pią, 14 gru 2018, 19:22 CET, NY 13:22, Londyn 18:22, Tokio 3:22, ^SPX -1.45%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Mit nadzwyczajnego sukcesu ekonomicznego
PWC - Biznes
9 lis 2018, 22:25


Z pewnością wydarzeniem minionego tygodnia w USA były wybory do Kongresu. Ich wynik trudno uznać za niespodziankę, ponieważ od mniej więcej roku przewidywano sukces Demokratów w odzyskiwaniu większości w Izbie Reprezentantów i małe prawdopodobieństwo, aby ta sztuka udała się im w odniesieniu do Senatu. Tak, jak w wypadku polskich wyborów samorządowych obie strony ogłosiły sukces. Jednak i w jednym, i w drugim wypadku implikacje wyborów mogą okazać się naprawdę poważne. Oczywiście przy zachowaniu odpowiednich proporcji.

Demokraci raczej nie wykorzystali 2 minionych lat - po dotkliwej porażce w wyborach prezydenckich i parlamentarnych - na wyłonienie nowego charyzmatycznego przywództwa. Nie udało się również sformułowanie atrakcyjnego programu politycznego zdolnego trafić do szerokich rzesz wyborców, którym z najróżniejszych powodów nie po drodze z wizją Ameryki proponowaną przez Donalda Trumpa. W takiej sytuacji strategią Demokratów będzie zapewne głównie szukanie słabości u politycznych przeciwników, a nie forsowanie swoich rozwiązań legislacyjnych. Teraz, korzystając z przewodniczenia wielu istotnym komisjom w Kongresie, mogą blokować inicjatywy prawne i gospodarcze rządu, aby jak najmocniej zachwiać kreowanym przez Trumpa wizerunkiem samego siebie jako twardego i zwycięskiego gracza politycznego. Prawdopodobnie ten uszczerbek w zakresie władztwa w sprawach wewnętrznych prezydent będzie chciał sobie jakoś zrekompensować. A to z kolei zagraża kolejnym zaostrzeniem kursu administracji waszyngtońskiej w polityce zagranicznej, ponieważ tu prerogatywy Kongresu są znacznie mniejsze niż w stosunkach wewnętrznych.

Donald Trump usilnie próbował wspomóc republikańskich kandydatów na kongresmenów powtarzając, że za jego prezydentury amerykańska gospodarka przeżywa okres prosperity w takiej skali, jakiej jeszcze nigdy nie doświadczyła. Okazuje się, że i tu mija się z prawdą. I to zdecydowanie. Jeśli tylko porównamy 4 parametry istotne dla pomiaru wielkości rozkwitu gospodarki, to okazuje się, że w okresie pierwszych 2 lat prezydentury zawsze było co najmniej dwóch prezydentów z lepszym wynikiem. Jeśli chodzi tempo o wzrostu PKB to od Trumpa lepsze wyniki miał Carter, Kennedy, Clinton i Ford. Z kolei pod względem procentowego wzrostu miejsc pracy obecny gospodarz Białego Domu ustępuje znów Carterowi, Clintonowi i Kennedy’emu. Pod względem procentowego wzrostu liczby miejsc pracy Amerykanie najlepiej wspominają początki prezydentury Kennedy’ego, Nixona, Cartera, Forda, a dopiero na 5. miejscu Donalda Trumpa. Najlepiej wygląda obecny prezydent pod względem siły hossy na Wall Street - mierzonej wzrostem indeksu S&P500 (^SPX, 2612.26 -1.44%, News) - w okresie pierwszych dwóch lat swoich rządów. Tu lepszym wynikiem może poszczycić się tylko Obama i Ford.

Tak, czy inaczej, obecnej prosperity do miana wyjątkowej naprawdę daleko. A zapowiada się, że będzie jeszcze ciężej. Zwłaszcza po szczycie cyklu koniunkturalnego. A w dodatku z tak podzielonym Kongresem i społeczeństwem amerykańskim. I rzeczywiście być może do zmiany władzy za 2 lata nie potrzeba Demokratom żadnego wizjonera, czy charyzmatycznego lidera, a jedynie konsekwentne utrudnianie politycznego życia Donaldowi Trumpowi i wykorzystywanie jego rozlicznych wpadek. Tylko, czy to może w jakikolwiek sposób napawać optymizmem inwestorów?

(Alfred Adamiec - Private Wealth Consulting)

  RSS  
REKLAMA
AQ
ON | OFF
Kwotowania
S&P 500 - U.S.
^SPX2612.26-38.28 (-1.44%)19:22

Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Ten rok zamknie się deficytem na poziomie ok. 0,5 proc. PKB - Czerwińska
19:05 - PAP
Senat poprał ustawę dot. opodatkowania bonów
18:59 - PAP
Danks zaprasza do sprzedaży akcji spółki po 0,7 zł za papier
18:44 - PAP
Polska poparła utworzenie budżetu dla strefy euro w ramach wieloletniego budżetu UE
18:34 - PAP
Senat za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok
18:31 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PWC
ECB w roli głównej
czw, 13 gru - PWC
Solidne ocieplenie na GPW
śro, 12 gru - PWC
GPW została daleko w tyle
wto, 11 gru - PWC
Wszystkiemu winne "algo" - strategie?
pią, 7 gru - PWC
Sądne dni na ropie naftowej
czw, 6 gru - PWC

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq