pią, 14 gru 2018, 19:22 CET, NY 13:22, Londyn 18:22, Tokio 3:22, ^SPX -1.42%
 Symbol np: ^SPX   
 Symbol np: ^SPX   
Login i hasło     zapisz  
Przegląd wiadomości (Analizy Wszystkie)
Widok: Ostatnia | Kilka | WszystkieKategoria: Biznes | Kraj | Świat | Wszystkie
Wyświetl: Tytuły i nagłowki | Tylko tytuły
Źródła:
Szukaj w niusach:
REKLAMA
Na terenach Huty Pokój powstanie strefa gospodarcza
PAP - Biznes
9 lis 2018, 18:34


9.11.2018, Ruda Śląska (PAP) - Strefa gospodarcza powstanie na terenach fabrycznych Huty Pokój SA w Rudzie Śląskiej. Projekt jest adresowany do podmiotów przetwórstwa stali - małych i średnich przedsiębiorstw, które wykorzystują wyroby huty. Do zagospodarowania jest łącznie ok. 80 hektarów.

"Mamy ogromny obszar, budynki i hale produkcyjne. Zamierzamy w pełni wykorzystać potencjał tego terenu, jak i kooperacji z firmami, przetwórcami naszych wyrobów. Stąd plan utworzenia strefy gospodarczej, dzięki której nasi partnerzy będą mogli usprawnić i zmniejszyć koszty funkcjonowania swoich firm" - powiedział w piątek prezes Huty Pokój Witold Wójcicki.

Optymalizacja majątku Huty Pokój jest kolejnym elementem trwającej w spółce restrukturyzacji. Plany sprowadzenia do Rudy Śląskiej inwestorów, którzy mogliby ulokować swoje firmy na terenach huty przedstawił w ubiegłym tygodniu przebywający z wizytą w województwie śląskim premier Mateusz Morawiecki.

"Huta Pokój stoi przed poważnym wyzwaniem. Staramy się ocalić miejsca pracy przez nowe inwestycje na terenach należących do Huty Pokój. Przez Węglokoks mamy pewne plany rozwoju i zmian, które usprawnią i obniżą koszty produkcji. Rozmawiamy o tym, aby produkty, które tutaj powstają, wzbogacić, żeby marże sprzedawanych produktów były wyższe, żeby dochody Huty Pokój były jak najwyższe" - powiedział premier podczas wizyty w rudzkiej wytwórni.

Mateusz Morawiecki dodał, że Huta Pokój przy tworzeniu własnej strefy gospodarczej może wykorzystać doświadczenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie działa obecnie ponad 350 przedsiębiorstw. Łącznie zainwestowały one ok. 32 mld zł i stworzyły 75 tysięcy miejsc pracy.

"To kolejny element współpracy nad aktywizacją terenów w naszym regionie w ramach rządowego Programu dla Śląska. Naszą współpracę rozpoczniemy od oceny potencjału zasobów Huty Pokój. Jesteśmy na początku drogi, ale jestem przekonana, że wspólnie możemy stworzyć interesującą ofertę dla małego i średniego biznesu w regionie" - powiedziała profesor Akademii WSB i wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dr hab. Barbara Piontek.

Przedstawiciele spółki prowadzą rozmowy dotyczące nieruchomości z władzami Rudy Śląskiej. Powstanie strefy gospodarczej będzie nowym impulsem, który da szansę na rozwój lokalnego rynku - nowe przedsiębiorstwa to nowe miejsca pracy i wpływy do miejskiej kasy. Huta i związane z nią spółki należą - po kopalni węgla kamiennego Ruda - do największych pracodawców w Rudzie Śląskiej, zatrudniając w sumie ok. 850 osób.

"Chcemy wpływać na otoczenie w pozytywny sposób. Naszą intencją nie jest wyzbywanie się gruntów, ale stworzenie jak najlepszych warunków dla przedsiębiorców, którzy będą mogli swoje interesy rozwijać na terenie Huty i Rudy Śląskiej, oraz danie możliwości działania i rozwoju nowym firmom na tym terenie" - podkreślił prezes Witold Wójcicki.

Według założeń w strefie gospodarczej Huty Pokój mogą działać przedsiębiorcy z branży hutniczej, górniczej, kolejowej, budownictwa drogowego, maszynowej i samochodowej.

Huta Pokój w Rudzie Śląskiej należy do grupy kapitałowej katowickiego Węglokoksu - spółki Skarbu Państwa działającej w sektorach: górniczym, energetycznym i hutniczym oraz w branży logistycznej. Węglokoks jest obecnie właścicielem powyżej 50 proc. udziałów w Hucie Pokój.

Obecnie rudzka huta, w ostatnich latach przynosząca straty, realizuje program naprawczy. Jego częścią jest m.in. ogłoszony w październiku program dobrowolnych odejść, w ramach którego grupa Huty Pokój zmniejszy zatrudnienie o ok. 90 osób, czyli 10 proc. Odchodząc z pracy chętni otrzymają m.in. pięciomiesięczne wynagrodzenie, nie licząc ustawowych odpraw.

W październiku poinformowano, że Węglokoks utworzy na terenie rudzkiej huty skład konsygnacyjny stali. Huta ma zyskać na tym podwójnie - poza dodatkowym źródłem dochodu będzie miała możliwość korzystania ze stałego dostępu do materiału wsadowego, potrzebnego do bieżącej produkcji - kęsów i blach w kręgach. To również część programu naprawczego zakładu.

Huta Pokój ma wieloletnie doświadczenie w produkcji wielkich konstrukcji; tworzyła m.in. konstrukcję fasady stadionu Green Point w Kapsztadzie, most kolejowy na Martwej Wiśle czy stalowy szkielet warszawskiej Rotundy PKO BP. Obecnie w hucie powstaje m.in. stalowa konstrukcja wieży szybowej kopalnianego szybu Grzegorz w Jaworznie, o łącznej masie 630 ton. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pś/

Zamieszczone na stronach internetowych portalu Stooq materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Stooq na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

  RSS  
REKLAMA
AQ
ON | OFF
Skojarzone kwotowania
ICE Rotterdam Coal - ICE
LU.F89.65+0.60 (+0.67%)12-13
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA
PKO40.86+0.36 (+0.89%)17:00
Notowania
Indeksy, Waluty, Towary...


Najświeższe niusy
Ten rok zamknie się deficytem na poziomie ok. 0,5 proc. PKB - Czerwińska
19:05 - PAP
Senat poprał ustawę dot. opodatkowania bonów
18:59 - PAP
Danks zaprasza do sprzedaży akcji spółki po 0,7 zł za papier
18:44 - PAP
Polska poparła utworzenie budżetu dla strefy euro w ramach wieloletniego budżetu UE
18:34 - PAP
Senat za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok
18:31 - PAP

 więcej...


Pozostałe niusy z PAP
Tusk i Juncker wykluczają renegocjację umowy rozwodowej Wielkiej Brytanii z UE
pią, 18:55 - PAP
Ziobro ws. wyroku z Koszalina: będziemy domagać się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla mężczyzny
pią, 18:51 - PAP
Młody włoski dziennikarz czwartą śmiertelną ofiarą zamachu w Strasburgu
pią, 18:29 - PAP
KNF zatwierdziła prospekt obligacji Pragma Faktoring
pią, 18:28 - PAP
Premier poparł instrument finansowy dla strefy euro; zadowolony z podejścia UE do Rosji
pią, 18:26 - PAP

 więcej...Pomoc - Dla Webmasterów - RSS - Regulamin - Zero reklam - Stooq - Aplikacja na Androida

© 2000-2018 Stooq