pią, 14 gru 2018, 19:23 CET, NY 13:23, Londyn 18:23, Tokio 3:23, ^SPX -1.46%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Prezydent podpisał ustawę ws. ograniczenia nieuczciwych praktyk w handlu żywnością
PAP - Biznes
9 lis 2018, 18:36


9.11.2018, Warszawa (PAP) - Ograniczenie nieuczciwych praktyk handlowych między rolnikami, handlem i przetwórcami - to cel ustawy, którą w piątek popisał prezydent Andrzej Duda. Według nowych przepisów nieuczciwe praktyki będzie mógł zgłosić każdy, a nie tylko zainteresowana firma.

Chodzi o znowelizowaną ustawę z 4 października 2019 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Poprawia ona funkcjonowanie obecnych rozwiązań w zakresie przeciwdziałania nieuczciwym praktykom handlowym związanym z wykorzystywaniem przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Dotychczas obowiązujące przepisy (ustawy z 15 grudnia 2016 r.) są zawężone do przypadków umów zawieranych pomiędzy nabywcami a dostawcami, jeżeli łączna wartość obrotów między nimi przekracza 50 tys. zł, oraz obrót nabywcy albo dostawcy, który stosował praktykę nieuczciwie wykorzystującą przewagę kontraktową, w roku poprzedzającym rok wszczęcia postępowania przekracza 100 mln zł. Ze względu na brak spełniania powyższej przesłanki, duża grupa przedsiębiorców jest wyłączona spod reżimu ustawy, co znacznie ogranicza możliwość działania przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w przypadku podejrzenia stosowania nieuczciwych praktyk - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta

W nowelizacji zmodyfikowano i uproszczono definicję przewagi kontraktowej przesądzając, że przewagą kontraktową będzie już samo wystąpienie znacznej dysproporcji w potencjale ekonomicznym nabywcy względem dostawcy albo dostawcy względem nabywcy, bez względu na to, czy istnieje faktyczna możliwość zbycia produktów innym nabywcom bądź nabycia produktów od innych dostawców.

Poszerzono krąg podmiotów uprawnionych do zgłoszenia zawiadomienia o podejrzeniu stosowania praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową. Nowe przepisy regulują, że zawiadomienie będzie mogła zgłosić każda osoba lub podmiot, a nie tylko zainteresowana firma. Poza tym zgłoszenie nie będzie musiało mieć formie pisemnej, jak obecnie. Ponadto nowe przepisy zapewniają anonimowość stronie zgłaszającej.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ mmu/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
Najświeższe niusy
Ten rok zamknie się deficytem na poziomie ok. 0,5 proc. PKB - Czerwińska
19:05 - PAP
Senat poprał ustawę dot. opodatkowania bonów
18:59 - PAP
Danks zaprasza do sprzedaży akcji spółki po 0,7 zł za papier
18:44 - PAP
Polska poparła utworzenie budżetu dla strefy euro w ramach wieloletniego budżetu UE
18:34 - PAP
Senat za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok
18:31 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Tusk i Juncker wykluczają renegocjację umowy rozwodowej Wielkiej Brytanii z UE
pią, 18:55 - PAP
Ziobro ws. wyroku z Koszalina: będziemy domagać się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla mężczyzny
pią, 18:51 - PAP
Młody włoski dziennikarz czwartą śmiertelną ofiarą zamachu w Strasburgu
pią, 18:29 - PAP
KNF zatwierdziła prospekt obligacji Pragma Faktoring
pią, 18:28 - PAP
Premier poparł instrument finansowy dla strefy euro; zadowolony z podejścia UE do Rosji
pią, 18:26 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq