sob, 15 gru 2018, 2:10 CET, NY 20:10, Londyn 1:10, Tokio 10:10, ^SPX -1.91%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji Konwencji RE o koprodukcji filmowej
PAP - Biznes
9 lis 2018, 18:51


9.11.2018, Warszawa (PAP) - Prezydent podpisał w piątek ustawę o ratyfikacji poprawionej Konwencji Rady Europy o koprodukcji filmowej. Zmiana konwencji ma ułatwić polskim twórcom udział w międzynarodowych koprodukcjach, wpływając korzystnie na rozwój polskiego sektora filmowego.

Konwencja Rady Europy o koprodukcji filmowej, sporządzona w Rotterdamie 30 stycznia 2017 r., zastępuje Europejską Konwencję o koprodukcji filmowej, sporządzoną w Strasburgu, 2 października 1992 r., którą Polska ratyfikowała w 2002 r.

"Po ponad dwudziestu latach funkcjonowania Konwencji z 1992 r. pojawiła się jednak potrzeba zmodyfikowania dotychczasowych regulacji, przede wszystkim ze względu na dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii, a także ekonomiczne i finansowe zmiany, jakie zaszły w sektorze audiowizualnym, w tym pogłębiające się różnice w systemach finansowania produkcji w krajach europejskich" - podkreśla w informacji o ustawie Kancelaria Prezydenta.

W poprawionej Konwencji - jak podała kancelaria - zachowana została większość dotychczasowych rozwiązań z 1992 r., w tym zasada traktowania utworów kinematograficznych zrealizowanych w wielostronnej koprodukcji filmowej, spełniających określone kryteria, na równi z produkcjami krajowymi.

"Kluczowa zmiana polega na poszerzeniu zakresu stosowania Konwencji, wynikającego z potrzeby uwzględnienia faktu coraz częstszego włączania w koprodukcje filmowe producentów z państw niebędących członkami Rady Europy. Celem poprawionej Konwencji jest zatem +promowanie rozwoju międzynarodowej koprodukcji filmowej+, a nie, jak dotychczas, jedynie +europejskiej koprodukcji filmowej+" - czytamy w przesłanej PAP informacji KPRP.

Kancelaria dodała też, że do najważniejszych zmian należy obniżenie wymogów dotyczących minimalnego udziału w koprodukcji utworu audiowizualnego, jakie należy spełnić, aby móc korzystać z postanowień Konwencji. Przyjęto wkład 5 proc. zamiast 10 proc. całkowitych kosztów produkcji filmu przy koprodukcjach wielostronnych; przy dwustronnych koprodukcjach zaś wkład 10 proc. zamiast 20 proc. całkowitych kosztów produkcji filmu.

"Rozwiązanie to jest korzystne dla podmiotów o mniejszym potencjale ekonomicznym i powinno ułatwić dostęp do wsparcia udzielanego na podstawie poprawionej Konwencji producentom z mniejszych i średnich państw europejskich. Związanie Rzeczypospolitej Polskiej poprawioną Konwencją powinno zatem ułatwić polskim twórcom udział w międzynarodowych koprodukcjach, wpływając korzystnie na rozwój polskiego sektora filmowego" - podała Kancelaria Prezydenta.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

nno/aszw/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
USA - Duże spadki na Wall Street
pią, 14 gru - PAP
Sławomir Potapowicz (Nowoczesna) nowym członkiem komisji weryfikacyjnej
pią, 14 gru - PAP
Po kapitał do USA
pią, 14 gru - PWC
Mazowieckie - W weekend skrócona trasa części pociągów linii S1 w kierunku Otwocka
pią, 14 gru - PAP
Sejm zakończył drugie czytanie projektu budżetu na 2019 r.
pią, 14 gru - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Sejm nie poparł wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Morawieckiego
pią, 14 gru - PAP
Premier Morawiecki: nasze reformy będą kontynuowane
pią, 14 gru - PAP
Węgry: opozycja apeluje o kontynuowanie demonstracji
pią, 14 gru - PAP
Schetyna: odwołanie złego rządu to nasz obowiązek
pią, 14 gru - PAP
PZU i Atlantic Council zawarły partnerstwo strategiczne
pią, 14 gru - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq