 18:23, Tokio 3:23, ^SPX -1.46%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Książę Karol zapowiada, że jako król ograniczy zaangażowanie publiczne
PAP - Świat
10 lis 2018, 12:30


10.11.2018, Londyn (PAP) - Książę Walii Karol zapowiedział, że po ewentualnym objęciu tronu ograniczy zaangażowanie w sprawy bieżące. Jak zaznaczył w wywiadzie dla BBC, "nie jest głupi" i rozumie różnice między pozycją następcy tronu i króla.

Książę Karol skończy w najbliższą środę 70 lat. Z tej okazji telewizja publiczna BBC wyemitowała specjalny film dokumentalny pokazujący kulisy jego codziennej pracy. Kamery stacji towarzyszyły mu przez rok, próbując lepiej poznać przyszłego króla.

Pytany o swoje zaangażowanie społeczne - m.in. rzecznictwo na rzecz kształcenia architektów, przeciwdziałania zmianom klimatu i ochrony zwierząt - syn królowej Elżbiety II podkreślił, że w brytyjskiej konstytucji "jest tylko miejsce dla jednego suwerena, nie dwóch", więc jako książę Walii może cieszyć się ograniczającym wprawdzie jego działania, ale luźniejszym protokołem.

"Należy robić to, co wydaje się odpowiednie. Nic nie jest zapisane i to sprawia, że to jest interesujące, pozostaje pewnym wyzwaniem i jest oczywiście dość skomplikowane" - tłumaczył.

Komentując pojawiające się regularnie spekulacje, że być może zechce kontynuować ten styl pełnienia funkcji nawet po objęciu tronu po śmierci matki, Karol zapewnił, że to "nonsens". Podkreślił, że będzie musiał się wpisać "w parametry konstytucyjne" nowej roli.

Jednocześnie odrzucił zarzuty, że przez swoje działania wielokrotnie angażował się w sprawy wychodzące poza zwyczajowy zakres kompetencji członków rodziny królewskiej. Jak tłumaczył, traktuje swoje interwencje jako "motywujące", wskazując m.in. na troskę o warunki życia i szanse rozwojowe młodych ludzi z trudnych środowisk.

W 2015 roku brytyjski Sąd Najwyższy zdecydował m.in. o ujawnieniu prowadzonej na przestrzeni lat korespondencji księcia Karola z urzędującymi ministrami rządu w Londynie, w których zwracał im uwagę na kwestie bliskie jego sercu. Część komentatorów krytykowało go za taką działalność, wskazując na konieczność neutralności politycznej rodziny królewskiej, ale następca tronu argumentował - uzyskując poparcie większości opinii publicznej - że jego sugestie nie miały charakteru partyjnego.

Kwestia publicznego zaangażowania księcia Walii była wielokrotnie podnoszona w kulturze, m.in. w sztuce teatralnej Mike'a Bartletta "Król Karol III", w której po objęciu urzędu obecny następca tronu wywołuje rządowy skandal dotyczący wolności mediów i jest zmuszony do abdykacji. W 2017 roku telewizja publiczna BBC wyemitowała adaptację telewizyjną sztuki, która pierwotnie była wystawiana w Teatrze Almeida.

92-letnia królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii - zasiada na tronie przez ponad 66 lat. W efekcie książę Karol jest następcą tronu, który najdłużej w historii rodziny królewskiej czeka na koronę.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ mobr/ kar/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Ten rok zamknie się deficytem na poziomie ok. 0,5 proc. PKB - Czerwińska
19:05 - PAP
Senat poprał ustawę dot. opodatkowania bonów
18:59 - PAP
Danks zaprasza do sprzedaży akcji spółki po 0,7 zł za papier
18:44 - PAP
Polska poparła utworzenie budżetu dla strefy euro w ramach wieloletniego budżetu UE
18:34 - PAP
Senat za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok
18:31 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Tusk i Juncker wykluczają renegocjację umowy rozwodowej Wielkiej Brytanii z UE
pią, 18:55 - PAP
Ziobro ws. wyroku z Koszalina: będziemy domagać się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla mężczyzny
pią, 18:51 - PAP
Młody włoski dziennikarz czwartą śmiertelną ofiarą zamachu w Strasburgu
pią, 18:29 - PAP
KNF zatwierdziła prospekt obligacji Pragma Faktoring
pią, 18:28 - PAP
Premier poparł instrument finansowy dla strefy euro; zadowolony z podejścia UE do Rosji
pią, 18:26 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq